20111208-011628.jpg
Geçen sabah yolum bir balıkçı teknesine düştü ve taze tekir balığını kasa usulü aldım. Kasanın eve düşen payını dolaba koyduk koymasına, ama hızlı tempomuzda pişirmeye geçemedik. Ertesi sabah erken kalktığımda, 3-4kg ayıklanmamış tekiri mutfağa bırakmanın eşime haksızlık olduğunu düşünüp ayıklamaya giriştim.
Hayatımda hiç tekir ayıklamamıştım, en son ne zaman balık ayıkladığımı da hatırlamakta zorlandım; 10 seneden biraz önce hamsi ile bir anım vardı sanırım… Kararlılıkla başladım, ne kadar zor olabilirdi ki?

Sonradan bilenler de teyit ettiler, tekir meşakatli bir balık. Bir kere pulu var, bıçakla sıyrılacak. Karnını temizleek de kolay değil. Ben işin acemisiyim ya, balıkçı tezgahından hatırladıklarımla başladım işe. Pullar yavaş da olsa gidiyor, karnını ise temizleyemediğimin farkındayım. Lüfer ve palamutun karnını yarıyordu balıkçımız, sonra parmağıyla boşaltıyor… Ben de kesik attım tekirlere, ama 45 numara işaret parmağım temizlemiyor tekiri… Yarım kilo temizlediğimde, yani 45dakika sonra eşimi uyandırıp sorabileceğim zaman geldi. Balığı hazır yemeye alışmış kocasının çabasına tebessüm ederek bana tekirin nasıl temizleneceğini gösterdi: Solungaçarın altından tutup onları açarak bıyıkları kavrayıp koparmak ve karnı temizlemek. Bunu yaparken tekirin yanaklarını koparmamak oldukça zordu… Temizlediğimi sandıklarımdan başlayarak 2 saatte tamamladım çalışmamı. Hayatımı balık ayıklayarak geçirecek olsam iş tecrübesi edinecek işi bulmamım bile zor olduğunu fark ettim. Koca plastik kasedeki suya attığım tekirleri süzünce ufacık görünen bir kaba sığdılar.
Balık ayıklamanın öğrettikleri
Hepimiz bildiğimiz işler ve alıştığımız süreçleri hızlı yürütürüz, genelde de başarılı sonuçlandırırız. Oysa alışık olmadığımız işler çok daha yavaş yürür, işi yaparken iyileşir, mükemmelleşiriz. Çoğu zaman işin başlarında bilen birilerinin yönlendirmesi doğru yöntemi öğrenmemizi kolaylaştırır. Bu sebeple iş yerinde, okulda, hayatın başka çevrelerinde aramıza yeni katılanlara anlayışla yaklaşmalı, yeni süreçlere adapte olmalarına yardım etmeliyiz.

Share This