Bu blog öncelikle spor, sonra genelde sporla gelen yaşayarak öğrenme içerikleriyle dolu. Ülkemdeki ani gelişmelerin 31 Mayıs 2013 19:00- 01:00 bölümüne bakarak, spor ve deneyimsel öğrenme açısından yazmaya değer bulduklarımı bu postta paylaşmak istedim. Siyasi veya politik bir yazı değil. İnsani değerler ve diğer yazılarımda olduğu üzere bireysel tecrübelerime dayanıyor.
20130601-045812.jpg
İlla bir spora benzetirsek, heralde garip, benzeri birtek Avatar filminde olabilecek bir avcılık-atıcılık sporuna benzer bu süre içinde yaşananlar. Bir tarafta biber gazı, cop, kalkan, TOMA aracı, basınçlı suyu kullanan 5-10bin kişilik bir misafir takım, öbür tarafta göğe yükselen yumruğu ve haykırdığı slogan ile tehlikeli bir görüntü çizen ev sahipleri, ki onları saymak artık zor. Taktik gereği evinde oynayanı sahasından ve tribününden eden misafir, oyunun kurallarını biraz sertleştirince, ev sahibi ağlayıp gitmek, kuraldışı ekipman getirmek ve berikine uyup belden aşağı vurmak yerine ısrarla “demokratik eylem” denen sportif hareketlere devam ediyor. Bu sporun “ileri” versiyonlarını görmezden geliyor.
Gelelim “gazlı” sporumuzun detay ve püflerine:
#direngeziparki #occupygezi kapsamında “sportmen” Türk polisinin olduğu bir yere gidecekseniz mutlaka önlem alın. Neyle karşılaşacağınızı bilin. Bu “emirleri huşu ile oyun planına katan” arkadaşlar hunharca 2 tip gaz silahı kullanıyor:
Gaz Mermileri: tüfekle atılıyor genelde.
Belli açılarda ve yakın mesafeden ciddi darp etkisi var. Ama 130-160 metreden nçarptığında fazla can yakmıyor, korkmaya gerek yok. Kıyafetinizin olmadığı deri parçalarına denk geldiğinde biraz sürtünme tahrişi. İçinden çıkan gaz yakın mesafede yoğun, ilk başta çok etkili 40-60sn püskürüyor. Yakınınıza düşerse tekme ile veya tutup uzağa savurun. İlk atıldığında sıcak olduğu söyleniyor, bazısı değil. Zorunlu kalmadıkça çıplak elle tutmayın. Hızlı hareket şart. Yakınında birkaç saniyeden fazla kalacaksanız başta göz ve solunum yolları olmak üzere, mümkünse cildinizi de korumalısınız.
Bu mermi kaynaklarına 30-40 metre uzakta kaldığınızda, %50 antiasit su solüsyonunu gaz maskenize, yüzünüze ve göz çevrenize sürekli spreyliyorsanız 5-10 sn maruz kalmak büyük sorun değil. Ancak kaynak sayısı fazla veya rüzgar altıysanız daha dikkatli olun. Sık sık kendinizi spreyleyin, elinizle yayın. Gazın solumun yolları veya göze temasını baştan engelleyin. Temas gerçekten acı verici, az miktarda bile olduğunda sizi kısa süreli bloke ediyor. Solunum yoluna gaz yuttuğunuzda ağızdan bir kapak renin/talcid yutmak hızlı bir etki. Kendinizi güvenli nefes alabileceğiniz bir yere çekin.
SAKIN: suyla müdahele etmeyin, 10-15dk yıkama şansın yoksa işe yaramaz

Gaz Spreyi: böcek ilacı gibi ambalajı “aktif sporcu” elemanlar yakın mesafeden yüzünüze sıkıyor. Bir nevi deodorant, ama nedense seveni yok.
Gözünüzü ve solunumu MUTLAKA koruyun. Çok yoğun. 1-1,5metreden alındığında geçici körlük yapıyor(doğrusu gözünü açamıyorsun). İlk 5-15dakika, inanılmaz büyük bir acı veryor. Bu safhada tek yapmanız gereken acının varolmadığını tekrarlamak. Gözdeki etkisini atıp gözü kırpıştırmak ancak 90 dakika sonra mümkün- o da temizleme solisyonları ve göz damlalarıyla (çevrenizde uzman sağlık personeli ve daha çok ilaç opsiyonu varsa biraz daha kısa.)
Yani 90 dakika kör kalıyorsunuz. Bu aşamada bir veya daha fazla kişinin sizin gözünüz ve eliniz olup sizi güvenli bir yere yönlendireceğini, temizlenmenize yardım edeceğini varsayıyoruz. Zira ilk 15 dakika sakin ve şuurlu bir kör olmanız nerdeyse imkansız olduğu gibi, bir de hareketli ve engelli bir bölümde bulunuyor olmalısınız. Eğer kısa ve olumlu düşünce paçacıklarına odaklanırsanız, bu birbuçuk saat düşündüğünüzden hızlı ve az acılı geçecektir.
Cilt temaslarının yanık etkisi son derece şiddetli olup saatlerce elinize soğuk su ve buz uygulama ihtiyacı duyabilirsiniz.

Biber gazı her halukarda çok tehlikeli, etkili ve temizlemesi zor, adi bir silah. Mevcut “sporcular” bol miktarda bulmuşlar, insan haysiyetine yakışmayacak şekilde ve oranda kullanmaktalar. Umarız Mustafa Kemal’in “Ben Sporcunun zeki, çevik aynı zamanda ahlâklısını severim.” cümlesindeki “çevik”ten öteye tekamül edebilirler.

Bu sporun ilginç bir yönü, büyük kitlelerin hızla ilgisini çekmesine rağmen popüler medyanın dikkatini çekememesi. Ancak kısa zamanda hak ettiği reytinglere ulaşacağı tahmin edilmektedir.

Faydalı okumalar:
Biber gazı ve temizlenmesi http://www.ulkumenrodoplu.com/upload/bibergazi.doc
A-Z biber gazı ve ona karşı eylem: http://balikbilir.org/2013/05/biber-gazina-karsi-onlem-tedbirleri/

Umarım bu zorunlu yeni sporu yapmak zorunda kalan herkes sağlığını korur. Daha da önemlisi, hayatımızdan kısa sürede çıkmasını dilerim.

20130601-045733.jpg

Share This