iznik ultra+asics_25019-20 Nisan 2014 tarihlerinde İznik Ultra Maratonu yarışlarını 3. kez gerçekleştirdik. İznik Gölü’nün çevresini koşma fikri, bu sene daha da fazla insanı heyecanlandırmıştı. Bundan gurur ve onur duyduk. Bu tablo, büyük ve yürekli bir ekip çalışmasının sonucu. Ayrıca, onlarca kurum ve kişi de bu çalışmaya el verdi, maddi ve manevi olarak destekçimiz oldu. Asics , Bursa Valiliği, İznik ve Orhangazi Belediyeleri, Mavi Çini, Red Bull, Gümüş Su, Zeytin Tıp, İznik Merkez ve Ova Köyleri Sulama birlikleri, Sporcum.com ve diğer partnerlerimiz… Hepsine Teşekkür ederim. 360 gün süren hazırlıklar ve az uykulu bir haftadan sonra elimizde kalanların özetini yazmak, İznik Ultra 2014’ün özet bir değerlendirmesini yapmayı amaçladığım için hemen sadede geliyorum:

Önce Video Rapor:

Iznik Ultra 2014 Race Report from MCR Racesetter on Vimeo.


Ve Değerlendirme:

*Rekor katılımla İznik Gölü çevresinde 130K, 80K ve 42K parkurlarında yaklaşık 300 kişi yarıştı. 276 kişi hedeflediği çini madalyaya kavuştu!
*Sadece sayı artmadı, kalite de arttı. 3 yarışta 4 rekor kırıldı.

130K Marcus Scotney (UK) 12:53:59 – En iyi parkur zamanı
80K Jo Meek (UK) 6:52:17 – En iyi parkur zamanı, Kadın Rekoru
42K Robbie Britton (UK) 3:08:19 – En iyi parkur zamanı
42K Elena Polyakova (RU) 3:47:26 – En iyi kadın zamanı

Ayrıca, İznik 10K koşusunda da parkur rekorları kırıldı:
Robbie Britton (UK) 34:29 – En iyi parkur zamanı
Tracy Dean (UK) 43:25 – En iyi kadın zamanı

4 yarışta 5 rekor. (130K, 80K ve 42K’da en iyi Türk zamanları da aşağıya indi bu arada…
130K > Mahmut Yavuz 13:11:55 (Genel 2.si)
80K > Aykut Çelikbaş 7:41:34 (Genel 2.si, erkekler 1.si)
42K > Duygun Yurteri 3:31:56 ( Genel 3.sü)
42K > Aysen Solak 3:51:01 (kadınlar 2.si)

*20 Nisan pazar günü koşulan İznik 10Km koşusu da rekor katılımla gerçekleşti. 650 kişinin katıldığı koşuda katılımın yarıdan fazlasının İznik içinden gerçekleşmesi İznik halkının İznik Ultra Maratonu yarışlarını benimseme göstergesiydi.
*Bu sene organizasyon da çok büyüdü. Türkiye’nin dört bir yanından gelen 90 gönüllü, Selçuk İlköğretim Okulun’dan 60 küçük kardeş ve İznik Gençlik Meclisi’nin temsilcileri 170i gönüllü 190 kişilik dev bir kadro haline geldi. İznik içinden ve Müşküle başta olmak üzere köylerden gönüllülerin artması bizi gururlandırdı, güçlendirdi.
*İznik’li gençlerin desteğiyle bir sosyal medya takımı oluşturduk. Mentorluk aldıktan sonra onlarca içerik ürettiler #agirligincazeytin #uyumadan130km gibi hastaglerle yaydılar, hazırlıklar ve yarışları görüntüleyip paylaştılar, atılan tweetleri RT yaptılar. Kendi deyimimizle iyi bir “tweetTeam” kurmaya başladık.
*Marmara Birlik desteğiyle “Ağırlığınca Zeytin” ödülünü hayata geçirdik.
*Sosyal Sorumluluk partnerimiz Selçuk İlköğretim Okulu adına kayıt ücretlerinden rekor kaynak topladık. 4190 TL okul aile birliği hesabına yatırıldı. Bu kaynakla okul bahçesini spor alanı olarak tekrar düzenlemeleri hayata geçirilecek. Projelerine doğrudan bağış yapmak için bu sayfaya bakabilirsiniz.
*Teknik ve teknolojik aşamalar da kaydettik: Dört yarışın tamamında canlı sonuç yayınladık.
*130K parkurunu gece başlattık. Aynı güzergah ve yönde Cuma gece yarısı başlayan koşucuların hepsi aynı geceyi koştu, lider grup öğlen saatlerinde İznik’e vardı. Böylece bitirenleri daha fazla insan karşılasın diye planlamıştık. Bu konuda İznik halkını çok heyecanlandıramadık, ama fazladan birkaç kişiyi çekebildik sanırım.
*İznik merkezdeki alt yapı çalışmaları sebebiyle bütün sokaklar bozuk ve toz-topraktı.
*Hava koşulları yarış sırasında ideal bir pencere açtı.
*İznik’te oteller 3 ay önceden doldu. DSİ tesisleri son hafta açılmasına rağmen %30 doldu. Darka evlerinde kısa dönem ev kiralama sistemi kuruldu.
*18-19-20 Nisan tarihlerinde İznik Ultra için 650si yarışmacı 2000-2400 kişinin İznik’egeldiğini tahmin ediyoruz. Hobisi için harcama yapabilen bu kitle, günlük harcama ve tüketimleri ile ticari hayatı canlandırdı. Turizm potansiyeli için bir ışık yaktı.

