asics-gel-fuji-sensor-2Asics Gel Fuji Sensor 2, Fuji Racer‘dan sonra denediğim ikinci Asics patika koşu ayakkabısı. Hacimli göründüğü için ağır ve hantal izlenimi vermesine rağmen ayağınıza giydiğinizde çok yumuşak ve zemini iyi hissettiren, öte yandan yastıklaması sert zeminde de çok güzel konfor sunan bir ayakkabı. Konfor arayan, arazide uzun mesafe koşanlar ve arazi koşusunda sıklıkla sert zeminlerde de koşanlar için özellikle ilginç bir model.

I had been using and reviewed Asics Fuji Racer, the Asics Gel Fuji Sensor 2 has been my 2nd Fuji (Asics trail) shoe. Despite looks bulky, this is a very soft and comfortable shoe. Both the sole and upper material are flexible, you feel the terrain very well yet you have a good support. It is recommended for hi milage runners on officail web sites. I could only run 14K as longest yet, but also did some hard surface 6Ks and convienced these blue fancy shoes will work well in my ultras. (will update this blog)

20131019-210712.jpg
Fuji Sensor 2‘lerin üst yapısı dikkat çekici. Yırtık tutucu kareli ana kumaşı çok yumuşak yapılı bir malzeme. Ayağınızı çorap gibi sarıyor. Asics’in Discrete Eyelet adını verdiği hafif asimetrik bağcık konumlaması ayağı acıtmadan sarmayı sağlıyor. Yuvarlak profilli bağcıkla tercih edilmiş. Bu tip bağcıklar genelde kendiliğinden kolay gevşer ama kullanılan bağcık gevşemiyor. Bu çok başarılı. Fuji serisinde standart haline gelen dil içinde bağcık saklama cebi kullanışlı, çalı çırpıya bağcık takılmasını önlüyor. Ayakkabının dili  tabana bütünleşik olduğu için çamur ve taş girmesini engelliyor.

The upper material is a soft mesh with ripstop structure. Fits like a sock. The patented asimetcric lace hole placement (so called Discrete Eyelet) supports the good fit. The round type laces work very well and -unusually- stay tied trough the running. There is a lace pocket up in the tounge. The tounge is fully sealed to prevent debris entering the shoe.

20131019-210850.jpg
Ayakkabının dış yanında logo çizgileri, iç yanında zigzag şeritli ağ tabaka ayağı iki yandan sabitliyor. Topuktaki plastik kafes (Clucth Counter) ile beraber ayakkabıyı ayak içinde sabitliyor.  Yan bantlar aynı zamanda çamur ve ıslanmaya karşı da geciktirici önlem görevi görüyor. Burun kısmındaki yüksek koruma bandı, bir üst resimde net görüken “baş parmak koruma çizgisi” ile bütünleşik. Kullanılan bütün destek malzemeleri üst ayağın bükülmesini takip eden esnek malzemeler.

The both sides of the shoe has supportive mesh and stripe. These keep your feet firm. The patented heel Clucth Counter locks around heel and elimates slipage. The extra side mesh laso keeps wet mud further away. The toe is protected with a flexible band.

20131019-210936.jpg
Gel-Fuji-Sensor 2′in dış tabanı yeni ve bence başarılı bir desen kullanıyor. Geniş kanallarla ayrılan üçgen parçalar çamur ve sert zeminlerde başarılı tutuş sağlarken ayağın hareketlerine uyum sağlayarak yumuşak bir koşu adımı sunuyor.

Güncelleme 10/12/2013 : Bu gün tam bir ıslak asfalt testi yapabildim. yağmurda Yıldız park’ında turlarken, bazı arkadaşların “ıslak yolda kayıyor” yorumlarına zıt yönde, sırıl sıklam asfaltta iyi zemin tuttuğunu tecrübe ettim. İlk 40-50km, nemli zeminlerde daha kaygandı. Sanırım dış taban son işlemi biraz daha kaygan, 90-100km sonrasında daha iyi zemin kavrıyor.

The new “Trail Specific Outsole” works well. The wide channels between the trainges help the sensitive and natural step, traction is good on trail surfaces.

Bu yumuşak hisse karşın destekleyici bir orta tabanı var. Gel yastıklaması ile destek sağlıyor. ASICS’in yeni tescilli taban materyali Solyte 45 EVA malzemesi, geliştirilmiş yastıklaması sayesinde üst düzey konfor sağlarken adım atarken esneklik sunuyor. Asics tabanlarında boylu boyunca uzanan orta çizgi, patentli Impact Guidance System kısaca IGS, ayağın daha doğal bir şekilde hareket etmesini sağlayan teknik bir tasarım. Asics Excell 33‘te de kullandığı Trusstic System isimli, basitçe “orta tabanı geri teptiren” orta taban destek plakasını bu model de barındırıyor.

The midsole has good support. The Gel and patented Solyte 45 EVA structures are very light weight, flexible but supportive. The Impact Guidance System ( IGS ) helps you step more naturally. As Gel Fuji Sensor 2 is a member of the natural running series (like the Asics Excell 33 ), Trusstic System plate helps with a supportive reaction on each stride.

20131019-211034.jpg

Dış yandaki Asics bandı, önde dildeki logo ve arkada topukda buluna Fuji dağı amblemleri reflektifli malzemeden yapıldığı için gece koşularında görünmeyi sağlıyor.

The shoe has reflective material on 3 sides (except the inner side) for visiblity in night running.

UTMB 2013 öncesi ayağıma giydiğim ve yarış sonrasındaki 6 hafta neredeyse hiç koşmadığım için testlerim genelde kısa koşular oldu. En uzun koşum Geyik Parkuru‘nda 14km (7 Ekim) idi. yumuşak toprak ve kısa çamur etaplarında tutuşundan memnun kaldım. Ulus Parkı’nın taş merdiven ve yollarında  yaptığım yokuş çalışmasında basamakları çoklu inerken bile ayağımı ve tabanımı hiç zorlamadı.

Resmi sitesi 348gr (42 numara) için ağırlık veriyor. Kısa ve hızlı yarışlar için ağır olabilir ama antrenmanlar ve ultra maratonlar için uygun bir arazi ayakkabısı.
Weight is 348gr (size 42). A fair weight for long trails.

As I got this pair just before UTMB 2013 and have not run a real long since then, my longest test was 14K on the technical Geyik Parkuru trail (in Istanbul.) Also did some 100% tarmac or concrete runs along with shorter trainings. My evaluation is;
– Asics Gel Fuji Sensor 2 is a very comfortable trail shoe, esp. if you love to feel the ground
– Works well in long runs or you need support
– Great as a door-to-trail, performs good also on hard surface
– It is not a mud digger but a good all-rounder in trail conditions

Diğer Papuç testlerim:
The North Face Single Track patika koşu ayakkabısı
Asics Gel Fuji Racer patika koşu ayakkabısı
Salomon XA Pro 3D Ultra patika koşu ayakkabısı
Asics Gel-Excel33
Nike Lunar Eclipse 2
Nike Lunar Eclipse 2
Nike Lunar Glide 4
Nike Lunar Glide 3
Asics Gel Kayano 16 koşu ayakkabısı
Scott Comp koşu ayakkabısı
TDS papuç testi: TNF ULTRA105 mi, TNF SINGLE-TRACK mi?
Merrell Chameleon

Share This