Giriş

2022’de hiç deneyim paylaşmamışım. 2023 daha çok paylaştığım ve paylaştığımız bir yıl olsun. Hatta bakarsını 2022 muhasebesi de yaparım, elim klavyeden kopmazsa…

2005 yılından bu yana İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde, Yıldız Parkı’na yürüme mesafesinde yaşadığım için kendimi şanslı sayıyorum. Hatta, Yıldız parkı, şehre ve yaşama tahammül etmemde etkisi büyük bir mekan. Yıldız Parkı’nda oğlum Can Berk için minik aile kutlamaları olan Aile Koşu-Yürüyüş Şenliği (2009-2014 arasında, sonuncusuna göz atmak için tıklayınız) gibi etkinlikler düzenledim, 

2018 veya 2019’da tamamlanan yeni düzenleme öncesi var olan patikaları anlattım (maalesef artık çok azlar.) Hatta o patikalarda bir 6 Saat Koşu Yarışı bile düzenledik. Bu olay uzun aylar boyunca sosyal ortamlarda konu üstüne konuştuğum arkadaşlarımla hadi o zaman diyerek “kafamıza huni takmak” için buluşmamızdı. Ironman triatlon mesafesi de arpa suyu sohbetleri sonucu ortaya çıkmıştı, coğrafya belki kaderdir. Ne yapmıştık bilmeyenler buraya bakabilir. 23 Haziran 2012’de gerçekleşen bu organizasyonu biz tekrarlamadık. “Huni” vizyonlu 2. bir kişi ve yancıları 10 yıl 5 ay 15 gün sonra parkta buluşmaya karar vermişler. Kısmen nezaket, kısmen bendeki “huni” potansiyelini bildiğinden olsa gerek, organizatör Ersavaş Bey haberdar etti. 2,5 haftadır soğuk algınlığı ve öksürükle koşamıyor olsam da, bir kaç gün kala öksürüğü de kontrol altına alınca kaçırmak istemediğim bu buluşmaya gittim. 

2023 yılına başlarken TEAM RUN.BO ekibinden Ersavaş Güdül ve Cem Arıtürk, yıla değişiklik yaparak, arkadaşlarla eğlenerek girmek için sohbet ederken buna karar vermişler.

Rota
Yıldız Park’nda maalesef toprak-yumuşak zemin çok az. Ersavaş parkuru planlarken araba yollarından olabildiğince kaçınarak en uzun “fazla zorlama olmayan” rotayı bulmaya çalışmış. Parkın 14 yıllık koşu müdavimi olarak, iyi bir iş çıkarttığını düşünüyorum.  

Ersavaş’ın rotası 4,65km mesafe ve 160 m tırmanış içeriyordu. Garmin linki burada.

Rota çok sayıda dönüş, kıs aveya daha uzun bir çok iniş çıkışa sahipti. Koşudaki ilk turu Polar GRIT X PRO verimde zoomlayarak baktığımda, “Hillsplitter” özelliği ile her turda 24 ile 26 arasında otomatik tırmanış ve iniş tepesi olduğunu gördüm. 4,58km gibi ölçtüğüm parkuru detaylı incelemek isterseniz, Polar Flow detay sayfası ve Strava sayfası burada.

Polar “Hillsplitter” özelliği ile her turda 24 ile 26 arasında otomatik tırmanış ve iniş tepesi olduğunu gördüm.

Organizasyon

Ersavaş ve Cem daha kısa bir kural ve detay yazısı paylaştılar: 8:00de buluşuyoruz, ilk turu beraber koşarız. Herkes kendinden sorumlu. Çadır Köşk altındaki otoparkta 1-2 araba olacak, bagaja eşya bırakabilirsin. En çok tur atana kokoreç bira. Ha bir de su, cips, kahve, zeytin, peynir, börek, simit, kahve getireceğiz. Başka bir şey istiyorsan getir. (bu listede olmayan gazos, çikolata ve züber de ikram etti, sanırım organizasyona başlayınca olacaksa tam olsun dedi:) )

Ekip

Uykusuz 2-3 geceden sonra sabah 7:30 uyanıp kahve yaparken yarış için çanta topladım, ancak 8:20 gibi buluşma noktasına vardım. 2022de zihnen hazırlanamamıştım yarışlara, bu bir yarış olsaydı 2023’e de öyle başlayacaktım… TeamRun.Bo’dan Ersavaş, Bike, Cem, Mümin, Burak ve ortak dostumuz Alper Dalkılıç son hazırlıklarını tamamlıyordu. 3. turda ekibe Özgür katıldı.  Sabah başlangıç fotoğrafına parkta yürüyüş günü olan Cihat ağabey de tesadüf etti.

