Runtalya rüzgarıyla çocuklu spor aktivitelermizi İstanbul’da da devam ettirmeye başladık. Hafta içi hep beraber salona gidip Hande kardio yaparken biz Can Berk’le yüzme çalışmıştık. Cumartesi günü Hande’nin programı iptal olunca, benim sabah erken uzun koşumun bitişine ormana gelecekleri şekilde bir araç-yardımı organize ettik.

Hedefimiz Fıratpen Neşetsuyu parkurunda aile turu atmaktı. AdımAdım grubu Mart koşusuna yetişme hedefindeydik. Bu koşular her ayın ilk haftası yapılıyor, bu ay Runtalya’dan dolayı II. hafta. Sabah koşusu biraz uzadığı için ben Neşet’e biraz geç geldim, soğuk yerine tesiste beni beklerken oğlumuz hemen kahvaltı olayına girmiş. İyi de oldu.  Kendi koşu yarışımızı yaptık.

Can Berk ilk 500mt kapsülüne binmedi, kendi koştu. Sonra ikna ettik, resim yaparak kapsülde oturdu, elbette son 10mt tekrar indi ve koşarak bitirdi 5.8km’lik parkuru. Hande ile parkuru sohbet ederek, kah yürüyerek, kah jog atarak geçtik.

Neşetsuyu'nun zemini Fıratpen tarafından yenilendi, pusetle çok rahat. Foto: Gökben Utkun

Hava serindi: Koşmak için ideal, çocuklu olmak için hafif riskli. Mont kalınlığını ve şapkasını sürekli ayarladık. Kapsülün önü tamamen kapandığı için içine oturduğu zamanlar rahat ettik. Turu bitirip tekrar kaydıkraklara döndük, mangal yapan AA koşucularıyla selamlaşıp Tarihi Bilice Börekçi’sine devam ettik.

Günün notları:

– Zorunda değilseniz Neşetsuyu tesisinde bir şey yiyip içmeyin. Sadece fahiş fiyatlı oldukları için değil, keyifsiz bir işletme ve spor/sporcu karşıtı oldukları için. Diğer piknik alanlarına gidemeyecekseniz Bahçeköy yokuşundaki Tarihi Bilice Börekçisi kahvaltı ve börek için doğru seçim olur.

– Bu sefer yanımıza alamamıştık, söğüs havuç gibi atıştırmalıklar çocukların hoşuna gidiyor.

– Kıyafet ve oyunca asortimiz iyiydi. Oğlanın bandanası, yelek-ceketler, herşey ufak bir çantada.

-En önemli kriterimiz serin havada fazla kalıp solunum yollarını üşütmemek, çok şükür sıkıntı yok. Yetişkinlerden daha kolay üşüyorlar, keşif ve eğlence duygusuyla üşüdüklerini hissetmiyorlar.

– Gözü ve aklı yine yapamadıklarında, yeterince tekrar yapamadıklarında kaldı. Tekrar tekrar kaydırak, ormanın başka yerlerinde yürümek istedi. Kestirip atmadan, çatışmadan, yeni maceralar, meraklar sunarak bir sonraki adıma geçmek için sabırlı olmamız gerekti. Şahsen sabahki yorgunluğumla sinirlenmemek için özen gösterdim.

– Havalar güzelleşiyor, sezonu siz de açın!

Neşetsuyu'na en rahat araçla gelirsiniz.

Neşetsuyu Mesire alanı, Büyük Bend çevresindeki koşu parkuru ile meşhur, çoğu insan için Belgrad Ormanı denince akla ilk gelen yer. Eskiden vakkorama yürüyüş/koşu parkuru olarak bilinen güzergah, bir ara Nike parkuru olmuştu. 2011 yazı-2012 kışı arasında Fıratpen tarafından renove edilen ve yurtdışındaki örneklerine benzer güzel bir altyapıya kavuşan parkurda şuan pusetler rahat ilerliyor, yağışlardan sonra su birikintileri minimuma inmiş durumda. İstanbul’un büyük bölümü Maslak Bahçeköy gzergahından ana orman giriş kapısından girip soldan devam ederek ulaşabilir. Bahçeköy IETT son duraklarında inerseniz 3km kadar yürümeniz gerekir. Göktürk tarafında oturanlar Kurtkemeri girişindeki iki kapıdan sağdakini tercih edebilirler.

 Bu yazımı sevdiyseni şunlar da hoşunuza gidebilir:
Bebekli Outdoor Yaşam İpuçları 
Bambi Koşusu: Koşarsa terler mi?
II. Aile Koşu-Yürüyüş Şenliği

Share This