Uzun Bir aradan sonra oryantiring koştum. Minik bir yarış. İTÜ Oryantiring Kulübü’nün İTÜ Bahar festivali İTÜFEST kapsamında düzenlediği oryantiring haftası kapsamındaki gece oryantiring (gece-o) yarışı. Gece-O, eğlenceli ama malesef az deneyimlediğimiz bir yarışma. Kampüs içinde eğlenceli olacağı kesindi. Genç arkadaşlar destek istediklerinde Macera Akademisi olarak lojistik, Geven-PusulaOTR olarak ödül desteğinde bulunduk.

10 Mayis akşamı düzenlenen yarış için 80 küsur kişi kayıt olmuş, sonuç listelerine göre 56 kişi koşmuş. Yarışma M/W21 ve M/W Open kategorilerinde yapıldı. İOG antrenmanlarından tanıdık 10-12 kişi dışında İTÜ ve YTÜ kulüplerinden genç arkadaşlar ve birçok İTÜ öğrencisi vardı. Enerjik ve neşeli bir ortam. Organizasyona İOG’den Berkay ve Güven teknik ve parkur desteği verdi. Onun dışında mütevazi ve ufak bir etknlikti.

Yarışma öncesinde ofisteki işlerim geç bitti, eve uğrayıp çıkmam planladığımdan uzun sürdü. Çıkmadan önce 1 dakika kadar yavaştan aldım, bir şey unutmadığımdan emin oldum: kıyafet, ter bandı, pusula, ayakkabı, Petzl NOA kafa feneri, yedek fener (eLite), kontrol bilgi tutucu, SI çipim, bir nugalı bar, ve enerji içeceği… yedek tshirt, rüzgarlık ceket… sanırım tamam.

Kampüse hızlı vardım ama etkinlik masasını kolay bulamadım. Şenlik konserine gelen gençlere sora sora kütüphane önündeki tente ve kalabalığı buldum. Son dakika hazırlıkları, Berkay’ın brifingi ve erken verilen haritalar. Toplu start ve skor-o stili (istediğin sırayla dolaş) puan toplama yarışması. 30dakika sınırlı. Noktalar kampüse bayağı yayılmış. Önce başlangıç noktamı ve devamen hareket doğrultumu seçtim. Baktım hala dakikalar var starta, adım adım planlamaya başladım, bunu unutmuşum. Neyse, 30 hedefin yarısına gelmişken gidin dediler, fırladık. 50>;(54)>;51>;…>;43>;100 sıralamasıyla koştum. (Aşağıdaki haritaya tıklayıp büyütün, açılan pencerede rotamı görün. Yazılar daha anlamlı olabilir.)

Başlamak hep zordur. Özellikle yeni gördüğünüz br haritada. Yıllar yıllar önce burada koşmuş, eğitimler vermiştim ama 5 yıl uzun süre. 50ye giderken biraz vakit kaybedip yürüme yolunu görmekte zorlandım. Hedef bayraklarındaki reflektörlerin yalandan oldğunu da tecrübe ettim. Neyseki NOA çok iyi aydınlatıyordu. Çok hızlı olmasa da 30 dakika sürdürebileceğim tempolu bir ritim ile 54e giderken yarı açık alan olarak çizili yerin bel boyu ot olduğunu görüp şaşırdım. Koşarak grdim ve anında durdum. Göremediğim zemin çok bozuktu. Bu zeminde koşmak kazaya kapı aralamak değil açmak olurdu… Ne yapmalı? 5-6 saniye çaresizce olasılıklara bakıp 54ü pas geçip 51e devam ettim. Haritanın yabancısı olmak bana en az 90 saniye hata yaptırmıştı. Hatadan ziyade, yanlış ata oynamak… “Olan oldu, önüne bak olabildiğince hızlı git” dedim kendime… Parkur başında hata yapmak kritik bir durum. Zihninizi dağıtmadan devam etmek önemli. Sanırım yaş ve tecrübenin faydasını en fazla gördümüz yerlerden biri…

