Geçen gün aldığım bir haber beni sevindirdi. Bazı kamplar, yarışlar ve acil durum-afet için evdeki stok dolabımızda tuttuğum Tüketime Hazır Yemek (Meals Ready To Eat-MRE’s) tipi yiyecekler artı online satış sitesi açtı.

Türkiye’nin tek üreticisi olan UNIFO Gıda Sanayi A.Ş.’nin alt markası Ta!Da! online sipariş sitesi üzerinden çeşitli ortam koşullarında, iki yıl dayanma süresine sahip, ambalajlı hazır yemekler artık kolaylıkla satın alınabiliyor. Poşet veya aluminyum tepsiler şeklinde ambalajlanarak hijyenik, hiçbir katkı maddesi içermeyen, ev yemeği kalitesinde Tüketime Hazır Yemek (Meals Ready To Eat-MRE’s) üreten firma 1997den beri faal.

Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde (GOSB), tamamen yerli sermayeli olan firma askeri ve sivil sektöre yönelik yemek ve “Rasyon Paketleri” (kahvaltı, öğle, akşam günlük menü paketleri) üretimi de yapmaktadır. Ülkemizin askeri ve afet koşullarında “kendi kendine yetmesi” için çok önemli gördüğüm firma BM ekipleri başta olmak üzere ihracat da yapıyor. Sulu besin taşıma sıkıntısı olmayan doğa sever ve sporcular, ya da evde hızlı yemek “ısıtmak” isteyen herkes kullanabilir.

Dağcılar dehidre (dehydrated-kurutulmuş) ürünleri sırtlarında su taşımamak için tercih eder genelde. Macera Yarışları ve ultra koşular gibi ocak taşınmayan, sıcak su bulmanın zor olduğu yerlerde sırt çantasında veya dropbag’de taşımaya değebilir. Kampta yemek yapmayı beceremeyenler de kullanabilir.

Özellikle Van depreminin yaralarının hala sarılamadığı bu haftalarda, öncelikle operasyonel beslenme lojistiğinde zorlanan arama kurtarma ve yardım ekipleri başta olmak üzere acil durum besin planlaması yapacak herkesin en azından göz atmasında fayda var.

MRE’s ürünlerin tarihini ve gelişimini Wikipedia’da detaylı okuyabilirsiniz. (ingilizce). Bu arada, yabancı menşeli MRE’s lere göre Türk damak tadına daha uygun ve başarılı menüler üretiyor UNIFO.

ENGLISH : Turkish manufacturer of Meals Ready To Eat (MRE’s) food now started online store. Manufacturer UNIFO, operating since 1997, is also contracter of Turkish Army and all armed forces. Similiar with Turkish cuisine, menus and dishes appeal to Turkish taste- rated high internationaly.

Benzer Yazılarım:
Turkish Energy Gel: Koska Süper İkili
Seğmen Tüpleri

Share This