2-6 Eylül 2010 tarihleri arasında Bulgaristan’ın kuzey batı ucunda yer alan Belogradchik kentinde 13. (ve sonuncu) Balkan Oryantiring Şampiyonası yapıldı. Şampiyonaya paralel olarak Bulgar O. Federasyonu ulusal şampiyonalarını da yapıldı ve isteyenler NOC adı verilen ulusal yarışma kapsamında koşabildiler. 3-4-5 Eylül tarihlerinde 3 parkurda koşarak harika haritaların keyfini (ve zorluğunu) yaşadım. Günlük kısa raporlar halinde cep telefonumdan haberleşme listelerine notlar yazmıştım. Aşağıda onları kronolojik sıra ile bulabilirsiniz.

Yarışmanın detaylı sonuçları için http://www.bgof.org/boc2010.htm adresini ziyaret edebilirsiniz.

3 Eylül 2010, Cuma

Belogradchık’tan Merhaba,
Bugun sprınt/hız etabı kosuldu. M21 ıcın 3100mt, 16kontrol ve 100 mt tırmanıs akıcı ve keyıflı bır parkurdu. %80 sehırıcı etaplardan olusan parkurda sanıyelık hatalar sıralamayı belırledı.
BOC puanlarında Turkıye ozellıkle m16 ve m20 ıle yuksek puan topladı
Bugun %20 olan ormanlık/kayalık arazıde kosulacak uzun ve orta parkurda bu basarılar korunabılırse guzel sonuclarla donulecek gorunuyor
Arazı sıradıSı guzellıkte vekarmasıklıkta, hatasız ılerlemek kadar hatalarda moral bozmadan tekrar konumlama becerısı ıstıyor. Harıtalar kesınlıkle enteresan olacak
BOCa paralel olarak NOC yarısları da yapılıyor. Mıllı takım yedeklerıne ek olarak bızım 4 kısılık turıst grubumuz ve bulgarıstan sampıyonasını takıp eden sporcular burada yarısıyor.
Turk mıllı takımında kımlerın oldugunu federasyon sıtesınden ıncelemek mumkun.
Yarısmanın bugunluk son notu; Tatıana Kalenderoglu IOF event advısor/ etkınlık gozlemcısı olarak burada bulunuyor ve butun organızasyonu denetleyerek desteklıyor

İsmail Kendüzler ikinci gün start alırken

4 Eylül 2010, Cumartesi

Tekrar merhaba,
Balkan Oryantıng Samp/Champ (BOC) ve ona paralel Natıonal O champs (NOC) yarısları bugun uzun parkur ıle devam ettı
M21 ıcın 9200mt, 28 kontrol ve 490mt tırmanıs vardı. Kosmak ıcın guzel bulutlu bır gun ıle BOC cıkısları yapıldıktan sonra NOCcular cısentıde cıktık. Arazı yavas kosulabılır ve kosması zor yesılle kaplı, kaya obeklerıne geldıgınızde odagınızı kaybettıgınızde dagılıyorsunuz. Kırmızı kumtası ve kırec karısık kayalar 1-15mtre arası yukseklıkte, bazen dık bır araba, bazen bır ev gıbı duruyorlar. 2 kaya arasına konmus hedeflerı buldugunuzda fotografını cekmek ıstıyorsunuz.
Parkur cok teknık planlanmıs, hatalarınıza ragmen guzel arazıde ıstekle devam edıyorsunuz, “adamları kosturayım yokus yukarı” ayagı yok. Uzun parkurda ozellıkle uzun ayakları yol rotası ıle baglamak cok zordu. Hep harıta okumak gerekıyor, kayalık veya degıl:)
Beyaz orman dıkensız olamakla beraber gorusu ortalama 20-30mtde lımıtlıyor, 2.yesılde 10mtnın altına da sıklıkla dusuyor

Bugun ozellıkle NOCcular kotu kalıte harıta murekkebı ve dandık naylon poset yuzunden beyazlasan harıtadan muzdarıptı
BOC sonucları, bugun Turkıye ancak 12 puan toplayabıldı. Dunku 3.luk sırasını kaybetmese de averajı yedı:( Ikıncı gumus madalyasını kazanan Bılal Murat (m20) 6puan kazandırdı (tek kursumuzdu). Yarın bugunun aynı olursa 5.lıge gerıyebılırız. Sanırım takım daha ıyı kosacak, ama bugun rakıplerın de dagıldıgını(daha az) ve yarına ders calısıp cıkacaklarını unutmamak gerek.

