karda-sogukta-oryantiring.jpg

Sonraki hedefe nasıl gideriz?

Oryantiring, bilmeyenler için haritadaki hedefleri en hızlı bulma sporu, her mevsim ve her hava koşulunda yapılabilir deriz. Aileler için de idealdir deriz. “İyi de pratikte nasıl olacak?” Diyenler için örnek bir vaka. Bu yazıyı, ormanda çocuklu yürüyüş yapmak, hep duyduğu oryantiring etkinliğine katılmak isteyen, bir türlü nereden nasıl başlayacağını toparlayamayanlar için yazıyorum.

NOT: Çocukla doğada etkinlik yapmanın altın kuralı yanındaki BÜTÜN ebeveynlerin belli bir zihinsel dinginlik, ortak hareket mutabakatında olması, kendi “spor”ları için değil, çocuğun sınırları çerçevesinde hareket etmeye mutabık olmalarıdır. Lütfen bu konuyu, etkinlik hedeflerinizi ve bilgi birikiminizi ailenizdeki diğer yetişkinlerle paylaşın ki ortak hareket edebilin.
UYARI: Bu blog yazısı, kısa bir tecrübe paylaşımıdır, “101 soruda çocukla oryantiring”kitabı değildir.

Bu Pazar, soğuk olmasına rağmen kuru bir gün olacak gibiydi. Ormana gidelim istedik önceki geceden, çocuklu hayatta her sabah farklı uyandığımız için katı bir çerçeve çizmedik. Sabah 08:00 olmadan Can Berk uyanınca, yarım saat süren yatak oyunları ritüelini takiben ailecek hareket kararı aldık.

Kahvaltıyı yolda yapmak üzere pastaneye vardığımızda saat 9:30tu, böylece 10:15 gibi İOG Fatih Çeşmesi antrenmanına vardık. Son iki senedir çok az antrenmana katıldık, arkaşlarla muhabbete başladık ama hava soğuk. Oyalanmadan hemen bir kısa parkur haritası alıp Can Berk’le üçgenden ( start demek) başladık. 2.2 km’lik parkuru 2,75/3km süreceğini 120 -130 dakida bitirebilecemizi önceki tecrübelerle öngördüm. Çocukla oyun oynamak, hedefler atamak, molalar vermek gerekiyor. Çocuklu parkurla bu sebeple 500-750 metre uzunlukta 6-10 hedefli olması çok daha ideal. Ülkemizde çok az aile çocuğunu parkura getirdiği için spesifik çocuklu parkur yok (bu arada etkinlikte YeniBaşlayan parkuru da varmış, 5 hedef ve 1,5km gibi, biz ağız alışkanlığı kısa sorup almışız) Günün sonunda 2,82km yol aşmısız, 1 saat 59 dakika parkurda kalmışız. Bu süre start finiş toplam zaman; ayakta atıştırma molaları, sopa bulma kesme, başka bir aile ile tanışma ve sohbet, motivasyon oyunları, kısa oyun molaları dahil. GPSim açıktı, dur-kalklar bu sayfadaki grafiklerden görülebilir.

İstanbul Oryantiring İl Temsilciliğinin, Özgürlük parkında ayda 1-2 düzenlediği etkinlikler çocukla başlamak için çok idealdir. Hem parkurun kısa olması, hem ortamın çocuğun aşina olduğu park olması, hem de etkinlik öncesi-sonrası oyun, yeme içme, lojistik imkanlar orman etkinliklerinden daha ideal.

(video)Günümüzün 51 saniyelik görsel özeti.