Bazı İstatistikler:
*Parkur 3 günde işaretlendi, 300ü kazıklarda, 4000 kadar işaret kurdelası kullanıldı. İşaretlemenin toplanması 2 gün sürdü.
*Yarışların kayıtlarını 15 Ağustos’ta açtığımızda 31 kişi ilk 24 saatte kayıt oldu.
*80K ve 130K yarışmacılarının %50si Kasım 2013te, %80 Ocak 2014te kayıtlarını yaptırmıştı.
*Kayıt yaptıran 387 patika sporcusunun 299u start aldı.

İznik Ultra Maratonu 2014 ultra ve patika yarışları başlayan/bitiren oranı

İznik Ultra Maratonu 2014 ultra ve patika yarışları başlayan/bitiren oranı

İznik Ultra Maratonu patika ve ultra yarışları büyüme grafiği

İznik Ultra Maratonu patika ve ultra yarışları büyüme grafiği

İznik Ultra Katılım, Bitirme, Süre Analizi (Mert Derman'a teşekkürler)

İznik Ultra Katılım, Bitirme, Süre Analizi (Mert Derman’a teşekkürler)

Artan katılım, ilgi ve gelinen sportif seviyeyi daha ileriye taşımak için 2015 yılı yarışlarımızda bazı yapısal değişiklikler yapmamız gerektiğini düşünüyoruz, üzerinde çalışmaya başladık. Yakında duyuracağız. 2015’te tekrar beraber koşmak dileğiyle…

Caner Odabaşoğlu, Yarış Direktörü

Iznik Ultra Maratonu 2014 – Özet Rapor

Yazan: Ian Corless

Türkçesi: Helen Southcott, Handan Arıkan

İngiliz koşucular, İznik Ultra Maratonu’nda ilk sıralarda yer aldı.

İstanbul’dan sadece iki saatlik mesafede bulunan İznik, buraya aşina olanlar için aynı zamanda sakin bir tatil beldesi. Huzurlu bir gölün kıyısında bulunan kasaba, İznik Ultra Maratonu başladığında oldukça hareketleniyor. Türkiye’nin yarış takviminin en önemli etkinliklerinden biri olan İznik Ultra Maratonu, kendisi de bir ultra koşucu olan Caner Odabaşoğlu’nun fikriyle başladı ve bu sene 3. yarış düzenlendi.

Caner ve MCR Racesetter ekibi herkese bir fırsat tanımak için 4 ayrı yarış sundular: 130km, 80km, klasik maraton ve 10km. 130km yarışı ise Türkiye’nin en uzun tek etap ultra patika yarışı ve Türkiye’de sayısı her sene giderek artan ultra koşucular camiasından da çok sadık takipçileri var.

