Şubat ortasında The North Face’in yeni Vectiv ayakkabı kolleksiyonunu lanse edeceğini duyduğumda heyecanlandım. Türkiye pazarındaki lansman için Macera Akademisi‘nin yardımı istendiğinde 2 kat heyecanlandım. İş boyutu dışında, ayakkabı ailesini herkesten önce inceleme, test etme imkanım olacaktı. Ayakkabı ithalat gecikmeleri ve ardından açıklanan Nisan kapanması iş takvimini Mayıs ortası-Haziran ortasına kaydırdı. Kapanmadan hemen önce test ayakkabılarım elime ulaştı: The Flight Vectiv.

 

The North Face – The Fight Vectiv

7 ayakkabılık koleksiyonun amiral gemisi. Yokuş inme makinası. Dünyanın ilk karbon fiber tabanlı patika koşu ayakkabısı. Bembeyaz. Umulmadık derecede kontrollü, yumuşak, destekleyici, iyi zemin tutan, ayağı saran, sağlam. 250km sonra bir video çektim:

VECTIV nedir?

The North Face’in beyanıyla; ¨VECTIV™ özel bir plaka; enerji verimliliğinden ödün vermeden üstün denge ve kavrama bir araya getiriliyor. Peki, VECTIV™’i bu kadar özel kılan ne? The North Face, geleneksel düz yol koşu ayakkabılarına ayrılmış olan karbon fiber ve kompozit plaka teknolojisini, patika koşusu ve yürüyüşlerine uygun hale getiriyor ve sınırları zorlamayı garanti ediyor.¨

Bu iddialı beyan şu bileşenlerle hayata geçiyor:
-Zemini çok iyi tutan CNTRLSURFACE dış taban. 4mm dişlere sahip bu özel desen ve formüllü taban ıslak-kuru koştuğum zeminlerde (yoğun çamur hariç) harika tutuş ve manevra kabiliyeti sunuyor. Zemine ayaktan geniş basıyor.


-Yastıklamalı VECTIV ROCKER orta katman: Sünümleme kabiliyeti yüksek, fıkır fıkır oynamayan, optimum dengede. Dış bükey kavisi patika engebeleri için ön ve arka ayakta iki ayrı eğimde. Flight modeli için topukta 25mm, burunda 19mm kalınlık. 6mm drop.


-Orta katmanın üstünde 3D VECTIV PLAKA. Bütün tabanı kaplayan, kemeri destekleyen bu plaka fark yaratıyor. Eski Snake Plate gibi zemin bozukluklarını sönümlemek ile yeterince kıvrılmayı sağlama dengesi dışında, yay gibi esneyerek her adımda itiş gücü sağladığı beyan ediliyor. Düşük eğimlerde bile yokuş aşağı inerken bu bariz hissediliyor. 3D plaka ve rocker yastıklama beraberce konfor ve kontrolü getiriyor. The Flight Vectiv dünyanın ilk karbon plakalı patika koşu ayakkabısı olarak duyuruldu. Bu saydığım malzemeler hafiflik de sağlıyor, 42 numaranın ağırlığı sadece 285gram.

VECTIV Taban Yapısı. kaynak: The North Face

– Ayağı çorap gibi saran saya, yani üst kısım. Flight modeli dilsiz, gerçekten çorap gibi bileğe sahip. Aşil desteği, yüksek topuk arkası, yumuşak ve ince topuk çevresi etkileyici konforda. Saya iki ayrı örgü malzemeden yapılmış, yanlar dayanım için MATRYX/Kevlar panellerden burun kısmı ise dikişsiz tek parça sıkı dokuma.

Kutudan çıkan ve toprağa ilk basan hali: (lütfen kaydır)

Ayakkabıya ilk yarım saatte alışıyorsunuz. İlk iki hafta temkinli davrandım, koşularımı yavaş yavaş arttırdım. Yaklaşık 50km biriktirdim. 6 hafta sonunda 240km’ye ulaştım. Hızlı inişler ve uzun patika koşularını hızlı koşmak isteyenler için ideal olduğunu düşünüyorum. Dayanımı beklediğimden iyi. Kalıbı normal, burnu uzun ama parmaklar için genişçe bir alanı var. Yan çevresi plastik yumuşak çarşak bandına sahip.

Eksi puan verdiğim yerler (bol) çamur için yapılmamış, ayakkabıya su girdiğinde MATRYX paneller onu yavaş atıyor.

ISTANBUL VECTIV TEST RUNS – 8-10-12 Haziran
Bu blog yazısı biraz gecikti – yoğundum. 8-10-12 Haziran tarihlerinde sırasıyla Aydos (Kartal) , Belgrad Ormanı (Geyik Parkuru) ve Hacıosman Atatürk Kent Ormanı patikalarında test imkanları var. Detaylar ve Covid-19 kısıtlı kontenjanında randevu almak için lütfen buraya tıklayın. 

Koşulardan kareler: (Lütfen yana Kaydır)

1 Haziran’da Validebağ Vectiv Test Run’a katılan teamRunBo ekibi ile terleri soğumadan yaptığım ilk izlenip röpörtajı:

Blog inceleme yazısı yazdığım ayakkabılarımın tam listesini bu bağlantıdan görebilirsiniz.

Share This