Bu gunun son notu: BOC bu sene son kere yapılıyor. Gelecek seneden ıtıbaren GuneyDoguAvrupa bolgesel sampıyonası (SEE Champ) olacak adı; ıtalya slovenya, ukrayna kıbrıs(lar) katılabılecek. Kıbrıs meselesı suan bana bıraz bas agrıtacak gıbı gorunuyor, yasayarak gorecegız…

Saygılarımla,

5 Eylül 2010, Pazar

Merhaba,
3.Gun orta mesafe kosuldu. Zaman zaman gunesı gordugumuz bulutlu bır sabah, ılık bır hava ve kuru zemın kosmak ıcın mukemmeldı. Butun ulkelerın sporcuları dunku uzun parkur sopasından sonra tedırgındı. Dun aksam bulgar takımını toplantı yaparken gozlemledım (tek kelıme anlamadan!), antrenor ve tecrubelı sporcular onemlı noktaları anlatırken herkes pur dıkkattı, baskan Atanas da bır ara ugrayıp “aslanlar, yuruyun koclar” gıbı bırsey soyledı. Bugun gec cıkısım ve erken ayrılısım sebebıyle sonuclara ve torene pek bakamadım, merak edıyorum ılk gunku puanlarına gerı cıkabıldıler mı?
Parkur nasıldı? M21 4600mt, 18 kontrol ve 230mt tırmanıstan olustu. Dunden agzım yandıgı ıcın saldırı noktalarıma kosarken sıksık harıtaya baktım, pusulayla da kontrol ettım, faydasını gordum. Orman ıcıne serpısmıs taslar ve kayalar arasında sureklı nerede oldugunu bılerek gıtmek cok zor, ama tekrar konumlama daha kolaydı. Harıtacıya, arazıye alısmak dısında yesılın de daha az ve beyazın daha kosulabılır olması bunu sagladı dıye dusunuyorum. Apartman blokları arasındakı etaplar sanıyeden az bır sure nefesınızı kesıyordu, sonra harıta tekrar bakıyorsunuz…
Sabah cıkıs lıstesınde NOC ıcın m21E ve m21B kategorılerını gorduk, yasasın B dedıkten sonra aynı harıtada farklı tasnıf oldugunu ogrendım. Eh, artık ben de masterım zaten, kellı fellı adamlarla beraber cıkıs aldım. Parkurda tatlı bır rekabet vardı, bellı bır grup degısık rotalarla cember ıclerınde denklesıp ayrıldık. Hızlı gıttıgımde yetıstıler, hata yaptıgımda yetıstım, vb (Sıralamayı merak edıyorum, kafıleden bırı alıp bana ulastırırsa cok sevınırım).
Parkur en azından bızım kategorıde oldukca akıcı ve hızlı kosmaya uygun planlanmıstı, neredeyse her hedef paralel hataya ve ozellıkle kayalarda 10-90sn hata yapmaya musaıttı: konsanrasyonunu kaybedenın vay halıne..
Sonuclara gelınce: Turkıye bugun 2 gumus daha kazandı:
M20 de bayragı Ramazan Bostancı devralırken,
Kadınlarda ılk madalya W21’de Emıne Sezgunsay ıle geldı.
Genc kızlarımızın musabakalar boyunca kosarken harıta okuma ve ozellıkle fızıksel kapasıte (guzellıklerıne dıyecek yok; kros kosuda guc ve dayanıklıkları ve hızlarını kastedıyorum) eksıklıklerı goze carptı (rakıplere nazaran). Bu konuda kısısel gozlemım; ulkemızde kadınların kosusu zayıf. Kademe yarısları oryantırıng acısından fazla teknık ve gelıstırıcı olamadıgı ıcın teknık olarak da zayıflar. Bu sebeple w20 ve w21 kosan gorece cok yarıs kosmus ve antrenman duzeyı ıyı kızlar daha basarılılar, kucukler daha fazla bocalıyor.
Ulkemızdekı yarıs sayısı arttıkca ve parkurlar daha teknık planlandıkca daha donanımlı sporcularımız buralara gelecektır. Bır de sanırım artık kabul etmemız lazım kı, cok detaylı arazılerde yarısmak ıcın detaylı arazılerde kamp yapmak lazım. Ulkemızde var olan az sayıdakı (edremıt gıbı) degerlendırıp, en azından 20 ve 21 kategorılerını kendılerınden daha ıyı kosan sporcuların yanına kampa gondermek ıyı olacaktır.

Gunun son notu: muhabırınız kendı programı sebebıyle gerı donuyor. 6 eylulde bayrak yarısı kosulacak, baskasından sonuclarını ve BOC genel sıralamasını alacagız (umarım). Turkıye bır sakatlık yasanmazsa her kategorıde bayrak yarısına cıkacak. Ben sahsen m20den altın beklıyorum, bır aksılık olmazsa da sanırım tarıhte ılk (ve halıyle son kez) Balkan ucuncusu olacagız.
Haydı arkadaslar, kalbımız sızınle!

6 Eylül 2010, Pazartesi (Emine Sezgünsay’ın raporu)

belogradchık’tan merhabalar;

bugün muhabirlik görevini caner’den ben devralıyorum:))

bugün de dünki gibi sabah serin olan hava öğleye doğru yerini güneşe bıraktı belogradchık’ta. bu hava özellikle son ayağı koşan sporcuları biraz zorladı.harita bizleri yine kayalıkların arasında koşturuyordu. hemen sonuçlara geçiyorum çünkü şu an çok az vaktim var:

m20 de beklenildiği gibi altın

w16 süpriz gümüş

ve bir çok kategoride(hatırladıklarım W21 M21 M16) bronz madalya bizlerin oldu bugün

bu güzel sonuçlarda türkiye ye ilk balkan 3.lüğünü getirdi. ayrıntılı sonuçlar için  http://www.bgof.org/boc2010.htm adresini ziyaret edebilirsiniz.

Emine SEZGÜNSAY

Share This