53 ve 56da 2-3er saniye bocalayıp 58i aldım. Sonra bir an için takip edebildiğimden hızlı hareket ettim. Çevremde gençler haritayla dolanırken kafeterya merdivenlerinde haritadaki konumumu kaybettim. Haritayı suçladım…57nin girintisi yoktu. 5saniye sonra durmaktansa devam etme kararı aldım ve noktayı aramadım. Bu noktada Duygun peşime takıldı… Peşinde kürsüye abone bir triatlet olunca tempon biraz yükseliyor. Aklınca kendi okulundaki yerleri tarif etmesi de iç sesime odaklanma antrenmanı oldu. Söylediği mekan isimleri zaten bana birşey ifade etmiyor, bir de soru soruyor! 41e giderkenharitada 40 yazısındaki “sıfır”ın içine gdip boş bayrak bulmam enteresan bir durum ve önemli bir hata (15sn) oldu. Bu bölgede Duygun benden kopup kendi dolaştı ve 38de tekrar birleştik. O “halı sahanın arkasına” giderken ben 42yi aldım:), öncesinde bir 15sn hata daha yaptım. Sonra hızlanarak yeşili yarmaya karar verdim. Çok kötü değildi, yavaş da olsa sanırım yoldan koşmaya göre 2-3 sn kazanmayı başardım. Asfalta çıkınca yine bastım ve rakamını okumadığım hedefi zımbalarken fark ettim ki 33: Bu hedefin iptal edildiğini söylemişlerdi. Gitti bir 10-15sn daha (Etti 1 dk). 31>;34>;35>;36 sıralamasını önceden kurmuştum, rahatıkla uyguladım. 43ü aldığımda varışa çok yakındım. Bir nokta atladığımı biliyordum. Gidip alsam mı, bitirsem mi? bitişte birleri var.. Acaba kaç kişi her noktayı aldı? Zaman mı, puan mı? Zamanı seçtim ve 4dakikadan fazla zamanım varken bitirdim. 5-6 dakika sonra sürpriz geldi: Tatiana ve Özgür gibi kuvvetli rakipler her noktayı almamışlar. En fazla noktayı, en hızlı koşu ile geçmişim.

Genel özet Sonuçlar için tıklayın.

Ara Zaman -rota seçimleri için buraya tıklayın.

Gece-O haritası ve Caner'in Rotası. Tıkla Büyüsün.

Etkinliğin en zayıf yeri ödül töreni idi. Hep ödül alan sporcu, hem ödül veren (veremeyen) sponsor olarak ödül törenini buruk karşıladım. Bu bölümün biraz daha özenli ve saygıyla yapılması gerek. (M21de ben ödülümü almadım, sıralama kayarak 2.-3.-4.ye Pusula OTR hediye çekleri verildi. Daha doğrusu bulununca verilecekti:(( ) Genel Yorum: Tek ayağına katıldım ama yürekten organize edildiği belli idi. İstanbul içine duyurulmuş ama daha çok kampüs içi katılıma göre organize edilmişti. Sporun eğlenmek için yapılan organizasyonları için çok güzel bir örnek. Gelecek sene daha organize ve tecrüeli olacaklarına eminim. 2 senelik geçmişi olan bir kulübün 5 günde 8 yarışmanın düzenlendiği bir festival düzenlemeyi hayal edip hayata geçirmesi bile takdire şayan.. ki büyük ölçüde başarılı uygulanmış. Emeği geçenlere tekrar teşekkürler. İTÜ öğrencisiyseniz kulübe buradan ulaşabilirsiniz. Geecek sene üniversiteler arası bir kategorisi olabilir, yakışır…

Merrell Mix Master : Kampüste yüksek puan aldı

Dönelim bana. Kendimi test etmek dışında ayağımdaki Merrell Mix Master ve kafamdaki Petzl NAO’yı test ettim. Mix Master’lari 24 saatir şehirde giyiyordum, ilk koşunun bir yarış olması normalde risk. Çok rahat hisli, yumuşak ve naturale yakın droplu ayakkabının vurmasını beklemiyordum ve kesinlikle çok rahattım. Notları yüksek, test süreci bitince detaylı yazacağım.

Petzl NAO ise önceki koşu fenerleri test koşumda etkilenip ayrıca yorumlamaya karar verdiğim bir fener. Oryantiring testi kesinlikle yıldızlı pekiyi. Kampüs içinde yer yer ışıklı ortamlarda olduğumuz için o bölgelerde maksimum lümen gücüne çıkmadı (çip işte:) ), bu bölgelerde zaten ışık yeterliydi. Haritaya baktığında rahatsız etmeyen seviyeye düşen ışık kafanızı kaldırdığınızda salisede 50-60 metre çevrenizi gündüze çeviriyor. Bu ürün piyasaya Temmuz 2012de çıkıyor, Toros Kamp’ın test numunesini kullandım yine.

Share This