20130326-220831.jpg
Asics Gel Fuji Racer’ı ilk olarak UTMB Fuarında denemiştim. Hafiflik ve yumuşaklığı dikkatimi çekti. O sırada acil ihtiyacım yoktu, bir gün denemek istediğim ayakkabılar listesine ekledim. Asics Fuji patika (trail) ailesinin en hafifi olan Racer, kısa hızlı yarışlar için öneriliyor.

Ben kendi çiftimi Eco Trail Paris 80K yarışına gitmeden bir hafta önce edindim. Biraz ince olduğunu biliyordum, yinede VJ Irock’larıma göre sert zemine daha uygun olacağımı tahmin ediyordum. Hem Irock’larla 2 Çekmeköy, hem de yazın RFC’de 250km koştuğum TNF Hayasa’lardan (bu papuçların yazısını yazamadım hala), ki onları başka uzunlarda ve kısalarda kullanmaya devam ettim, ince ayakkabılara adapte olabileceğimi düşünüp kararımı verdim.

Bu yazıyı yazarken 160km’den fazla koştum; Eco Trail’deki 76km dışında Yıldız Parkı patikaları, Aydos patikaları, Belgrad Ormanı Geyik Koşuları parkurları ve kısa sert zemin mesafeleri… Genel olarak ayakkabıdan memnunum. Tabanı ince ve yere yakın, zemini iyi hissettiriyor. Ancak orta tabandaki Rock Protection Plate adındaki destek taş gibi darbelerin ayağa ulaşmasını önlüyor. Denediğim doğal basışa en yakın 10mm droplu (topuk-parmak yükseklik farkına sahip) ayakkabılardan biri. Üst kısmı çok yumuşak = rahat. Ancak topuğu çok iyi kavrıyor, yandan ve ayak taraklarından rahatsız etmeden sarıyor.
20130326-221204.jpg

Orta tabanda Asics patently Solyte köpüğü ile hafiflik sağlanırken dış tabanda AHAR+ dayanıklı kauçauklar ilginç bir taban desenine uygulanmış. Bence ayağın genelindeki piramitler ve topuktaki dev oyuk, hafif, yarı-agresif, kendini kolay temizleyen ve değişik eğimlerde geometrik olarak tutuşu destekleyen bir tasarım. İlk 20km’de ıslak taş-parke zeminde biraz kayarken, piramitlerin tepesi 80km sonra aşınınca taş zemin tutuşu da iyileşti. Diş derinliği fazla olmamasına rağmen çamura “batan” ve sonra adım atarken çamuru “atan” bir deseni var. Topuktaki dev oyuk yokuş aşağı inerken toprak ve çamuru toplayıp tutuşu arttırıyor.

Alırken bilmediğim bir özelliği, özellikle su geçişli parkurlarda avantaj. Ayakkabı tabaında 5 adet delik var. İç tabanın altındaki bu delikler dış tabandan bakınca iki sarı oyuk ve öndeki 3 kırmızı oyuk içinde. Ben Paris’in karlı sokaklarında otelime giderken nahoş bir şekilde keşfetsem de bir hafta sonraki Aydos Patika yarışındaki su geçiş etabından sonra çok hızla ayakkabılarım suyu tahliye etti. 1km sonra varışa vardıktan sonra ayakkabımı çıkardığımda biraz fazla terlemişim gibiydi, o kadar… Eco Trail parkuru gibi sürekli ıslak zeminde koşacaksanız önlem almak gerekebilir. Koşu öncesi iç tabanı çıkartıp bir duck tamir bandı yapıştırarak bu kanalları iptal ettim:)

20130326-220249.jpg
Belgrad Ormanı’nda, koşu tozluklarıyla koşu sonrasında.

20130326-220401.jpg
Görev sonrası; tabanı bir şekilde belli bir miktardan daha fazla çamur tutmuyor. Bu konuda göründüğünden ve beklediğimden çok daha iyi performansı var. Sert zeminlerde de yol ayakkabısı gibi rahat ve seri koşmaya uygun. Yine de taştan çok toprak için olduğunu düşünüyorum.

20130401-230757.jpg
Koşu konforu yüksek demiştim. Üst kısmı çok iyi nefes alıyor. Sarış ve kalıbı normal/dar arasında, tam benim ayağıma göre. Bağcıklar ayakkabıyı iyi kapatıyor. Yan ve öndeki koruma bantları ayakkabının yırtıcı darbelerden korunmasını sağlıyor.Dilin üst kısmındaki ters cep, bağcıkları toplamanız için yapılmış, sağa sola takılmasını ve çamurlanmasını önlüyor. Bilirsiniz bağcıklar ufak ama önemli bir detaydır, Gel-Fuji Racer bağcıkları istemediğinizde kolay açılmıyor:)

Hafif, yumuşak ama darbelerden koruyan ve burulmaya dirençli taban yapısı da zemindeki taş, dal gibi bozukluklara karşı konfor sağlıyor.

Eğer bu ayakkabıyı alıp sert toprak zeminlerde uzun kilometreler yapacaksanız, özellikle ince tabanlı ayakkabılara alışık olmayanların haftada 1-2 koşu ile bir kaç ayda ayağını alıştırmasını öneririm.

20130404-002805.jpg

Aydos’ta finişe doğru sert zeminde.. Fotoğraf: Bakiye Duran

Diğer Papuç testlerim:
Nike Lunar Eclipse 2
Nike Lunar Glide 4
Nike Lunar Glide 3
Salomon XA Pro 3D Ultra patika koşu ayakkabısı
Asics Gel-Excel33
Asics Gel Kayano 16 koşu ayakkabısı
Scott Comp koşu ayakkabısı
TDS papuç testi: TNF ULTRA105 mi, TNF SINGLE-TRACK mi?
Merrell Chameleon

Share This