Yalnızca 3 senede katılımcı sayısında çok büyük bir artış görüldü. 2013’de 80km parkuruna katılan ABD’li ultra koşucu Amy Sproston, yeni parkur rekorunu kırarak İznik ve Türkiye’deki ultra yarışların artan cazibesinin ispatı oldu! 2014’te ise çok güçlü bir İngiliz ekibi Avrupa kıtası üzerinden Türkiye’ye ulaştı ve Fransa, Çin, Güney Afrika, Almanya, Avustralya ve Yeni Zeylanda’dan gelen yarışçılarla birleşerek İznik Ultra Maratonu yarışlarını gerçekten uluslararası bir etkinlik haline getirdiler. Yarışla geçecek harikulade bir haftasonu için hazırlanmış olan katılımcılar hayalkırıklığına uğramadı.

130K Parkuru, 11.km foto: iancorless.org

130K Parkuru, 11.km foto: iancorless.org

130K – İznik Ultra

Tam gece yarısında İznik meydanında bir araya gelen yarışçılar, İznik Gölü etrafında bir tura çıktılar. Parkurun en zor kısmı olan ilk 60km karanlıkta koşulacaktı, ardından daha düz ve kolay etaplara ise gündüz devam edilecekti. Yarışın başında küçük bir koşucu grubu ileri çıkarak tempoyu yükseltti. Fakat ilk 11 kmde Marcus Scotney (Montane) ve Akın Yeniceli öne geçip Yeni Zeylandalı John Boyle’ı ciddi bir farkla geride bıraktılar. Ama 1. kontrol noktasına ilk gelen, kendisini takip eden diğer birkaç koşucuyla birlikte Edwards oldu. Bir şeylerin yolunda olmadığı belliydi, sonradan anlaşıldı ki, ilk sıradaki koşucular parkurdan ayrılıp kaybolmuşlardı. Kontrol noktasına geldiklerinde aradan yarım saat geçmişti. Kontrol noktasında, Scotney ‘İşte bu kadar, her şey mahvoldu… Çok yazık!’ diyerek üzüntüsünü ifade etti. Ama hemen ardından tempo ve uzun mesafe koşuculuğu hakkında adeta bir ustalık dersi verdi; Scotney, birer birer diğer koşucuları yakaladı, geçti. Liderle arasındaki farkı 26 dakika, 22 dakika ve ardından 16 dakikaya indiren Scotney, 60kmye gelindiğinde 4. koşucuydu ve zaman farkı sadece 6 dakikaydı. Başlardaki hızlı yarışçılar yorulmuşken Scotney gitgide güçleniyordu. Asıl soru Scotney’nin devam edip edemeyeceğiydi. Mahmut Yavuz (Salomon TR) ve Makedonyalı Ivanovski’nin hemen ardında koşan Scotney, sonunda öne geçerek sırasını hiç kaptırmadı. Büyük bir kaybolmaya rağmen, Scotney başlarken istediği parkur rekoruna ulaştı: 12 saat 53 dakika 59 saniyede yeniden İznik’e ulaştı. Harcadığı efor göz ardı edilemezdi. Türk yıldız Mahmut Yavuz ikinciydi, üçüncü ise Makedonya’dan Zhikica Ivanovski oldu.

Marcus Scotney, 73.km foto: iznikultra

Marcus Scotney, 73.km foto: iznikultra

Sadece 3 katılımcısı olan kadın yarışı ise çok daha sadeydi. Eski 130km şampiyonu Elena Polyakova sakatlığından dolayı en uzun parkur yerine maratona katılmaya karar vermişti. Muazzez Özçelik yarışın ilk kilometrelerinde çekilince ünlü Türk ultra koşucu Bakiye Duran’ın şansı arttı. Duran bu şansı çok iyi değerlendirdi! Svetiana Ivanovski kendisini zorlasa da, Bakiye ilk sıradaki yerini hiç kaybetmeden parkuru tamamladı.

 1. Marcus Scotney (Montane) 12:53:59 yeni parkur rekoru
 2. Mahmut Yavuz 13:11:55
 3. Zhikica Ivanovski 13:53:41
 1. Bakiye Duran 19:09:39
 2. Svetiana Stojanoska 22:27:08

80K – Orhangazi Ultra

Jo Meek (Scott Running) ve Tracy Dean (inov-8) 80km parkurunda son derece çekişmeli bir yarış ortaya koydular.

