Koştuğum ayakkabılar arasında en memnun olduğum asfalt papucu Asics Gel Kayano 16 koşu ayakkabısı. Asics Türkiye web sitesinde” Uzun mesafe koşucuları için”, 1993te ilk çıktığında “for the serious high-mileage runner” (çok koşan/(haftalık) mil yapan koşucular için) ibareleriyle sunulan ve bence bu cümlelerin hakkını sonuna kadar veren bir ayakkabı.

Esasında çok tesadüfi bir şekilde edindiğim Kayano 16larım, 2011 Runtalya maratonu öncesi yeni ayakkabı arayışım sırasında karşıma çıktı. Scott Comp’larla Avrasya’da yaşadığım acı dolu tecrübeden sonra ne alsam diye bakınmaya başlamış, sevgili Emre’nin tavsiye ettiği Adizro’ların numarasını bulamamıştım. Saucony mi alsam derken “Asics Kayano Türkiye’de” emaili ile vitrinlerde aramaya başladım. Acaba gerçekten iyi bir ayakkabı mıydı? Bir hafta sonra Bayrampaşa Decathlon koşu reyonunda fırsat fiyatlı sadece 4-5 numara kaldığını gördüm: UK10,5  giymek ilk kez işime yaradı ve ayağımı çok güzel saran koşu makinelerim oldu.

Runtalya öncesi 100-150km kadar koşup iyice alıştım. Maratonu ufak bir balonla atlattım. UTMB antrenmanlarına başladığım dönemde Yıldız Parkı ve sahilde bol bol koştum. Ayağı sarışı, ter atışı, zemin tutuşu, adım hareketini destekleyişi oldukça iyi. Karanlıkta koşmak için yeteri kadar reflektif malzemesi de var. Aylarca asfalta vurduktan sonra bile aynı şekilde sizi sarmalayan, boşluk hissettirmeyen, taban ve adım atma konforunu bozmayan bir ayakkabı. Islak zemindeki güvenli yol tutuşu devam ediyor, sabah erken yollar çiğ kaplıykenveya yağmura rağmen koşmanız gerektiğinde gerçekten önemli.

Asimetrik bağcık sistemi garip görünmekle beraber ayağı sarma konusunda iddialı. Asics’in bir çok teknik artısını taşıyan Gel Kayano 16’lara adını veren özelliklerin başında özel jel tamponlama sistemi geliyor. Topukta Rearfoot Gel, önde Forefoot Gel tabanları patentli Solyte ve DuoMax orta taban sistemleri ile içe basış yüklerini de dağıtıyor. Kısaca IGS (Impact Guidance System) olarak bilinen bir ASICS tasarım kriteri ile tasarlandığı için ayağın arka tarafından, orta kısmına ve oradan da ön kısmına ayakkabı bileşenlerinin etkin olarak vücudun doğal bir şekilde performans sunmasına izin vereceği şekilde birlikte çalışmasını sağlamayı amaçlar. Guidance Line isimli ön tabandaki asimetrik kanal ile basıştaki basıncı daha eş dağıtarak topuk basışından düz veya ön ayak basışa geçiş aktarmaya çalışan bir sistemi de görebilirsiniz. Bunca teknik detayı neden yazdım? Kayanolarımdan gerçekten mutluyum.

Benim verdiğim tek eksi not (Türkiye’deki normal fiyat etiketi dışında) iç tabanda topuk ortasındaki aşınma ile delik oluşması. Ancak bu çok kişisel ve bir çok ayakkabımda bu yıpranmayı yaşıyorum.

ASICS’in sürekli vurguladığı bir şey var: Tasarımcıları ayakların ve bacakların hareketlerini düzeltme ya da yönlendirme amacı taşımaz bu harekete saygı duruşunda bulunurlar. 1993’te ortaya çıkan ve “çok koşanları” hedefleyen Kayano serisi, bu felsefe ile Asics markasının amiral gemisi ürünlerinden biri olmuş. Her sene Gel Kayano’lar yenilenmiş. 2011 yılında 18. seri satışta. Kayanolar IGS, DuoMax, Guidance Line gibi önemli Asics teknolojilerinin lansmanlarını da yapmışlar. Adını hala Asics ekibinde yer alan tasarımcısından alan Kayano serisi yıllardır uzun mesafe yapanların tercih ettiği bir seri.

Asics belki başlı başına bir incelemeyi içeriyor. 1949 yılında Kihachiro Onitsuka’nın harap Japonya’da faydalı bir iş yapmak isterken gençleri spora yönlendirecek ayakkabı üretme fikrini benimseyip bilmediği bu işi öğrenmesi, efsane Onitsuka Tiger’ları yaratıp ayak temelini bozmadan basketbol, valeybol ve koşu gibi dallarda başarıyı tetikleyen papuçlar üretmesi ap ayrı bir hikaye. Global marka olurken  ASICS markasını Latince  “Anima Sana In Corpore Sano” ifadesinin, yani “Sağlam Kafa Sağlam Vücutta Bulunur” anlamının kısaltması olarak şekillendirecek kadar yürüdüğü yola inanan biri aynı zamanda.

Asics Türkiye sayfasında Gel Kayano 16’ları incelemek için buraya tıklayın.

Diğer Papuç testlerim:
Asics Gel-Excel33
Nike Lunar Eclipse 2
Nike Lunar Eclipse 2
Nike Lunar Glide 4
Nike Lunar Glide 3
Salomon XA Pro 3D Ultra patika koşu ayakkabısı
Scott Comp koşu ayakkabısı
TDS papuç testi: TNF ULTRA105 mi, TNF SINGLE-TRACK mi?
Merrell Chameleon

Share This