Slacklining size tanıdık mı, ilk kez mi duyuyorsunuz?

California’daki Yosamite vadisinde zorlu tırmanış aralarındaki dinlenme günlerinde eğlenceli ve faydalı aktivite yapmak isteyen tırmanıcıların geliştirdirdiği bir denge oyunu. Esasında düpedüz ip cambazlığı: iki ağaç arasına gerilen perlon(yassı ip, 2-4cm kalınlığında bant) üzerine yürümekten ibaret, elbette düşmeden. Bunu kaya kulelerine, kanyon yarıklarıns, gökdelen aralarına taşıdı tırmanıcılar. Sonra 2000lerin başında denge sporu olarak gençler arasında yayılmaya başlandı, sapan ve kamyon gerdirmesine benzeyen basit kitler satışa çıktı.
Ülkemizde çok kısıtlı insanın bildiği sporu ABDde bile senede 10.000 kişinin yaptığı söylenen bu genç ekstrem sporun gelişimi belkide bu ay değişiyor. Madonna‘nın Super Bowl XLVI halftime show kapsamında New York’ta verdiği konserde yaplan gösteri ile yer gök slacklining oldu. Madonna ile aynı sahneyi paylaşan slacklining gurusu Andy Lewis, kurgulanan şov ile nefes kesti. Şovun bir parçası olarak Madonna’dan yanağına öpücük alan Andy, provalar dahil tam 27 kez öpüldüğünü açıkladı.

 

Gösteriyi Lucas Oil Stadium’da 68,658, ekran başında onlarca milyon insan izlemiş. Önümüzdeki aylarda daha populer olacağı kesin bir aktivite.
Macera Akademisi‘nin event bölümü MCR Event bu aktiviteyi 2009 yılından beri özel düzenek ile üniversite road şovlarında uyguluyor, Madonna’yı da keşfettiği için tebrik ediyoruz:))

Andy’nin Super Bowl performansına göz atmak için videoyu izleyin:

New York Times blogunda JERÉ LONGMAN tarafından yazılan yazı için tıklayınız.

Share This