Tracy Dean foto: iancorless.org

Tracy Dean foto: iancorless.org

İlk 10km’de Meek’in önünde koşan Dean 1. kontrol noktasında yalnızca bir dakika farkla yerini korudu, ardından liderliği ele geçiren Meek bir daha pes etmedi. Dean, Meek’i bütün gün yakından takip ederek aradaki farkın 1-2 dakikayı geçmesine hiç izin vermedi. Fakat mide sorunları Dean’i rahat bırakmamış olacak ki yarıştan sonra, kendisini yarış boyunca son derece rahatsız hissettiğini söyledi. Meek ise bütün bunların farkında olmadığı gibi yalnızca yarışı kazanmayı değil, Amy Sproston’ın rekorunu kırmayı hedefliyordu!

Jo Meek foto: iancorless.org

Jo Meek foto: iancorless.org

Türk ultra koşucuların önde gelenlerinden olan Aykut Çelikbaş (Salomon TR), enerjik Dean ve Meek ikilisini tüm gün yakın takibe aldı ve 60km’de Dean’in yarıştan düşmesiyle 2. sıraya yerleşti. Meek son derece güçlü yarıştı. Meek ayrıca, 2013’teki des Sables maratonunda 2.liği ve 2014’teki Coastal Challenge zaferinin ardından hiç şüphesiz İngiltere ultra koşu arenasının da en heyecan verici adaylarından. Oldukça düz bir parkur olan son 10km’de yeni bir hamle yaparak 7 saatin altında çizgiyi geçmesiyle eski parkur rekorunu yeni bir seviyeye çekti. Çelikbaş ve Kara 2. ve 3. sırayı aldı ancak Meek yarışa damgasını vurmuştu.

 

Aykut Çelikbaş foto: Ahmet Tokyay

Aykut Çelikbaş foto: Ahmet Tokyay

Dean’in yarıştan ayrılmasıyla Yasemin Göktaş ve Ayşe Beril 2. ve 3. sıraya yerleştiler.

 1. Jo Meek (Scott Running) 6:52:17 yeni parkur rekoru, ilk kadın ve ilk yarışçı
 2. Aykut Çelikbaş 7:41:34
 3. Fırat Kara 7:46:07
 4. Tanzer Dursun 8:22:16
 1. Jo Meek (Scott Running) 6:52:17
 2. Yasemin Göktaş 10:19:17
 3. Ayse Beril Basliqil 10:36:57

İznik Dağ Maratonu

Startla beraber liderliği alan Robbie Britton (inov-8) ilk kilometrelerde de birinciliğini devam ettirdi ve sırasını hiç kaptırmadı. Yüzünden gülümsemesi hiç eksik olmadan son derece güçlü bir yarış çıkaran Britton, yarış boyunca güneşli günün adeta keyfini sürdü. Transvulcania yarışına hazırlanırken La Palma adasında yaptığı bir aylık antreman, belli ki oldukça işe yaramıştı. Benoit Laval (Raidlight), Britton’ın en yakın rakibiydi fakat her kontrol noktasına gelindiğinde iyice anlaşıldı ki Britton arayı giderek açıyordu. Asıl soru nasıl bir farkla kazanacağı olmuştu. Britton, engebeli bir maraton için son derece iyi bir zaman olan 3:08:19 ile yeni bir parkur rekoru kırdı. Laval, 3:30:38 ile 2. geldi, Duygun Yurteri ise yalnızca bir dakika ardından 3:31:56 ile yarışmanın üçüncüsü oldu.

Benoit Laval foto: iancorless.org

Benoit Laval foto: iancorless.org

Robbie Britton ve madalyası foto: iancorless.org

Robbie Britton ve madalyası foto: iancorless.org

İznik yarış serilerinin tanınan siması ve geçen senenin 130km şampiyonu Elena Polyakova, yaşadağı bir sakatlıktan dolayı temkinli davranmaya karar vererek maraton koşusuna katıldı. Ancak klasmanı oldukça başarılıydı, genel sıralamada 4. gelse de, maratonda ikinci Ayşen Solak ve üçüncü İngiliz Helen Southcott’ı geçerek birinci oldu.

 1. Robbie Britton (inov-8) 3:08:19 yeni parkur rekoru
 2. Benoit Laval (Raidlight) 3:30:38
 3. Duygun Yurteri 3:31:56
 1. Elena Polyakova 3:47:26
 2. Aysen Solak 3:51:01
 3. Helen Southcott 4:14:07

İznik 10K
Robbie Britton (inov-8) ve Tracy Dean (inov-8) maraton ve 80km koşmakla yetinmeyerek, ertesi gün düzenlenen 10km’lik halk koşusuna katıldılar, ipi göğüslediler. İkisi de podyuma çıkma başarısını gösterdiler ancak yalnızca bir gün önce tamamladığı maratonun ardından soluksuz 34dk koşusu ile Britton oldukça etkileyiciydi.

