Spor yaparken beslenmek önemlidir. Dayanıklılık ve doğa sporlarında, yanınızda taşıyabildiğiniz, kendi hafif-enerji ve besin değeri yüksek, dayanıklı ve lezzetli yiyecekler moral ve performansı doğrudan destekler. Uzun koşular ve sürüşler için batı dünyası yapay enerji jellerini icat etti. Karbonhidrat odaklı bu jöle/krema kıvamındaki besinler, çoğu zaman sentetik olduğunu anlayacak kadar laboratuvar ürünleri. Enerji dışında sodyum başta olmak üzere elektrolit içerikleri dayanıklılık sporcularına büyük fayda sağlıyor. Elbette ağız tadı ve koşu sırasında midesi izin verenlere.

Ben oldum olası yapay jelleri sevemedim. Yuttuğumda içerde kalıyorlar ve mutlaka faydalı, ama yediğimin tadı iyi olmalı. En büyük sıkıntı çoğu jelin elektrolit miktarı bana yetersiz geliyor. Ek olarak, özellikle 6-7 saat sonra mide iyice boşaldığında sadece jel yemek zorlaşıyor. Bu sebeple özellikle 2 senedir daha katı ve daha damak tadıma uygun koşu besinleri arıyorum. Birkaç ay önce KOSKA Süper İkili Tahin Pekmez 200gr ürününü görünce sevindim. Ama büyük ambalajın taşıma zorluğu ve ambalajın kullanımla yırtılması kullanımını zorlaştırdı. Daha sonra DailyMile’dan arkadaşım Serkan Baybuga bir link göndererek Seğmen Tüpleri ile tanıştırdı: 40gr ambalajlar içinde Tahinli Pekmez ve Kakaolu Fındık Ezmesi. Ürünleri çevrede aradım, hatta aradık, bulamadık. Ankara merkezli Seğmen firması, Türkiye’nin köklü reçel-helva üreticilerinden. Aile firması üretimini son yıllarda çok büyütmesine rağmen özellikle İstanbul’daki dağıtım ağı malesef zayıf (Büyük marketlerin rafa koyma ücretlerinin zorladığını tahmin ediyorum.) 2011 sonunda geliştirdikleri bu ürünün İstanbul’da çok az yerde dağıtıldığını öğrenince fabrikaya mail atarak yardım istedim. Zira Runfire Cappadocia Ultra Maratonu hazırlıkları sırasında bu ebat tahin-pekmez çok önemli bir kolaylık olacaktı. Bir Türk firmasından alışık olmadığım hızda epostama aynı gün cevap almakla kalmadım, ilk epostayı takip eden 40 dakika içinde çözüm önerisi ve ürünlerin kargoya verildiği bilgisini aldım. Daha da güzeli; Ürünler beklentimin üzerinde çıktı!

Ambalaj: Tüpler minik diş macunu tüpü gibi (veya çocukluğumuzun çokokremi.) Ambalaj sağlam, kapak kolay açılıyor. Plastik kapağın altında folyo bir ilk açılış etiketi var. Kapağı sayesinde ufak miktarlarda emip taşımaya devam ediyorsunuz. Son ayda onlarca tüpü zaman zaman çok kaba ve sıkıştırılmış halde taşıdım, patlama-akma olmadı. Bu dayanımın eksisi ağırlık. Kapak ve tüp 6gr. İçinde net 40gr ürün var, toplam ağırlığı 46gr. (bu değer ufak gibi duruyor ama Koska Süper İkili 200gr‘ın toplam ağırlığı 208gr)

Besin değeri:Ağırlık/kalori dengesi oldukça iyi. Bir tüp Tahinli Pekmez 225.6kcal, bir tüp Kakaolu Fındık Kreması 205.2kcal enerji kaynağı! Daha da önemlisi, bu enerjinin büyük bölümü yağ ve protein kaynaklı ki uzun koşular ve faaliyetlerde süreklilik için mükemmel sonuç veriyor (günlük beslenmeniz yağ ve protein ağırlıklı ise yarışta vücut bu yakıt ile daha uzun gidiyor.) Ayrıca, tahinin içindeki tuzlar efor sırasında kaybettiğinizi harika karşılıyor. Malesef mineral ve elektrolit tablosuna ulaşamadım daha.

Tahinli Pekmez besin öğeleri;
Enerji 2354 kj/100 g
Enerji 564 kcal/100 g
Yağ 34 g/100 g
Karbonhidrat 49 g/100 g
Protein 15 g/100 g

Kakaolu Fındık Kreması besin öğeleri;
Enerji 2133 kj/100 g
Enerji 513 kcal/100 g
Yağ 39 g/100 g
Karbonhidrat 33 g/100 g
Protein 8 g/100 g

Damak Tadı:
Tahinli Pekmez, Koska’nın benzer ürününe göre daha katı ve yoğun. Bu hafiflik için iyi. Birine alışmışsanız diğerine adapte olmak biraz kullanım istiyor. Tuzlu-tatlı yiyecekleri sevenlerin beğeneceğini düşünüyorum. Can Berk de denedi ve en sağlıklı ödül yiyeceklerinden biri oldu. Çocukluğumda, tahin pekmezi çok seven dedemin yemek sonrası tatlı ritüeli olurdu. Çocukluk işte, ağzıma koymazdım. 4-5 senedir daha sağlıklı besinler ararken yeniden keşfettim ve çok mutluyum. İş yolculuklarımda otel açık büfelerinde güvenilir tercihim oldu. Denemediyseniz öneririm.

Kakaolu Fındık Kreması, lezzetli ve besleyici. Çikolata pek sevmem. Koşarken emmektense yarış sabahı ve ara kampta bisküvi üstüne sürerek tüketmeyi tercih ettim. Akıcı kıvamı içimi baymadı. Bizim oğlan bayıldı, tüpleri bulmasın diye üst dolaplara kaldırdım:)

Genel ve Son Söz: Ürünün tadı ve besin değeri harika, ebadı spor için ideal, fiyatı herkes için uygun. Ambalajını hafiflettikleri zaman (belki şu tek kullanımlık ketçaplar gibi bir şeye paketlemek gibi) mükemmel bir ürün olacak. Bulması zor. İnternet satışı yapan bir yer bulduğumda aşağıya ekleyeceğim.

RunfireCappadocia’da (6 gün) 9 tüp, Dask ADAM yarışında (2 gün) 4 tüp tükettim. UTMB’ye bir tomar götüreceğim.
Uzun koşular, sürüşler ve tırmanışlar için kesinlikle tavsiye ederim.

Benzer Yazılarım:
Kamp, yarış ve acil durum için “Hazır Yemek” almak artık daha kolay
Turkish Energy Gel: Koska Süper İkili

Share This