20 Eylül 2020 Pazar sabahı, ertelenen İstanbul YM’u koşuldu. Covid-19 döneminde işler nasıl yürüyecek diye merak ettim. Kalabalık yarışlar için ideal bir alan olan Yenikapı etkinlik alanını kullan yarışı hem koştum, hem kısa bir vlog çektim.

Notlarımı videonun altına ekledim. Birbirini tamamlıyorlar. 

Koşan ve koşturan herkesin eline, ayağına, yüreğine sağlık! Sırada: 1-4 Ekim ekerkosu.com Sanal Koşuları ve sıra dışı Sanal Geyik Koşuları var.

Özetle, iyi ki koşmuşum. Spor İstanbul’un düzenlediği ve benim katıldığım en iyi koşu deneyimi sunan organizasyondu. 

Pandemi sayesinde kalabalık olmaması, böylece 30-40bin kişilik alanda 2500 kişinin neredeyse 1000 görevli ve bir o kadar güvenlik + sağlık görevlisiyle koşturulmasının etkisi büyük olsa gerek.

+ Neler iyiydi? 

+ Gönüllüler: Bu sefer sadece sayıca çok değillerdi, konumlarında ne yapacaklarını, nasıl yapacaklarını ve en önemlisi neredeyseler pozitif enerji yayacaklarını biliyorlardı. Belli ki, gönüllüler bu organizasyonun bir parçası olmaktan, koşuculara destek olmaktan mutlu. Kilit hedef o. Hepsine kocaman alkış.

+Kit dağıtım alanı: Hacıosman Atatürk Kent Ormanı’nda, açık havada kit dağıtıldı. Hava da güzel olduğu için güzeldi. Yeni dönem İBB icraatı anlatmak için de güzel hareket oldu.

+Etkinlik alanı: Yenikapı miting alanı büyük. Gerçekten. Bu alanda 2500 kişinin mesafeli durması için gerekli fiziksel düzenleme iyi yapılmıştı. Yenikapı miting alanı sporcuların işine yaradı 🙂 İstanbul Yarı Maratonu alan planı. Sağ taraftan giriş yapıp, ortada kendi renginizde bekleyip, sol kenardan çıkışa yürüyorsunuz. 

+Covid-19 için HES kodu ile alana giriş, izleyicilerin alnmaması, maske zorunluluğu, mesafeli yerleşim iyi uygulandı.

+Renk Blokları ile çıkışa kontrollü yaklaşım : 500er kişilik 5 renk doğru uygulandı. Çıkış alanı da 6x 150metre ebatlarındaydı. Ben en hızlı mavi blokta çıkış aldım. İş yürüdü.

+Etkinlikler: Covid-19’da etkinlikler yasak. Fiziksel bir birikme olmadı. Red Bull Sky Tour kapsamında Dario Costa gösterisi, Vodafone dev led ekran tribünü (bakınız video) güzel hareketlerdi.

+Parkur : Düz ve hızlı parkurda geçen senelerin sessizliği salgında pek etkilenmemişti:) Bence su noktalarındaki gönüllülerin bir yandan alkışlaması en coşkulu İstanbul Yarı Maratonu olmasını sağladı:) Su noktalarında kapaklar kapalı ve seyrek dizilmiş sunumlar yapıldı. 

+Çıkış (start) : Bekleme hattında rüzgardan dolayı ısınmaya devam etmek ve sıcak kalmak önemli. Çip okumama durumu için yedek planları neydi merak ettim. Görünürde yoktu.

+Varış (Finiş): kalabalık ve sıkışıklı yoktu. Maske dağıtıldı. Bu arada bence koşucu bulundurmalıydı, yarış bilgilerinde varışta maske bulundurma ve dağıtımı  net değildi. (ben bel çantamda taşıdım.) 

 

– Gelişecek Noktalar

– Paten Yarışı: Günün tek büyük aksaklığı paten çıkış saati oldu. En arkadan değil en önden gitmeliler.

– Tek kullanımlık plastik: Alanda baskılar, renkli bayraklar, fazla tek kullanımlık maske dahil çok plastik tüketimi vardı. Azaltılabilir. Yemek paketleri ve şişe suları saymıyorum, sağlık önlemleri sebebiyle.

–  Ücretsiz fotoğraf dağıtmaları güzeldi. Fotoğrafçılar çok da kare çekmişler. Ama çoğu hem spor fotoğrafçısı değildi, hem de tarihi yarı maratonda koştuk, ikonik bir eser/yapı ile tek kare yok. Sponsor takı veya asfalt yol. Varış fotoğrafı en değerlisi, en kötü kadrajlar orada. Fotoğrafçı için alan yoktu. 

 – Şu işaretlemeyi anlamsız bulan bir tek ben miyim? Dronla mı koşuyoruz? 

Share This