Covid-19 salgını bütün dünyada ve maalesef Türkiye’de pandemi seviyesinde. Sosyal mesafe önemli. Yetmiyor, evde kalmak önemli. Dış mekandaki çoğu işimizi, hobimizi, alışkanlığımızı askıya aldık. Almak zorunda kaldık. Evin içinde her şey mümkün mü? Eski alıştığımız şeklinde değilse de, çoğu şeyi yapmak mümkün. Mesela koşmak. Mesela yarışmak.

Parkurum, beslenme istasyonum ve ben.

Evde koşulur mu? Nasıl koşulur? Sosyal medyadan gördüğümüz yurtdışı örnekler gerçek mi? Bu sorulara yanıt ararken evimde 5km koştum. Sabırsız olanlara önce video gelsin:

Evde koşuya daha yakın bakalım:

Parkur: Arka oda, koridor ve salonu kapsayan 10,5metre. 10m kabul ettim. Son notlarda daha detaylı, esasında 11m gibi davrandığını düşünüyorum. Zeminini metreyle ölçtüm, karolar varsa kolaylık. Yoldaki engelleri kaldırın. (yemek masasını 75cm kenara çektim ki 1,5m uzasın parkur)

Evde 5km koştuğum parkur.

Ayakkabı: Evin hijyeni için, 6-7 aydır dolapta bekleyen, öncesinde makinada yıkanmış emektar TNF Single Track Hayasa. Hazır temizi yoksa, ayakkabının altını çamur için olmasa da virüs için bol köpüklü sabunlu bezle temizleyin, hatta 2-3 dakika sabunlu bırakın (20sn x 5 kat)

İspat: Video kameralar ve Garmin Fenix 5HR. Indoor Track Running (iç mekan pist koşusu ) moduna aldım. Adım saydı, nabız kaydetti.

Ek: Bir defter sayfasında basit bir çetele hazırladım. 20 metrelik turlardan 250 adet atmam gerektiği için her 5 turda bir çizgi çektim. Her 5 çentikte lap aldım. Tabloyu beynim hoşaf olursa diye basit tuttum.

Hissiyat ve Yorumlarım:

Öncelikle bu işi meraktan yaptım. Kendimi hızlı gitmeye zorlamadım, akıcı ve süreçten keyif almaya odaklandım. Ve koşmaya başladıktan sonra turların birbirin benzemesinden dolayı çok kolay karışabileceğini gördüm. Zihnimden saymak yetmedi. Her turu parmaklarımla saymaya başladım. İlk tur tamamlanınca işaret, 2inciden sonra yanına orta parmağım, 3.de yüzük 4.de serçe parmağım yumruğumdan açıldı. 5. tur başlangıç masasında deftere çentik atmaya durdum.

10 metre kısa. Esasında 11 metre. Ortada 10,5metre var. İki uçta da, dönüş yapmak için çizginin ötesine (genelde ayak ucum 30cm kadar ilerisine) bastı. 0,3 +10,5 +0,3 = 11m 10 veya 11m, zunluk için önemli belki (%10) ama zaman için önemli değil. Parkurda 500 adet 10 metre (veya 11m) var. Bu mesafeyi 8 ila 12 adımda aldığımı gözlemledim. Dönüşler için de 3 veya 4 adım bastığımı. Çentik atarken ek 2-3 adım atmam gerekti. Kamerayı elime aldığım, kıyafet çıkardığım, muftağa (1 kere) girdiğim bazı anlar oldu. Garmin verime göre 0,8m adım aralığı ile 6580m yol almışım. Yani 8225 adım atmışım. 250 tur attığımı biliyorum. Bu durumda 20 metrelik çember ortalama 32,9 adım, yarım tur 16,5 adım. Dönüşler adım ihtiyacını %50-100 arasında artırmış. Geçmiş etkinliklerime baktığımda düz zeminlerde koşarken adım aralığım kolay tempoda 1,05-1,07m arasında. Normalde 8,5km koşacağım kadar sayıda adım atmışım 5/5,5 km için, %50 verim kaybı var. Her tur 2 tam U dönüş içerdiği için, 500 adet u dönüş, yani yavaşlama ve tekrar hızlanma da söz konusu.

Özetle: Evde kısa parkurda git gel koşmak bir çok kayıp içeren bir koşu mekanizması. 5K içi kolay (easy – 146bpm) tempo koşu sürem normalde 30-32dk. Evde 57dk52sn (142bpm, kendimi daha az zorlayarak)

Bu esasında iyi. Salgın döneminde kendimizi fazla strese sokmaya gerek yok. Nabzı fazla yükseltmemek iyi. Sayma işi mühim. Turları koştuğunuzdan emin olun.

Dönüş sayısı çok fazla . Tur sayısı ve koş süresi arttıkça hep aynı yöne dönmek dengesiz yüklenmeye yol açar. Pistteki 12/24 saat yarışlarında her 3 saatte bir dönüş yönü tersine çevriliyor. Bence evde koşuda 45-60 dk’da bir dönüşleri tersine döndürmek iyi fikir.

Evde koşmayı denedim, çünkü evde kaldığımız bu günlerde ev içinde koşarak sanal bir yarış yapılabilir mi diye düşünüyorduk. Bence yapılabilir. Çizginiz düz olmak zorunda değil, L veya S de çizebilirsiniz. Çizginin kısalığı değil, toplam dönüş sayısı ve özellikle U dönüş sayısı süre için belirleyici olacak.

Denemek isteyenleri B PLANI  #evdekos #evdepedalla Sanal Koşu ve Bisiklet Yarışı‘na katılmaya davet ediyorum. Kazanmak için yarışmaya değil. Ayrı evlerde, hep beraber yarışmaya. Yakında tekrar açık havada yapacağımız gibi.

Share This