Maceraya Hazır Ol ! Dağ Filmleri Festivali başlıyor…

Bu yıl ”Maceraya Hazır Ol” sloganıyla yola çıkan Dağ Filmleri Festivali izleyicilere keşif, macera, heyecan ve adrenalin dolu saatler yaşatmaya hazır !

Festival İstanbul’da 7-11 Martta Fransız Kültür Merkezi, Galatasaray Aynalı Geçit ve Pusula Sanat Galerisi’nde düzenlenecek.

Festival programı 500’den fazla film arasından özenle seçilerek oluşturuldu. Programda 20’si yerli 35’i yabancı olmak üzere 16 farklı ülkeden, toplam 55 film yer alıyor.

Dünyanın en çarpıcı filmleri geliyor…

Festivalin en dikkat çekici teması “Dünyadan” kapsamında dünya festivallerinin dikkat çekici 8 filmi The North Face sponsorluğunda gösteriliyor.
Bu tema altında ödül şampiyonu “Soğuk” filmi dikkat çekiyor. 3 dağcının 8binlik Gasherbrum2 dağına yaptığı kış tırmanışını anlatan film, dolaştığı 49 festivalden topladığı 15 ödül ve çarpıcı kurgusu ile salonlarda boş koltuk bırakmayacağa benziyor.

“Bisiklet” ile hayatı değişenler…
Salcano sponsorluğunda, Dağ Bisikleti Türkiye işbirliği ile hazırlanan bu temanın en etkileyici filmi “Kendi iki tekerimle”. Sizin için bisiklet belki bir eğlence, bir spor. Peki ya diğerleri için ? Dünyanın çeşitli ülkelerinde zorluklarla dolu hayatlar yaşayan insanların hayatlarını ve bu hayatları değiştiren bisikleti etkileyici bir dille anlatıyor.

“Keşif Ruhu” ile uçuyoruz…
Adrenalin düzeyini yükselten tema “Keşif Ruhu” altında toplam 7 film “Victorinox” sponsorluğunda gösterilecek. “İnanıyorum, uçabilirim” bu temanın en çarpıcı filmi. Film, Fransız tırmanıcı ve base jump sporcularının yükseklerde oynadıkları yürek hoplatan “Denge” oyununu muhteşem görüntülerle aktarıyor

Doğa Çevre ve İnsan; öykülerimiz beyaz perdede…
Festivalin bir diğer güçlü teması ise Steppen/Doğa kağıt sponsorluğunda hazırlanan “Doğa Çevre ve İnsan”. Tema kapsamında yerli ve yabancı toplam 8 öykü izleyiciler ile buluşuyor. Temanın en dikkat çekici filmi olan ve dünya festivallerinden 19 ödül toplayan “Kırık Ay” sizleri uzaklara, Himalaya’lara götürecek.

Festivalin olmazsa olmaz teması “Kayak” kapsamında dikkat çeken 2 yapım “Elimden gelen” ve “Yalnız başına”. Her iki film de güçlü kompozisyonları ve etkileyici anlatım biçimleri ile kaçırılmaması gereken yapımlardan.

Festivalin çiçeği burnunda teması “Su dünyası” altında ise 3 film dikkati çekiyor.
Olağanüstü görüntüler ile bezenmiş güçlü bir hikaye olan “Kutuplardaki derin deniz” araştırmacı bir ekibin Kuzey Kutbuna yaptığı uzun yolculuk ve buzun altına yaptıkları dalışı anlatıyor.

“Ülkemizden” hikayeler…
Ülkemizden beyaz perdeye yansıyan hikayelerin anlatıldığı bu tema altında festivallerin gözdesi olmuş bizden hikayeler yer alıyor.

Tema filmlerinden “Zefir” ve “Karbeyaz” hem güçlü hikayeleri hem de yönetmenlerinin yarattığı görsel şölen nedeni ile kaçırılmaması gereken yapımlardan.

Gala Filmi Ülkemizden bir belgesel : RAMPA
1945 yılında Erzurum’da inşa edilen ve çok sonraları Erzurum’a bir olimpiyat kazandıracak olan kayakla atlama rampasının hikayesi. Bir fotoğraftan yola çıkılarak yapılan “Rampa” belgeseli galasını Erzurum’da birkaç ay önce yaptı ve ayağının tozu ile festivalimizde izleyici ile buluşuyor.

Doğa Filmleri Yarışması’nın finalistleri festival programında…

Bu yıl ikincisi gerçekleştirilen ve 21 filmin başvuru yaptığı yarışmada 12 film finale kalmış ve festival programımıza alınmıştı. Yarışmanın dereceye giren filmleri 11 mart 2012 Pazar günü yapılacak “Özel Gösterim” ile izleyiciler ile buluşacak.Bu bölümde www.savoydukununizinde.com adresindeki online belgesellerin Hande Odabaşoğlu tarafından farklı bir yorumu olan “Düşlere Uzanan Patikalar” da ödül için yarışıyor…

Festival bu yıl göstereceği 55 filmle kendi film rekorunu da kırmış olacak. Ayrıca festival kapsamında 5 film Türkiye, 1 film ise Avrupa prömiyerini gerçekleştirecek.

Tüm film gösterimlerinin ücretsiz gerçekleştirileceği festival kapsamında; kitap sergileri, söyleşiler ve ödüllü yarışmalar da düzenleniyor.

Festival İstanbul gösterimlerini takiben 29-31 Mart’ta Ankara’da ve 12-14 Nisan’da İzmir’de de meraklıları ile buluşacak.

Ayrıntılı bilgi için www.dagfilmfest.org ‘u ziyaret edebilirsiniz…
İyi seyirler…

Share This