2009 yılında ilk olarak gerçekleştirilen Sarıkamış Şehitlerini Anma Bisiklet Turu’nun üçüncünün startı bu yıl 4.Ocak.2012 olarak belirlendi.

İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Bisiklet İl Temsilciliğince organize edilecek ”Sarıkamış Şehitlerini Anma Bisiklet Turu” 4.Ocak çarşamba günü start alacak. Taksim2deki temsili startı takiben Trabzon-Rize-Artvin-Ardahan-Kars güzergahı ile 5 gün sonra 9 Ocak’ta  sürerek Sarıkamış’a varacak bisikletliler İstanbul’dan taşıdıkları toprağı şehitliğe serpecekler.

Bisiklet severler, Taksim meydanından başlayarak Boğaz köprüsünden geçip Beylerbeyi kavşağına kadar eskort ile pedal çevirerek bu anlamı tura İstanbul içinde destek verebilirler.

3.Sarıkamış Şehitleri Anma Bisiklet Turu‘nun Taksim Atatürk Anıtı’nda saat 11:30-12:30 arasındaki resmi törenlerin yapılacağı bildirildi.

Soğukta donarak şehit düşen askerler

Sarıkamış’ta ne oldu?
Osmanlı devleti I. Dünya Savaşı’na dahil olduktan sonra, 1 Kasım 1914 günü Rus Ordusu hududu geçerek baskın tarzında taarruza başlamıştır. Erzurum genel istikametinde ilerleyen Rus Kuvvetleri, 7-12 Kasımda Köprüköy ve 17-20 Kasımda cereyan eden Azap muharebelerini kaybederek geri çekilmek zorunda kalmıştır. Bu durum orduda moralleri yükseltmiş, Enver Paşa’yı biraz da Almanya’nın gazlaması ile büyük başarı hayallerine sürüklemiştir.
Bir karşı taarruz ile 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı’nda (93 Harbi) Doğu Anadolu’da kaybedilen toprakların (Kars, Batum, Artvin ve Ardahan) geri alınmasını ve müteakiben harekâtın Kafkasya’ya aktarılmasını mümkün görüyordu. Böylece Rusya’yı savaş dışı bırakacak, en azından Batı cephesinde müttefikleri rahatlatacaktı. Komutanların uyarılarını dinlemeyip 22 Aralık 1914’te yetersiz donanım ve lojistikle başlatılan harekat, Rus kuvvetleri yerine çetin doğa koşulları ile hayatta kalma mücadelesine dönüşmüştür. Sonuçta çok büyük kayıplar ile Türk ordusu ilk mevzilerine geri çekilmiştir.

Bu harekatın resmi bilgilerini özet olarak Genelkurmay Başkanlığı web sayfasından, daha detaylı olarak Sarıkamış Kaymakamlığı web sayfalarından okuyabilirsiniz.

TARAFLARIN ZAYİAT DURUMU
Malesef verile yerine söylentlere meyleden bir toplumuz. Türk ordusunun verdiği şehit miktarı malesef kaynaktan kaynağa %100 değişim göstermektedir. Aşağıda Sarıkamış Kaymakamlığının derlediği bir tablo var:

TÜRK TARAFI:
* Yabancı kaynaklara göre: 90.000 şehit,
* Harp tarihi kaynaklarına göre: 50.000 şehit ve yaralı
* Mareşal Fevzi Çakmak’a göre 60.000 şehit ve yaralı (TSK kaynakları bunu yayınlıyor, sanırım bunun baz alınması daha doğru)

RUS TARAFI:
* Muharebede 20.000’den fazla ölü ve yaralı
* Donan 9.000
* Toplam 29.000’den fzla (TSK bu rakamı 30.000 olarak yayınlıyor)

Tarihimizi bilelim, sahip çıkalım.

Share This