Koşu Deneyimi

İlk turu 7 kişi beraber koştuk. 2. turdan sonra 10-20m veya biraz daha aralıkla ufak gruplar halinde ilerledik. Gruplar (hatta sohbet grupları) tur içinde veya başında değişti. Ekipteki herkes uzun koşu ve dost meclisini birleştirmekten mutlu, kolay uzun günü koşmaya uygun kafa yapısındaydı. Hava 5 derece civarında, pek ısıtmasa da renkleri güzelleştiren güneşin altında koştuk.

Parkur ideal olmayan sayıda dönüş, iniş çıkış, merdiven, arnavut kaldırımı barındırıyor. Kimin yaşamı mükemmel ki arkadaşlarla koşarken illa mükemmel bir parkurumuz olsun? Hatta bütün bunlar hem bozuk zemin-teknik patika için gerekli dikkat, odaklanmada devamlılık antrenmanı oldu. %90 sert zeminde koştuk. %70i de 8-9cmlik modern arnavut kaldırımlar. Zemin taşları, eski döşeme taşlar, asfalt geçişleri, kaldırımlar, beton aralarda ayağımızın altındaydı. Yer yer ahşap traverslerle teraslanmış toprak ve döşeme taş yerlerde koştuk. 

Bu zeminlerin yer yer ıslak olma ihtimaline hazırlıklı olmak için The North Face Vectiv Enduris (2021) ayakkabımla koştum. Koşuya başlamadan önce 650km’den fazla koştuğum, dişleri 1mm kalmış papuçlarla gayet rahat ve konforlu bastım. 

Yıldız Parkı 6 Saat Koşusu 2023 – Başlangıç özçekimi. Soldan sağa: Ciha abi, Caner, Bike, Cem, Alper, Mümin, Burak. Foto: Ersavaş Güdül

Koşuya hastalık sonrası ve sabah uyanıp düşünmeye başlayarak geldiğim için 6 saat veya kendi sınırlarımı zorlama düşüncem yoktu. Güvenli, sakatlanmadan uzun koşarak antrenmansızlığıma şok tedavisi yapmayı istedim, umarım 19 Mart maraton planı için temel antrenmanı da başlatmış oldum, artık boşa geçecek tek haftaya yer yok. Kendimi sınırlamak için yanıma sadece 1,2litre su, ekiple paylaşacak anne böreği, bir Koska Süper İkili , 1 Cezy aldım, 1 paket mini cips aldım. Az almışım, Ersavaş’ın bagajından oldukça beslendim. 2. ve 4. tur sonunda topluca beslenme molası verdik. Börek yetmedi, cip hemen bitti, kahve, Zeytin ve simit bu molalarda bana çok iyi geldi. 6. tur sonunda yarım poaça, 2 bardak gazoz, organizasyon cipsi de iyi geldi. Toplam 20 kadar zeytin yemişimdir 3 oturumda. Tahin pekmezimin yarıdan azını koşarken emdim, cezy’i hiç açmadım. Tutluların bagajda olduğunu bilince, tatlıya dokunmadım sanırım. 

Kontrol ve ikmal noktamız ekip araçlarıydı. Foto: Ersavaş Güdül

Turun 1,6km yerine neredeyse 3 kat uzun 4,5-4,6km arası olması zihinsel olarak daha rahat. Görsel hafızam rota hatırlamaya müsait olduğu için dönüşleri 3. turda otomatik pilota bağladım. Çoğunda sohbet ettiğimiz için, sıkılacak vakit olmadı. Bilakis, ekipteki herkese sohbetleri için müteşekkirim. Uzun koşu demek, uzun mevzuları irdelemek demek.

Fiziksel ve mental hazırlık eksiğim bir yana, beslenmeyi çeşitlendirmek, koşu sonrası takılmak için kalın kıyafet vb hazırlıklar kendime notlarım. Güzel havada herşey kolay, daha ılık ama yağmurlu bir günde 5-6 saat ıslakta koşmak antrenmanı merak ettiğim bir konu oldu. Öyle bir kurulum için çadır (parkta sorun olabilir) veya tarp getirmek iyi bir fikir olabilir.

Aşağıda Caner’in çektiği bir kaç foto ve Polar Grit X Pro koşu detaylarına ulaşabilirsiniz. Üstüne tıklayarak büyütebilirsiniz. Polar Flow detay sayfası ve Strava sayfası burada.

 

O zaman; fikrinize, davetinize, ayaklarınıza ve bagajınıza sağlık ekip! diyor ve Hoş Geldin 2023 ile noktalıyorum.

Share This