Türkiye’de sosyal mesafe ve #evdekal süreci başladığında sanal yarışlar dünyasını araştırmaya başladım. Quarantine Backyard Ultra’yı görünce heyecanlandım. Zira backyard (arka bahçe) ultra konseptini birkaç senedir takip ediyor, ama onun için yurtdışına yolculuk yapmaya değer bulmuyordum. aynı sebepten dolayı, bu yaz Backyard Türkiye mi yapsak diye düşünürken gündem değişti. Şimdi evimden katılabileceğim bir backyard ultra fırsatı vardı.

Nedir Backyard ultra? Özetle, çalan zil ile koşmaya başlayıp 1 saat içinde 4,16667 mil ( yaklaşık 6,706 km) uzunluğundaki parkuru 1 saat içinde bitiren herkes, 60dk dolduğunda tekrar start çizgisinde olursa bunu tekrarlamak için yeniden başlar. Sonra yeniden. Yarışın bitmesi için parkurda tek bir koşucu kalması gerekir. Bir tür last man standing. 4.16667 mil nereden geliyor? 2012 yılında ilk yarışı düzenleyen Lazerus Lake’in arka bahçeindeki parkur bu uzunlukta. Bu kadar basit. Daha fazla detay için wikipediada sayfasına bakabilirsiniz.

Yarışa katıldığını bildiğim diğer Türkler Bike geçkinli (İstanbul) 2 tur, Aytuğ Çelikbaş (Kanada) 7 tur tamamladılar. Ben de 2 tur tamamladım, detaylar aşağıda.

Günün kısa videosu:

Quarantine Backyard Ultra, Kanada’da bir koçluk firmasının Covid-19’a reaksiyonu olarak ortaya çıkmış. Bütün yarışlar ve ultra maratonlar iptal oldu, antrenmanlar boşa gitmesin. Gerçek yarış koşamasan da, kendi koşullarında en iyisini yapabilirsin. Yola çıkarken biraz ilgi çekebilir diye düşünmüşler, ama bütün dünya eve kapanınca binlerce kişinin başvuracağını bilememişler.

Start brifingi: 4 grup vardı, ben 2. Zoom grubundaydım.

Yarışı önce ofis otoparkında koşmayı düşündüm, Cumartesi sabahı hava koşullarına bakarak ev içinde kalmayı tercih ettim. İlk koştuğum parkur düz bir hattın ucunda 2 U dönüşü içeriyordu, uzunluktan ziyade bu dönüşler yavaşlatıp yoruyordu. Otoparkta koşarken 90 derece dirsekler dönmüştüm. Dönüşlerde yavaşlasam da hala çok daha seri hareket edebiliyordum. Çentik durmalarını azaltmak da faydalıydı. Bunlar ışığında test etmeden 16mlik bir parkur oluşturdum, zemine tamir bandı ile işaretledim.

32 metrelik v2 #evdekoş parkurum

Arka odanın içine girip salondaki çizgimi değiştirdim. Amacım koşu akışkanlığını arttırmaktı. Elimde bir metal zikirmatik tutarak koştum, her turda düğmesine basarak saydım. Böylece durmama gerek kalmadı. tur attıkça, U dönüş yerine yana açılarak geniş dönmenin mesafeyi uzatsa da süreyi kısalttığını gördüm. Dolayısıyla v3 parkuru şimdiden planladım:

Dönüşleri evimde dar açıyla yapmak zorundayım ama U dönüşünden daha verimli.

İçinde sağ-sol dönüşler olan parkurda git gel yapmanın avantajı, gidiş ve gelişte farklı yöne dönmeniz ve bu sayede sağ ve sol kasların daha dengeli zorlanması.

Q. Backyard kuralları gereği her saat içinde 6.71km koşmam gerekiyordu.

32m x10 tur = 320m,
32m x 100 tur = 3.2km
32m x 200 tur = 6.4km
32m x 210 tur = 6.72km
Reçete saatte 210 tur dönmekti. V2 parkur ve zikirmatik sayesinde mümkün oldu.

