Bilmeyenler için, 2009 Ocak ayında o zamanlar 6 aylık ğlum Can Berk sayesinde, onu “kapsül” adını verdiğimiz pusetinde iterek başladım koşu sporuna. Öncesinde ara sıra koşardım ve son 7 senedir kronik bir diz sakatlığım vardı. “Düzenli” spor yapmaya başladım, ilk başlarda çok kısa koşularla. Bu süreçte oğlumla paylaştığım özel anlar ve kendimi alıştırdığım düzenli antrenman yaşamımı yeniden yönlendirdi.

3 sene sonrasında, ailecek çok şey kazandığımızı, güzel anlar yaşadığımızı biliyoruz. Bir süredir çocuklu insanları olabildiğince ailecek spor yapmaya teşvik etmeye çalışıyorum. Günümüzün zamansızlığında, spor veya sportif aktivite, sağlıklı ve kaliteli bir yaşamın yanında, aile içinde değerli, içten ve kaliteli zaman paylaşımı sağlıyor. Çocuğunuzun açık havada, hareket etmeyi örnek aldığı, değişken(öğretici, dikkat geliştiren) ortamlarda bulunmasını sağlıyorsunuz.

18 Eylül Riva YM ve 10k koşusunda Can Berk ve Deniz yanyana

Bizim için güzel haber 33. Avrasya maratonunda Can Berk yanlız olmayacak. 15km parkuruna arkadaşları Deniz ve Alev de koşmaya uygun pusetlerinde ebeveynleri tarafından itilerek katılacaklar.  2 saate yakın sürecek ortak koşumuz da hem diğer sporla ilgili aileleri çocuklarıyla birşey yapmaya cesaretlendirmeyi, hem de izleyip spor yapmayanlaı “bebek bile katılıyor, ben de koşayım bari” diye harekete geçirmeyi umuyoruz.

(NOT:Umarız başka kardeşler de katılacak. Bu yazıyı okuyup katılmayı isterseniz, lütfen çocuğunuzun sağlığı ve rahatına odaklanarak plan yapın. Çocuğunuzu alıştırmadan, koşmaya uygun olmayan (tekerlek ebatları ve oturma alanı) pusetle katılmayın. Avrasya maratonu için daha birçok yıl var, sene boyunca İstanbul’da ve Türkiye’nin her tarafında onlarca koşu var… Sormak istediğiniz bir şey varsa twitter veya hakkında sayfasından sorabilirsiniz.)

Can Berk ve benim koşumuzun bir amacı daha var: TEGV’nin Ateşböceği projesi için kaynak toplamak.

Adım Adım Oluşumu (AAO) tarafından desteklenen 4 STK’tan biri olan TEGV, 36 İlde 10 Eğitim Parkı, 52 Öğrenim Birimi ve 3 il temsilciliği ile 65 yerleşik noktada ve 20 Ateşböceği Gezici Öğrenim Birimi ile Türkiye’nin dört bir yanında toplam 85 noktada, her yıl 10,000’in üzerinde gönüllünün verdiği destek ile yılda yaklaşık 160,000 çocuğa eğitim desteği veriyor.

TEGV sabit ve gezici birimlerinin 15 senedir yaptığı çalışmaların çocuklar üzerindeki olumlu etkisi somut olarak raporlanabilmiştir:

 

PROJE KISA TANIMI

Eğitim Gönüllüleri, Eğitim Parkı ve Öğrenim Birimleri’nin bulunmadığı yerlerdeki çocuklara gezici öğrenim birimleri Ateşböceği ile ulaşmaktadır.

Özel olarak tasarlanmış Tır Dorseleri olan Ateşböcekleri, okul bahçelerine girerek, ilköğretim çağındaki çocuklarımıza çeşitli konularda eğitim vermektedir. Ateşböceği, yılda yaklaşık 3.000 çocuğa eğitim desteği vermektedir.

Ateşböceği’nin içinde,

  • 12 bilgisayarlı bilişim ve teknoloji odası
  • 1 adet serbest etkinlik odası
  • Ateşböceği Sorumlusunun yaşam alanı bulunmaktadır

Bu kampanya kapsamında toplanan her 50 TL tutarındaki bağış, Ateşböceği’nin yapım ve işletme giderlerini karşılayarak, bir çocuğun Ateşböceği’nden faydalanmasını sağlayacaktır.

2011 yılında Runtalya ve Avrasya maratonlarında koşucuların sağlayacağı bağışlarla ADIM ADIM ATEŞBÖCEĞİ harekete geçecek ve iki yıl boyunca Ateşböceği’nin giderleri karşılanacaktır.

İstanbul’dan yola çıkacak Ateşböceği, Türkiye’nin farklı bölgelerinde faaliyet gösterecek. Koşucular ve bağışçılar, Adım Adım Ateşböceği’ni ziyaret edebilecek ve gönüllü faaliyetlerde bulunabilecekler. Sağlanan bağışlar ile harekete geçecek olan Ateşböceği üzerinde Adım Adım logosuna yer verilecek.

Katkılarınızla iki yıl boyunca yaklaşık 5500 çocuğa daha iyi eğitim olanakları ulaştırmak istiyoruz. Çünkü inanıyoruz ki, “Bir Çocuk Değişir, Türkiye Değişir”.

Bağış yaparken açıklama kısmına “AA, Can Berk-Caner, KENDİ İSMİNİZ” yazarsanız, sizin adınıza bağışınızın takibini yapıp sizi bilgilendirebiliriz.

 

INTERNETTEN ONLİNE (KREDİ KARTI İLE) BAĞIŞ YAPMAK İÇİN: www.tegv.org

HAVALE VE EFT İÇİN TEGV  BANKA HESAP NUMARALARI

BANKA ADI :YAPI KREDİ  BANKASI(TL) ( 0067 )

ALICI ADI        :TÜRKİYE EĞİTİM GÖNÜLLÜLERİ VAKFI

ŞUBE :HARBİYE ÖZEL BANKACILIK MERKEZİ (00391)

HESAP NO :1000000 IBAN: TR74 0006 7010 0000 0001 0000 00 SWIFT KOD: YAPITRIS

 

Share This