 

İznik 10K koşusu İznik halkının ve çockların yoğun katılımı ile gerçekleşti foto: iznikultra

İznik 10K koşusu İznik halkının ve çockların yoğun katılımı ile gerçekleşti foto: iznikultra

42K'dan sonra İznik 10K yarışını da kazanan Robbie Britton foto: iznikultra

42K’dan sonra İznik 10K yarışını da kazanan Robbie Britton foto: iznikultra

Erkekler
1.Robbie Britton İngiltere 34:29
2.Akın Yeniçeli Türkiye 35:41
3.Ilija Pajmakoski Makedonya 37:44

Bayanlar
1. Tracy Dean İngiltere 43:25
2.Elizabeth Washburn Amerika 49:02
3.Elieen Aydinlar İskoçya 49:24

Detaylı Sonuçlar:
http://www.iznikultra.com/english/iznik-ultra-sonuclar.php

Koşucu Blog post ve Koşu Medyası makaleleri:
http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/26314390.asp Yonca Tokbaş
http://webtv.hurriyet.com.tr/2/63603/0/insan-80km-kosar-mi-kostum
http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/26212476.asp
http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/26245565.asp

http://iancorless.org/2014/04/21/iznik-ultra-2014-race-summary/ Ian Corless – Gazeteci

Top Brits head to Turkey for the Iznik Ultra race series, April 2014
Britton & Meek talk Iznik Ultra

http://www.run247.com/articles/article-5057-the-iznik-ultra-race-series:-a-miniature-british-invasion.html / Robbie Britton / elit atlet

http://niandicarmont.com/2014/04/28/la-serie-iznik-ultra-le-19-avril-2014/ Niandi Carmont – Yarışmacı/Gazeteci

TEMOIGNAGES D’IZNIK ULTRA LE 19 avril 2014

http://maud-combarieu.blogspot.fr/2014/04/blog-post_27.html Maud Chambriue, elit Fransız koşucu
http://maud-combarieu.blogspot.fr/2014/05/iznik-ultra-marathon-turquie.html

http://tracymdean.blogspot.com/2014/04/experiences-galore.html Tracy Dean, Elit koşucu

http://www.montane.co.uk/news/marcus-scotney-sets-new-course-record-at-iznik Montane marka blogu

http://www.benoitlaval.com/article-iznik-marathon-41km-1-237m-3-30-36s-2eme-123403139.html Benoit Laval – Yarışmacı/ koşu malzemeleri markası RaidLight kurucusu

http://www.makpetrol.com.mk/planinari/ReportsMk/Iznik-2014.asp Makedonya ekibi

http://www.uplifers.com/iznik-ultra-maratonu-benim-meskenim-daglardir-daglar/ Kıvanç Ergün – Yarışmacı

http://dincerkose.blogspot.com.tr/2014/04/130-km-iznik-ultra-kosusu-maceram.html dinçer köse – yarışmacı

http://devrimcelal.net/2014/04/19/orhangazi-ultra-event-notes/ Devrim Celal – yarışmacı

http://www.seferalem.com/index.php/2012-05-27-22-06-16/spor-yaz-lar/item/88-iznik-ultra-maratonu-2014 Mahmut Yavuz – yarışmacı

http://kosugazetesi.com/2014/04/gazete-ahalisi-iznikultra-2014te-kostu/ Koşu gazetesi

http://istanbulrunning.blogspot.ch/2014/04/iznikultra2014.html Aykut Çelikbaş – yarışmacı

http://geziyorum.net/iznik-ultra-marathon-2014/ Emre Tok –yarışmacı

http://ritim.wordpress.com/2014/04/24/ceyrek-gol-kosusu-ya-da-iznik-dag-maratonu/ Mert Derman

http://kaanozcelik.blogspot.com.tr/2014/04/orhangazi-ultra-maratonu2014.html – Kaan Özçelik – yarışmacı

http://www.muzikenstrumani.com/content47/Etkinlikler / Müzik Aletleri Sponsoru

Share This