16 Ekim Pazar günü, soğuk ve ıslak İstanbul yollarında Asya’dan Avrupa’ya koştum. 33. Avrasya Maraton’unda 15km parkurundaydım. Can Berk ile koşmayı planlamıştık ama ani bastıran soğuk hava dalgası sebebiyle vazgeçtik.  Oğlumuzun solunum yolları hassas. Saatlerce 8 derece sıcaklıkta ve yağmur altında  oturmasına gönlümüz elbette razı olmadı. Günün sonunda çocuklarımızla spor yaparken çocuğumuzun sağlığı sportif hedeften daha önemli ve çok daha değerli- kaç kişiye anons etmiş olursanız olun. Pazar günü için organize olduğumuz bütün 15k bebekleri sıcak evlerinde kaldılar, bence en doğru karar oldu.

Dostum Ilgaz Kuruyazıcı ve yeni tanıştığım Tansu ve Doğa ile beraber, dört kişi hoş sohbet, kendimizi zorlamadığımız bir koşu yaptık. Parkuru 1:21 ile bitirip ben ikinci koşuma başladım.

Oğlumla yeni bir  özel an paylaşamasam da, güzel bir günün sonunda hedeflediğimiz ADIM ADIM TEGV koşusunu başardım. Sayfanın altında TEGV ATEŞBÖCEĞİ projesinin detaylarını ve nasıl bir tutam tuz ile katılabileceğinizi bulabilirsiniz. Can Berk ile koşu geçmişimizin kısa bir özetini de daha önce şu yazımda paylaşmıştım.

33. Avrasya Maratonu hakkında notlar:

www.macerayarislari.com standı

Maraton fuarı 33 yılın en başarılısı oldu. İstanbul Kongre Merkezinde, profesyonel organizasyon şirketinin dokunuşları ile Feshane’nin mezbeleliği ortadan kalkmış.  Yarış standları daha fazla ve renkliydi.  Ama hala gidilecek yol var.

8000 çipli kayıt olduğu söyleniyordu. Sonuçlara göre yaklaşık 1500 kişi tam maraton startı almış, 15k parkuruna 3100 civarında kişi çıkmış. 8k çipli parkurunda ise 1162 kişi mücadele etmiş. Demek ki gerçek rakam 5500 civarıymış. Bu rakam gözünüze büyük gelmesin, aynı gün Amsterdam’da sadece 42.2 km parkurunda 10.000 kişi koştu… Spor başkentimizde bu ne zaman olur acaba?

Nike sponsorluğunun parkuru renklendireceğini düşünüyordum, yanılmışım. Beşiktaş’ta olduğu için siyah-beyaz basılmış nike bannerları da gri gökyüzünü yansıttı. Yağmurdan dolayı izleyici yoktu, bando yoktu, DJ yoktu… Neyseki Galata köprüsünde yabancı koşucuların  refakatçileri vardı, bizi de alkışladılar.

İstanbul trafiğini planlayan tam bir skandala imza attı. Altunizade’ye gitmek için Taksim’deki otobüslere ulaşmanız lazım ama metro dışında neredeyse hiçbirşey çalışmıyordu. Bu sene bilinmeyen bir sebep ve o sabaha kadar açıklanmayan bir şekilde Barboros bulvarındaki otobüs hatları da sabah 7:00den itibaren iptal olmuş. Metrobüsler Merter’den fazla yaklaşmıyor. Maratona katılacak hareket edemiyor, sade vatandaş ne yapsın?

Etkin iletişim kurulabilir miydi? Hepimiz yattıktan sonra Spor AŞ tarafından gönderilmeye başlanan 3 SMS’teki gereksiz içerikler yerine bu tip faydalı bilgiler, sporcular uyumadan önce gönderilebilirdi. Bazı insnalar uykularından da uyandırılmazdı…

Yine de önceki senelere göre büyük gelişme var. Temennimiz daha hızlı iyileşmesi, İstanbul’un ve hepimizin hakkettiği bir organizasyon olması.

