Macera Akademisi – MCR Racesetter 15 Ocak’ta patika koşuları organize ediyor: The North Face Geyik Koşuları. Bu yarışta yetişkinlerin koşabileceği uzun mesafeler dışında, özellikle ormanda vakit geçirmeyi seven ailelerin çocuklarına spor zevki tattırması veya beraber “kaliteli” denen türden anlar yaşaması için özel bir parkur var: Bambi Koşusu.

Annelerin klişe cümlesini farklı sorma zamanı: Koşarsa terler mi? Terlerse yedek var mı? Islanırsa yedek var mı? Çamurlansa temizlenir mi?

200mt uzunluğundaki Bambi Koşusu, 3-7 yaş için tasarlandı. Ama gelen kayıtlar daha büyük çocuklar için de aktivite arayışları olduğunu gösteriyor. 10-12 yaşındaki çocuklar için önerimiz aile büyükleri ile 4K parkuruna katılmaları; koşu-yürüyüş karışık tamamlamaları.

Bambi Koşusuna katılım ücretsiz, ama hediyeler belli sayıda olacak… Bu sebeple patika @ maceraakademisi.com adresine kayıt yaptırmak şart… Kurabiyeler, rozetler az gelsin istemeyiz!

Çocukları kışın ortasında koşturmak da nereden çıktı?
Evet, 15 Ocak en ideal zaman değil. Ama ana organizasyon bu tarihte. İyi haber; bu sene güzel ve güneşli bir kış günü bekleniyor. Hava tahmini için buraya tıklayabilirsiniz.

Çocuklar Bambi Koşusu’nda göğüs numarası takıp, birbirleriyle değil kendileriyle yarışacaklar. (birinci-ikinci… yok.) Tam 200mt koşacaklar. Her biren için özel madalya -rozetlerimiz var. (üzerinde şampiyon yazıyor). Onları bir kutu süt, bisküvi ve AŞŞK KAHVE’ nin özel ödül kurabiyeleri bekliyor olacak.

Çocuk nasıl giyinmeli? Ne Önlem almalı?
Çocuğunuz için özel koşu kıyafeti almanıza gerek yok, 200mtyi her şeyle koşar-yürür. Zemin toprak-çamur olacağı için altı tırtıklı bot veya çizme ayaklarını korurken dengesini sağlamasına yardımcı olur. Yün külotlu çorap üzerine bir pantalon (polar veya su kaydıran polikoton tip varsa daha iyi), kayak salopedi gibi tek kalın bir pantolondan daha kullanışlı olabilir. Montunun altına katmanları koşudan önce biraz inceltip, sonrasında ise kurularla değiştirmek iyi bir fikir. Bere, buff, atkı, eldiven diğer orman gereklileri. Mutlaka herşeyin yedeğini almayı unutmayın (zaten taşıyorsunuzdur.) Sponsorumuz The North Face’in en geniş ürün gamı Çırağan’daki Fantom Spor‘da, diğer sponsorlarımızdan Ansal Spor‘un Kadıköy’deki mağazasında küçükler için her zaman kışlık kıyafet bulunur.

F.Rıfkı Atay mesire yerindeki Yeni Derya tesisi yeri ufak bir kapalı alana sahip. Ormandaki diğer işletmeler gibi uzun süre yiyip -içmeden masa işgaline sıcak bakmıyorlar. Zaten çocuk uzun durmaz:) Izgara ve tost bulursunuz. Çocuklar sever, lezzetlidir, fiyatları normal sayılır.

Herşey Nasıl Başladı?
Geçen sene başlayan Geyik Koşuları’nın isim ortağı ve logo babası sevgili Ilgaz ilk koşuya kızı Nar ile katılır. 16 Ocak 2011’deki ilk koşuda 4K en kısa parkurdur. Starttan 300mt kadar sonra “Baba yoruldum…”  cümlesi üzerine kızını kucağına alır ve 3.7km sonra indirir… Haliyle ertesi gün bana “Bu böyle olmuyor, al sana yeni banner, 20 Mart’ta Bambi Koşusu yapacaksınız…haa!” der. Malesef Nar o koşuya gelemez ama Bambi Koşuları başlamıştır… 10 kadar çocuk, tamamen kendi kendilerine başarmanın tadını, onları izleyen ve destekleyen aileleriyle yaşar…

Organizasyon detayları, kayıt ve ulaşım bilgisi için: www.geyikkosulari.com

Çocuklarla açıkhavada aktivite yapmakla ilgili şu yazım size faydalı olabilir.

Share This