Eğlencesine katıldığım, hatta koşmaya son gün karar verdiğim ve muhtemelen genel stres seviyemden dolayı ucu ucuna hazırlanıp yetişebildim, ısınamadım. Parkuru test edemedim. Saatimde her 20 turda bir lap alıyordum. 2. lap – 40. tur- sonunda yavaş olduğumu fark ettim. 4. lp – 80.tur- sonunda, bu tempoyla ilk etapta DNF olacağımı fark ettim. Manevra verimliliği, düz alanda hızlı koşu gibi önlemler aldım. 20 turu 6 dklarda koşarken 5dk (+/- 20sn) seviyesinde devam ettim. 58:53 ile ilk turu bitirdim. Ben bitiremeden 2. etabın brifingi yapıldı ve geri sayım düdükleri çaldı. 67sn çok hızlı geçti. Birazcık yiyip içtim, kameraya saat ve 210 gösteren sayacı gösterdim.

İkinci saate sıcak vücutla başladım. İlk 2 lap ( 40 tur) temkinli koşarken yiyecek ve su ile beslendim.70-80 tur arasında sağ kalfımda bir gerginlik hissettim. 2 tur yerinde kalınca yavaşladım. Mike Wardian, Jamil Coury gibi elit ultra maratoncular var grupta, mutlaka adını bilmediğimiz güçlü koşucular da vardır. Geçmiş yıllarda bu yarışı 70 turda kazandıkları için fazla da kasmama gerek yok. Evde sağlıklı kalmak maceradan daha değerli. Ama etabı da bitirmeye karar verdim. Çok gevşemeden 55:03 ile 2. saati tamamladım. Garmin connect verisi burada. Ardından önce bilgisayarımın kamerasına ispat sayaç ve saat ekranımı gösterdim, sonra DNF sayfasına gidip 2 tur bitirdiğimi girdim. Backyard Ultra’da süre önemli değil, kaç tur koştuğun önemli. Dolayısıyla 35dakikada koşanla 59:59da bitiren sonraki tura çıkmazlarsa veya bitiremezlerse eşitler.

Neler öğrendim?

Q.Backyard Ultra, evet keyifli bir konsept. İlk turları olabildiğince ekonomik geçmek önemli. Önerilen nabzınızı 1. bölgede tutmaya çalışmanız. Uygun bir lokasyon ve çılgın bir ekip ile organize etmek de isterim, gerçeğinde koşmayı da. Beslenme, malzeme, kişisel dinlenme alanı (erken gelebilirsen!) oldukça önemli. Stratejik planlama, zihnini sağlam tutmak mühim. 24 tur koşabilir miyim acaba?

Evin içinde ¨yarışmak¨ nasıldı? Bu sefer bir zaman kısıtı vardı. Çok sıkı bir zaman kısıtı olmasa da, şakası yoktu. Ev içindeki parkurunuzda olabildiğince yumuşak dönüşler olması önemli. U dönüşler hem vakit kaybettiriyor, hem de eklemlere, bağlara, kaslara kat kat fazla yük bindiriyor. v2 parkurumda saat 7km den hızlı gitmem bence gereksiz risk. Başka bir evde başka birisi daha hızlı koşabilir. Normalde 13,4 kmyiçok daha hızlı veya az yorularak koşabilirim. Dışarıda koşabilirdim. Evin içinde durumlar farklı. Dolayısıyla kendi güncel koşullarımı, stresimi düşünerek SORUMLU koşmam gerekiyor.

Quarantine Backyard Ultra’yı evin içinde koşarken nabız bölgelerim.

Sadece 7-8 gündür evde koşuyorum ve bağlarımın bu şekilde hem hızlı hem uzun koşmak için alışma zamanına ihtiyacım olduğunu gördüm. V3 ve belki daha da yumuşak parkurlar ile, kolay tempoda maraton denemeyi planlıyorum.

Sıkıldım mı? İlginç bir şekilde hayır. Podcast veya müzik açmadım. Turları doğru saymak için henüz açmamam gerekiyor. Zikirmatik cihazını bile bazen tur dönüş noktasında basmayı unutuyorum. tur sürelerini kontrol ederek ek bastığım oldu. Zihniniz yaptığınız işte. Anı yaşıyorsunuz. Bu günlerde sürekli cihazlara, ekranlara bakıp akışlara yetişmeye çalışıyoruz. Bu sebeple evin içinde koşmak stresimi azaltıyor. Mesafesi daha az olsa da ayırdığım süre stres seviyemi düşüyor diye gözlüyorum.

Bakalım bu iş nerelere gidecek…

Share This