Start öncesinde ADIM ADIM balonumu alırken. Foto: Mehmet Vanlı


Can Berk ve benim koşumuzun bir amacı daha var: TEGV’nin Ateşböceği projesi için kaynak toplamak.

Adım Adım Oluşumu (AAO) tarafından desteklenen 4 STK’tan biri olan TEGV, 36 İlde 10 Eğitim Parkı, 52 Öğrenim Birimi ve 3 il temsilciliği ile 65 yerleşik noktada ve 20 Ateşböceği Gezici Öğrenim Birimi ile Türkiye’nin dört bir yanında toplam 85 noktada, her yıl 10,000’in üzerinde gönüllünün verdiği destek ile yılda yaklaşık 160,000 çocuğa eğitim desteği veriyor.

TEGV sabit ve gezici birimlerinin 15 senedir yaptığı çalışmaların çocuklar üzerindeki olumlu etkisi somut olarak raporlanabilmiştir:

 

PROJE KISA TANIMI

Eğitim Gönüllüleri, Eğitim Parkı ve Öğrenim Birimleri’nin bulunmadığı yerlerdeki çocuklara gezici öğrenim birimleri Ateşböceği ile ulaşmaktadır.

Özel olarak tasarlanmış Tır Dorseleri olan Ateşböcekleri, okul bahçelerine girerek, ilköğretim çağındaki çocuklarımıza çeşitli konularda eğitim vermektedir. Ateşböceği, yılda yaklaşık 3.000 çocuğa eğitim desteği vermektedir.

Ateşböceği’nin içinde,

  • 12 bilgisayarlı bilişim ve teknoloji odası
  • 1 adet serbest etkinlik odası
  • Ateşböceği Sorumlusunun yaşam alanı bulunmaktadır

Bu kampanya kapsamında toplanan her 50 TL tutarındaki bağış, Ateşböceği’nin yapım ve işletme giderlerini karşılayarak, bir çocuğun Ateşböceği’nden faydalanmasını sağlayacaktır.

2011 yılında Runtalya ve Avrasya maratonlarında koşucuların sağlayacağı bağışlarla ADIM ADIM ATEŞBÖCEĞİ harekete geçecek ve iki yıl boyunca Ateşböceği’nin giderleri karşılanacaktır.

İstanbul’dan yola çıkacak Ateşböceği, Türkiye’nin farklı bölgelerinde faaliyet gösterecek. Koşucular ve bağışçılar, Adım Adım Ateşböceği’ni ziyaret edebilecek ve gönüllü faaliyetlerde bulunabilecekler. Sağlanan bağışlar ile harekete geçecek olan Ateşböceği üzerinde Adım Adım logosuna yer verilecek.

Katkılarınızla iki yıl boyunca yaklaşık 5500 çocuğa daha iyi eğitim olanakları ulaştırmak istiyoruz. Çünkü inanıyoruz ki, “Bir Çocuk Değişir, Türkiye Değişir”.

Bağış yaparken açıklama kısmına “AA, Can Berk-Caner, KENDİ İSMİNİZ” yazarsanız, sizin adınıza bağışınızın takibini yapıp sizi bilgilendirebiliriz.

 

INTERNETTEN ONLİNE (KREDİ KARTI İLE) BAĞIŞ YAPMAK İÇİN: www.tegv.org

HAVALE VE EFT İÇİN TEGV  BANKA HESAP NUMARALARI

BANKA ADI :YAPI KREDİ  BANKASI(TL) ( 0067 )

ALICI ADI        :TÜRKİYE EĞİTİM GÖNÜLLÜLERİ VAKFI

ŞUBE :HARBİYE ÖZEL BANKACILIK MERKEZİ (00391)

HESAP NO :1000000 IBAN: TR74 0006 7010 0000 0001 0000 00 SWIFT KOD: YAPITRIS

 

Share This