asics-gel-excel33Asics Gel-Excel33, Asics’in yeni 33 serisindeki uzun mesafe koşmaya uygun modellerden biri. Son yıllarda moda haline gelen hafif-ince ayakkabı furyasına birkaç yıl sonra 33 serisi gibi “orta” incelik ve hafiflikle cevap veren Asics, 50 yılı aşkın deneyim ve bilimsel araştırmalarına dayanarak daha hafif-ince ayakkabıları yaygın üretmeyi tercih etmiyor. Polemik olabilecek konuları bir yana bırakıp, Gel-Excel33’e bakalım. 2012 Avrasya maraton fuarındaki Asics standında  koşu bandında denediğim ayakkabıyı çok beğenmiştim. Şubat 2013te alıp 4 hafta sonra Runtalya Maratonu‘nda koşmak üzere kullanmaya başladım.

Ayakkabı öncelikle hafif, eski Kayano‘larıma göre yumuşak ve ayağı güzel sarıyor. 33 serisinde Asics’in konforlu (“structured” dediği) orta tabanı çok daha ince. Propulsion Trusstic adını verdikleri ince plastik plaka tabanı desteklerken GEL Cushioning destekler şoku azaltıyor. Doğal (Neutural) yastıklama sınıfındaki bu tabanı topuk-ayakucu arasında 10mm drop bırakarak üretmeyi tercih etmişler. Drop farkını korurken ayak yere yaklaştığı için yolu daha iyi kavradığını düşünüyorum.

Personal Heel Fit  (Topuk Kavrama Kalıbı diye Türkçeleştirebiliriz) teknolojisi, ayak ve ayakkabı birlikte hareket ederek tahrişi azaltmayı hedefleyen bir uygulama. Bunun diğer ayakkabılardan en büyük farkı, ayakkabı içinde çorabınıza adeta yapışan bir doku var iyi saran topuk yapısı içinde ayağınız hiç oynamıyor.

Impact Guidance System (IGS) tasarım felsefesi, Solyte ve SpEVA orta taban yastıklama maddeleri, kaliteli 3M reflektif bantlar,  ASICS High Abrasion Resistance Rubber (AHAR) dış tabanın sert temasları karşıladığı noktalardaki özel yoğunluklu kauçuk gibi uzun mesafe yol koşularına uyarlanmış teknolojileri diğer öne çıkan özellikleri.

asics-excel-33

Gel-Excel33’lerim, yaklaşık 160km sonra

Gel-Excel33’ler her şeyden önce hafif (300gr). İnce tabanı adım atış şeklinizi topuk olarak zorlamıyor, her üç basış şeklini zorlanmadan uygulayabiliyorsunuz. Ayağım içinde o kadar rahattı ki alır almaz 6km yarışı koştum, sonra da uzun antrenmanlara başladım.Ayağınız içinde hiç oynamıyor. Üst bölümdeki 2 kat kumaş/file yapı hem hafif hem çok iyi nefes alıyor. Balpeteği ripstop doku sayesinde uzun ömürlü olacağına şüphe yok. Gece görünürlüğü oldukça iyi. Derin kanallar sayesinde ıslak ve kumlu asfalt tutuşu oldukça iyi. Uzun mesafe antrenman ve yarışı için benim gibi tek ayakkabı kullananlar için ideal olacaktır.

Diğer Papuç testlerim:
Nike Lunar Eclipse 2
Nike Lunar Glide 4
Nike Lunar Glide 3
Salomon XA Pro 3D Ultra patika koşu ayakkabısı
Asics Gel Kayano 16 koşu ayakkabısı
Asics Gel Fuji Racer
Scott Comp koşu ayakkabısı
TDS papuç testi: TNF ULTRA105 mi, TNF SINGLE-TRACK mi?
Merrell Chameleon

Share This