Winter running tips and experiences on choosing gear. To enjoy running on snow&ice more, you’d better have some specialised gear. They don’t only give comfort, you’ll less likely to slip or get cold. My basic formula is:

Comfort = Staying Dry + Warm even when wet + avoid windchill

İstanbul’da kar az kalıyor, ama bu kış karlı günler çok. Ankara başta olmak üzere birçok koşucu soğuk ve buz sebebiyle açıkhava antrenmanlarında zorlanıyorlar. Karda  buzda koşmak esasında çok zevklidir, ama doğru malzemeyle! Yoksa kayıp sakatlanmak, hasta olmak “terli terli” koşarken çok mümkündür…

Temel formül:
Konfor = Kuru kal + ıslanırsan sıcak kal + Rüzgardan korun
Nasıl mı?

Ayakkabı / Shoes
Shoes with spikes or metal studs rule on ice. VJ orienteering shoes are the ones you can easily access in Turkey.
Birçok tırtıklı patika/arazi ayakkabısı karda koşmaya uygundur. Ama zemin basıla basıla sertleşip buz olmuş ise, aşırı tırtıklı veya terchen metal çivili ayakkabılar en iyisidir. İskandinav markalarından Ice Bug ve VJ normal koşu ayakkabılarının altına da çivi gömüyor. VJ Sarva’nın çivisiz olanını trail ve yol koşusu için kullanmıştım, çok rahattı. Inov8 ve Salomon’un “spike” modelleri var. Ya da doğrudan metal çivili (metal stud) bir orienteering ayakkabısı edineceksiniz ki Türkiye’de hali hazırda bulunabilen bu. Bonus olarak orienteering sporuna ara sıra giderek trail run tekniğinizi geliştirebilirsiniz. VJ oryantiring ayakkabılarını görmek için facebook sayfası veya web sitesine bakabilirsiniz.

Çorap / Socks
Neoprene socks with running liners is my favorite.
Birinci kural, pamuk %0 (sıfır) olmalı. Islak pamuk kurumaz, (çok) üşütür, ağırlaşır. Yün de iyidir ama sentetik çoraplar su tutmadıkları için daha hafif ve sıcak ayaklarla koşmanızı sağlar. Ama en iyisi neopren çoraptır. İçine incecik bir sentetik iç çorap (liner socks) giyerseniz süper olur! Balıkadamların ıslakneopren kıyafeti (wetsuit) gibi içine azıcık su alır, ayak onu ısıtır ve termos etkisi yaratır. İster dereye gir, ister yağmur yağsın, ister koşu bitince çeşmede kiri çamuru üşümeden akıt. En memnun olduğum kış kıyafetlerimdendir.

 

VJ Bold, neopren çorap ve beyaz iç çoraplarım

Eldiven / Gloves
Weight depends on tempreture, my main advice is using windproofs on windy days.
Eldivensiz çıkmayın yazmak çok anlamsız zaten, doğru eldiven konforu arttırır. Pamuk oranı yine %0 olmalı. Yün diye satılanların çoğu da pamuktur. İnce sentetik kumaş, mikro polar veya polar eldivenler havanın soğuğuna ve elinizin terleme yapısına göre seçilebilir. Rüzgarlı ve çok soğuk havalarda rüzgar kesici astarı (windstopper vb) olan eldivenler müthiş fark eder. Bu eldivenlerin daha kaliteli olanlarının farklı, kesim/kalıp kadar iç ve dış kaplama kumaşlarındadır. Dış kumaşı olabildiğince ince olursa kardan buzdan ıslandığında eliniz o kadar az üşür. İmkanınız varsa mukavemet kayağı (cross-country) eldivenlerinden getirtmeye çalışın. (malesef ülkemizde yaygın bir spor değil.) Kullandığım Sinisalo Windproof’lar İstanbul’daki outdoor mağazalarda satılan windstopperların çoğundan daha ucuza mal oldular ve iki çift eldivene değişmem… Kayak eldiveni gibi su geçirmez astarlı eldivenler az nefes aldığı için çok terletecektir. Ayrıca, eliniz terlediğinde çıkarıp tayta sıkıştırması da kolay değildir!

