0-garmin-forerunner-10-black-gpsDünyada GPSli koşu saatleri son yıllarda gittikçe daha popüler oluyor. Markalar arasındaki rekabet bir yandan daha becerikli, daha uzun süre çalışan saatleri yapmak için sürerken bir yandan da basit ekonomik temel modellerde bir hareketlilik var. Özellikle ABD’de 100USD altına birçok değişik model (GPS ve saat üretmeyen markalardan da) gelmeye başlayınca bu alanın en büyük üreticisi Garmin kayıtsız kalmadı. Garmin Forerunner 10 GPSli Koşu Saati, bu segmentin fiyat olarak biraz üstünde (ABD’de 130USD, Türkiyede 350 TL ) ile temel fonksiyonları güvenilir çözen, günlük kullanıma da uygun bir model olarak karşımıza geldi.
As the GPS watches are getting more popular, the competition on the budget range is also getting tough. Garmin introduced the Forerunner 10 series on this range. Price tag puts them as the most expensive of the segment, probably with most reliable results.

Saat erkek ve kadın modeli olarak 2 ayrı kasada geliyor. Erkek modeli sadece siyah veya turuncu siyah. Daha minyon olan kadın modeli yeşil-beyaz veya pembe-beyaz renk seçeneklerine sahip. Ben siyah erkek modelini test ettim.
Forerunner 10 comes black for Men’s and two fancier colour options for the smaller Women’s: Pink or Green. I tested the black, photographed women’s…
Kadın modellerinin de kutularıyla fotoğrafını çektim:
1-forerunner10-women-box

Erkek ve Kadın modelleri arasında belirgin fark var. Ben test etmedim, kullanım sırasında daha ufak antenin performansı pek düşmüyormuş:
Size of mens and womens do differ. Ladies do not need to carry a table clock anymore.

Pembe ve siyah forerunner 10 karşılaştırması

Pembe ve Siyah forerunner 10 karşılaştırması:
Black 4.55 cm x 5.72 cm x 1.57 cm, 43gr
Pink 4.01 cm x 5.22 cm x 1.57 cm, 36gr

Forerunner 10, her seviyeden koşucu ve yürüyüşçüye erişilebilir fiyatlı, kullanımı kolay bir kolsaati içinde ne mesafe koştuğunu, koşu hızını, yaktığın kaloriyi ve nerelerde koştuğunu gösterirken temel bazı mesafeler için kişisel rekorları kayıt eden bir kol GPSi. Her şeyden önce, ufak kasası, şık sade görünümü ve uzun pil ömürü ile günlük kullanım için ideal. Hep kolunuzda olabilir ve tek tuşla uydulara bağlanıp sizin için kayıt tutmaya başlayabilir.
Forerunner 10 is a wirst GPS for all levels of runners and walkers. Measures and displays distance, pace, calories burned and where you run, while also identifying personal records along the way.

Tuş sayısı çok az, dört adet var. Elektronik aletleri karmaşık bulanlar için kolaylık. Ancak 300 serisinin lap ve mode tuşlarına alışanların birkaç kaza yapmaları normal. Bu saatin koşarken birçok parametreyi kontrol etmek isteyenlere göre olmadığını, basit verilere bakanlar veya koşu bitince bilgisayarda analiz etmeyi sevenlere daha uygun olduğunu belirtmeliyim.
Yine de, Virtual Pacer yani hayali tempo arkadaşı fonksiyonu var, hızınızı ölçüp girilen değere göre kontrol edip gerekirse uyarıyor. (Bu fonksiyonu aktive etmedim, açkcası kullanmaya alışamadım hiç bir saatte).
With only 4 buttons, quite simple and straight ahead to use. Just push-the-button&run. If you are an old 300seriies user, you may need time to get used to these buttons. This a not the right model for the control freaks monitoring many parameters on the run. Supplies basic data and provides more for the post workout evaluation; on the wirst or computer. Still has the Virtual Pacerfunction to assist your workouts.

ggg

Üstteki uydu ikonu uydu ararken yanıp sönüyor, bağlandığında sabit. Soldaki batarya durumu ikonu size kalan pil miktarını gösteriyor.

Saat sağ üstteki koşu butonu ile GPSini aktive ediyor. Kadranın üst orta bölümündeki uydu işareti yanıp sönüyorsa uydu arıyor demektir. Bu işlem sırasında kronometere başlatamıyorsunuz. Genelde sorunsuz bağlanıyor. Uzak seyehatler ve bulutlu basık havalarda 305ten daha yavaş adapte olduğunu gözlemledim. Belli bir süre uydu bulamazsa pil tassarrufu için 30 sn geri sayıp GPSi kapatıyor. Bu fonksiyon günlük saat kullanı sırasında istemdışı açılmaların pili bitirmesini önlüyor.
You activate with runner button on upper-right. The blinking satelite signal means searching for satelites. You can not start chrono before that is fixed. I found quite fast despite small antenna to fix on satelites. Has an automated saver-GPS off with a 30sec count down, with is a great idea for accidental GPS-on pushes in the daily usage.

Uydu arama ve antrenmana hazır olma ekranları / Searching Satelites and ready to start screens.

Uydu arama ve antrenmana hazır olma ekranları / Searching Satelites and ready to start screens.

