Turkey’s Ahmet Arslan, the only 5 times (and back-to-back) winner of European Mountain Running Championships is heading to Empire State Building stair climbing race on Febuary 8th. Mentioned as the continent’s best-ever mountain runner, his goal is to surpass Thomas Dold andreach gold breaking the course record. He shall be competing up 86 floors climbing 1576 steeps.

Avrupa Dağ Koşusu Şampiyonası’nda 5 yıldır üst üste şampiyon olan Türk atlet Ahmet Arslan, ABD’nin New York kentinin simgelerinden Empire State Binası’nda 8 Şubat’ta yapılacak geleneksel merdiven tırmanma yarışına katılacak.

Aslan Norveç'te 8.2km mesafe içinde 1819mt irtifa kazandığı Sky Run koşusunda

New York Koşucular Kulübü tarafından düzenlenen ve bütün dünyada ilgi gören yarışta Ahmet Arslan, Empire State Binası’nda zeminden 86. kata kadar olan 1576 basamağı en kısa sürede çıkmaya çalışacak.

Hazırlıklarını İstanbul Ataşehir’deki Sky Towers’ta yapan Ahmet Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Empire State Merdiven Tırmanma Yarışı için iddialı olduğunu belirterek, ”Amacım parkur rekoru kırarak şampiyon olmak. Bu alanda ülkeme şampiyonluk kazandıran ilk sporcu olmak istiyorum” dedi.

Arslan, Empire State Merdiven Tırmanma Yarışı’na katılacak ilk Türk sporcu olduğunu anlatarak, şunları kaydetti:

”Daha önce dağ koşusunda ülkeme 5 kez Avrupa şampiyonluğu kazandırdım. Ayrıca bir kez dünya 2.’liği, bir kez dünya 3.’lüğü iki kez de Dünya Grand Prix şampiyonluğu elde ettim. Dağ koşusunda çıkış parkurlarında çok iyi performans gösteriyorum. Tırmanış koşucusu olarak dünyanın en iyisi olduğumu söyleyebilirim. New York ve dünyanın çeşitli yerlerinde böyle merdiven tırmanma yarışlarının olduğunu öğrendim. Bu yarışların en prestijlisi olan Empire State yarışına katılmaya karar verdim. Amacım parkur rekoru kırarak şampiyon olmak. Bu yarışa katılacak ilk Türk sporcu olacağım, ülkeme şampiyonluk kazandırmak istiyorum.”

Başarılı sporcu, ilk kez merdiven çıkma yarışına katılacağını ve bunun da kendisi için farklı bir deneyim olacağını dile getirerek, ”Dağ koşusu çok zor bir disiplin. Merdiven koşusunun da zorlukları var. Çünkü çok dar ve küçük bir alanda koşuyorsunuz. 86 kat boyunca merdiven tırmanmak biraz zor olacak ama dağ koşusu da kolay değil. Daha önce değişik yarışlar koştum. Bunlardan en önemlisi Avusturya’da yapılan kayakla atlama kulesini tersten koşma yarışmasıydı. Bu yarışta çok zorlu parkuru şampiyon olarak tamamladım. İlk kez katılacak olmama rağmen, New York’taki yarışta da böyle bir başarı elde edeceğimi düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

”Thomas Dold’u geçebileceğime inanıyorum”
Ahmet Arslan, Empire State Merdiven Tırmanma Yarışı’nda 6 kez birinci olan Alman sporcu Thomas Dold’u geçebileceğine inandığını söyledi.

Zorlu parkurları sevdiğini ifade eden Arslan, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Merdiven tırmanma yarışında en büyük rakibim Thomas Dold olacak. Ama ben bu yarışta onu geçeceğime inanıyorum. Dünyanın en iyi çıkış performansına sahip sporcusu olduğumu düşünüyorum. Koştuğum dağ koşularında parkur ne kadar zorsa o kadar mutlu oluyorum. En zor parkurda en iyi performansı sergileyebiliyorum. Empire State’te Thomas Dold’u geçebileceğime inanıyorum, kendime güveniyorum.”

Ahmet Aslan, Sky Towers’da merdiven antrenmanları ve kondisyon çalışmaları yaptığını anlatarak, ”Burada merdiven antrenmanları yapıyorum ve salonda kuvvet, kondisyon çalışmaları yapıyorum. Daha çok teknik çalışmalar üzerine duruyorum. Henüz bir deneme yapmadım. Önümüzdeki günlerde performansımı görmek açısından deneme yarışları yapacağım” diye konuştu.

Ahmet Aslan Kimdir?

1986 doğumlu Ahmet Arslan 2005’ten beri aktif olduğu dağ koşusu branşında 5 kez Avrupa Şampiyonu, 1 kez Dünya Şampiyonu oldu. Dayanıklılık, kuvvet ve psikolojik performans Ahmet Arslan’ın kuvvetli yönleri.

Haftada 12 antrenman yapıyor ve 160-200 KM koşuyor. Efsanevi 10.000 metre koşucusu Haile Gebrselassie’yi örnek alıyor. Bunun dışında Messi gibi yaptığı sporun zirvesine çıkan ve sporcu etiğine özen gösteren sporcuları beğeniyor. Uğraştığı spor dalı güce dayalı olduğu için sosyal yaşamını daha çok sportif programına göre planlıyor.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESPOR KULÜBÜ sporcusu olarak atletizm yarışlarına katılan Ahmet Arslan aynı zamanda Red Bull Sporcusu. Kısa vadeli hedefleri  arasında 2012’de Londra Olimpiyatları’na katılmak var.  Ahmet Arslan, dağ koşusunu dağlara meydan okumak olarak yorumluyor.

Ahmet Arslan’ın en büyük hayali dünyanın en zorlu dağlarının zirvelerine koşarak çıkmak. Böylece yapılamaz denileni yapacak ve dağlara meydan okumuş olacak. En iyi dağcılar heybetli dağların zirvesine birkaç günde ulaşabiliyor. Ahmet Arslan gerekli ekipmanlarla bundan daha hızlısını yapabileceğine inanıyor.

Share This