İlk önerim doğru kıyafet: Çocuğun ayağını, vücudunu, başını, solunum sistemini koruyun. Kuru kalsın. Aşırı terleyip ıslanmasını da önleyin; hareket edeceğinizi düşünerek sarın. Dişli ve su geçirmez bot her mevsim önemli, eldiven, bere, Buff bandana, atkı kışın şart. Kar-yağmur pantalonu, tulumu kışın rahat ettirir. Kat kat giyinmek avantaj. Bu kıyafetlerin illa en pahalısını almayın, çamura girecek, dikene takılacak, 2 gün sonra olmayacak:)

Beslenme: Küçüğün ara öğünlerini unutmayın. Dişim meyve, kuruyemiş, kutu süt/meyve suyu, çikolata, su, vb. Bunları mutlaka bir sırt çantasında, yedek kıyafetle taşıyın. Küçüğünüz de minik hafif çanta taşırsa hazırlıklı olma kavramını erkenden öğrenebilir. O açıkmadan siz çok kısa beslenme molası verin. Heyecanlı ortamda acıktığını hissetmesi için tükenmesi gerek. Tükenmeye yakın olunca da hareket koordinasyonu zayıflar, bile bile lades yapmayın.

Oyun: Çocuk oyunla öğrenir. Özellikle 3-7 yaş için önemini veliler bilir. Gözlem ve tecrübelerim, yürümeye başladıktan sonra ormanda arama oyunu oynamak ilgi çeker. Oyun çocuğuna illa haritayı, kuralları anlatıp sonra şipşak bulması için baskı yapmayın. Haritayı beraber okurmuş gibi yapın, rotayı siz belirleyin. “Yakınlarda bir yol olmalı?” “Çeşmeyi bulunca arkasındaki patikayı takip etmemiz gerek” “Patika çatal olduğunda sağdaki yoldan gitmemiz gerekiyormuş, patika çatalına geldiğimizde haber verebilir misin?” gibi, onun başarabileceği kısa, basit, başarı hissi veren oyunsu yönergeler verin.

Dikkat Odaklanması: Özellikle ilk gezilerinizde, ilgisini dağıtacak birçok yeni şey görecek. Nasıl görmesin? Siz de apartmanda yaşıyorsanız, ayda bir bile gitseniz aradaki 29 günde o kadar çok şey öğreniyorlar ki yapraklar, böcekler, kuşlar, hışırdayan dallar, çiçekler, çamurlu birikintiler… Bunları kullanın. Baktın 30 metre ilerde çamur deryası var, “patikadaki çamur engelini aşma oyunu” oynayın, durun yılbaşı çiçeği veya yaprak toplayın, 50cmlik su akıntısının üstüne köprü kurun… Ana amaçtan (parkur) çok uzaklaşmayın. Veya, baştan 1-2 hedef alıp dönmeyi göze alın. Parkuru yarım dolaşacaksanız, asla “sen yoruldn da yarım bıraktık demeyin”, bu cümleyi ortamda 3. kişilere de kurmayın. Özellikle ilk etkinliklerinizde yarım bırakmaya hazır olun. Dikkat süresi ve oyun şevki zamanla artacaktır.

hedefi-buldum.jpg

Bunu da buldum!

Başarma Duygusu: Küçük hedefler, küçük (= onun için büyük) başarma anları demektir. Başardıkça oyunu sever, oyuna odaklanır. İki veya daha fazla çocuk olduklarında yarıştırma konusuna temkinli yaklaşın. Bir kişi kazanırsa, diğer(ler)i kaybeder.

Günün sonunda eğlenmeye bakın. Çocuğunuzla değerli anlar yaşarken ona doğayı tanıtma, doğaya alışma, spor ve etkinlik yapma kültürünü yaşatma şansına sahipsiniz. Yıllar sonra belki oryantiring yapar, belki yapmaz. Ama çevreyi önemseyen, kirletmek yerine koruyan, spor yapana saygı duyan, özgüveni oturmuş, keşif cesareti olan bir birey yetiştirme olasılığınız oldukça yüksek. Mutlu çocukluk döneminin diğer faydaları bu yazının konusu değil…

Artık her hafta sonu bir çok bebekli, çocuklu aile ormanda oryantiring veya başka etkinlikler yapıyor. Bu yazının altına yorum olarak önemli notlar, tecrübeler eklemeleri çok faydalı olacaktır. Şimdiden teşekkür ederim.

Share This