Koşarken 3 ayrı ekran kullanabiliyorsunuz, ekranları sağ alttaki OK düğmesi ile dolaşabiliyorsunuz: / You can run on one of three screens with different infos. You navigate thru these screens with the lower right ARROW button:

Koşu ekranları

Koşu ekranları/ Workout display screens

Ekran 1 / Screen 1: Süre ve Mesafe gösteriyor, Displays time and distance.
Ekran 2 / Screen 2: Yakılan kalori ve tempo (kilometre/dk) gösteriyor, Displays calories burned and pace.
Ekran 3 / Screen 3: Saat ve tarih gösteriyor, normal saat ekranı Displays time and distance, the daily watch screen with satelites connected.

Antrenman sonunda koşy düşmesine basınca gelen ekran.

Antrenman sonunda koşy düşmesine basınca gelen ekran. You can Save, resume, discard workouts with the Start/Run button.

Koşu sonrası gelen özet bilgi ekranı / Summary info displayed 5 secs after the workkout

Alt detay almak isterseniz, eğer aktive ettiyseniz otomatik lap mesafe ve sürelerini gösteriyor. Bence kolda bakmak için pratik.
If you have enabled auto laps, you can quickly move to lap split distances and times. Handy to see while post-run streching.

9_garmin-f10-laps-screen

Lap Split detail screens

Run Options ekranı konfigurasyon yapmanızı sağlıyor.

Run Options ekranı konfigurasyon yapmanızı sağlıyor.

RUN OPTIONS alt menüleri ile Koşu/Yürüyüş, Virtual Pacer, Lap mesafe ayarı, otomatik lap alma ve ekran özelleştirme yapabiliyorsunuz. Ekran özelleştirme, ilk ekranda ( tempo-zaman-mesafe-kalori seçeneklerini istediğiniz gibi kombine etmeye yardımcı oluyor:)) )

11_forerunner10-runs-records

HISTORY altında RECORDS (REKORLAR) bölümü eğlenceli ve motive edici. Forerunner 10, yaptığınız kayıtlar arasında en hızlı 1km-1mil-5km-10km-21.1km (YM) ve En uzun koşu rekorlarınızı sürekli güncelliyor.
Browsing under the HISTORY menu, you have the sub-menu: RECORDS. I think this is quite a motiveting and glimsing function. The device automaticly updates your fastest 1km-1mil-5km-10km-21.1km (Half) and also longest ever distance.

Pil Ömürü / Battery Life
Forerunner 10 5 saat aktif GPS ömrüne sahip. Ancak saat olarak (stand-by) modunda 5 haftaya kadar kullanılabilir. Haftada 1-2 kısa koşu ile haftada bir şarj etmem yetti. Çoğu koşucu için yeterli. Bilgisayarınızda çalışırken 1 saat çevresinde tamamen şarj oluyor.
With 5 hours active battery life, fits most runner types. Standby time is 5 weeks, so if you run 2-3 times less than an hour, you need to charge only once a week. Charge full about in an hour on your laptop.

Diğer Notlar / Other Notes
Forerunner 10, 50m su geçirmezliğe sahip. Kolunuzdayken yüzebilir, deniz tatilinizde şnorkel kullanabilirsiniz. Günlük hayatta önemli bir artı detay, alarm-çalar saat fonksiyonu var…
Waterproof to 50meters, Forerunner10 is a real daily watch. Another value plus for daily use is the  alarm clock function.

GPS hassasiyeti / GPS Accuracy

Forerunner 10 ve Forerunner 305 ile düz yol testi

Forerunner 10 ve Forerunner 305 ile düz yol testi
Comperison on flat and straight course
F10 datası : http://connect.garmin.com/activity/276478684
F305 datası : http://connect.garmin.com/activity/275564140

Bu kadar ufak bir kasada olunca rota izi alırken fedakarlık yapıyor mu diye şüphe ettim. Hem doğrusal hatlarda, hem de çok yön değiştirmeli koşularda (oryantiring antrenmanı) Garmin Forerunner 305 ile aynı anda kullandım. Sonuçlar bana çok yakın geldi. Bu arada düz koşuda benim 305imle fark varken arkadaşımın 305i ile neredyse aynı değerleri ölçtü… GPSler arası ufak farklar normal. Testlerde dikkatimi çeken, autopause fonksiyonu aktif iken, Forerunner 10 daha uzun süre “pause” kalıyor. Yani duraklamalardan harekete daha geç dönüyor.

I had some concerns if the small structure sacrificed some GPS accuracy. So I did many “test run” comperisons with two GPSs, mostly with the Garmin Fore Runner 305. I think accuracy is almost same. When the mesurements differed with mine 305, it was almost identical to my running mates 305. GPS devices some how have some Murpy codes working inside… I noticed that when both on Auto Pause mode, Forerunner 10 pauses more.  

Forerunner 10 ve Forerunner 305 ile Oryantiring yarışı testi
Comperison on a course nder tree cover with many twists
F305 datası: http://connect.garmin.com/activity/280029506
F10 datası: http://connect.garmin.com/activity/278463162

Son Söz / Conclusion
Eğer bir GPSli saatten temel beklentileriniz mesafe ölçsün, koştuğumu çizsin, nabza gerek yok, koluma tak çıkar yapmayayım ise, Forerunner 10 tam size göre.
If your expectations from a GPS watch can be defined as “mesures my run, plots where I run, I do not need heartrate monitoring and I do not want changing the watch before/after the work out, yes Foreruner 10 is for you.

Forerunner 10 Türkiye satış sayfası:  www.baytekin.com.tr/urunler.aspx?CODE=fitness2

Share This