Bandana + Şapka > güneşli günler için

Kafa ve Boyun Koruma / Headwear
My favorite item is a buff, combined with a cap or warm hat depending on time and temp.
Ellerden sonra korumanız gereken diğer uç uzuvlar yüz ve baş bölgesi. Koşarken bir boru bandanayı (buff diye de bilinen) boyuna geçirip arkasını kulakları kapatacak şekilde başınızın üzerine kaydırmanız çok pratiktir. Balaklava modundan sıcakladığınızda çıkabilirsiniz. Yağış ve güneş için şapka, daha soğuk için bir bere ile kombine edebilirsiniz. unutmayın ki eller, kulaklar ve çenenizi kapatarak veya açarak, ceket giyip çıkarmaktan daha etkin ve hızlı bir şekilde vücut sıcaklığınızı kontrol edebilirsiniz.

Alt Kıyafet / Bottoms
Winter tights, esp. with windproof front panels like The North Face Mens APEX Climateblock tights are perfect for running and cycling in the cold chills.
Benim birinci kuralım her yeri ört! Açık ten aşırı üşür. Açık kas gereksiz enerji harcadığı gibi zorunlu ve duraklamalarda (kısa olsa bile) sakatlığa davetiye çıkartır. Pamuk kuralı aynı: %0. Kış için braz daha kalın taytlar kullanmak önerilir. En iyisi, vucudun ön tarafını rüzgar geçirmez, , arka bölümleri ince, diz arkası gibi hareketli ve çok ısınan noktaları çok ince kumaşla dizayn edilmiş soğuk iklim taytlarıdır. The North Face Mens APEX Climateblock taytını kullanmaya başladıktan sonra soğuk rüzgarda bisiklete binmek ve koşmak kesinlikle çok daha zevkli oldu. Malesef bu tip taytları Türkiye’de bulmak zor. Satış numunesinden edinmiştim. Yabancı markaların çoğunun ürün gamında var olan ürünleri fiyatlı diye bayiler genelde stoklarına sipariş vermiyor. En yüksek olsılıkla Ansal Spor’da Briko bulma şansınız var.

Üst Kıyafet / Tops
Combining long-armed baselayers with a shell jacket/vest is my style. I have a varity of shells from Paclite-Goretex to simple pertex or similiar to choose for outside and inner body needs on the run day.
Alttan farklı olarak en az iki kat giyinmenizi öneriyorum. Teninize teri emip atacak, ıslak kalmayacak bi sentetik içlik öneririm. Havanın soğukluğuna göre uzun veya kısa kollu olabilir. Daha önce test ettiğimi buradan okuyabilirsiniz. En dışa da rüzgar kesen bir ceket giymeniz gerekir. Yağış ihtimali varsa ter atan bir su geçirmez astarlı ceketler çok idealdir. The North Face Xenon ceketimi geçen günkü yazımda tanıtmıştım. Hava kuru soğuksa sadece rüzgarlık özellikli kıyafetler, hatta yelekler de tercih edilebilir. Havanın sıcaklığına ve bünyenize göre içliği kalınlaştırabiir veya üzerine sentetik bir koşu tshirtü ekleyebilirsiniz. Mikro polar gibi katmanları ben sadece yavaş koşularda tek başına veya rüzgar kesici yelekle kombine ediyorum. Tek başına rüzgara dayanmadıkları için tercih etmiyorum. Softshell tipi rüzgar kesici polarları Paclite-Goretex’ler veya rüzgarlıklara göre daha fazla terlettikleri için önermiyorum.

Ekipmandan fazlası… / More
Malzeme amaç değil araçtır. Doğru malzeme size konfor getirir, daha sağlıklı ve motive spor sağlar. Doru derken, hem marka model hem de bedeni doğru olmalıdır. Sıkan her kıyafet kan dolaşımını kısıtlar ve üşütür.  Dar ayakkabı, ufak eldiven…
Right gear is something, but Right Fit is everything. Thight fitting will block blod circulatain, ending with cold effect.

Unutmayın ki malzemenin içine siz giriyorsunuz. Rocky filmini izleyenler bilir ki, azimli ve kendi yağıyla kavrulan bir “iyi adam”, dünyalara sahip olandan daha fazlasını başarabilir. Bu noktada beslenme ve sıvı alımı çok önemlidir. Dehidrasyon (vücutta suyun azalması) spor performansını azalttığı gibi üşümeyi de arttırır.
It is you in those costumes. So, remember to hydrate well before you rocket outside…

Son olarak;

Karda Buzda Koşmaya motive eden bir video ister misiniz? Need some icy motivation?

Video by: Trailstorm

Share This