Karya Yolu, Bafa Gölü-Ören-Datça ve Bozburun yarımadaları ile Muğla merkez çevresindeki bölgelerde toplam uzunluğu 800 km’yi bulan bir uzun mesafe yürüyüş rotası.  MÖ.11 yy – 6.yy arasında bağımsız yönetilen, Anadolu halklarının en eskilerinden biri olan Karya Ülkesi, Roma İmparatorluğu’nda önce eyalet olmuş sonra gittikçe tarihten silinmiştir. 2009 yılında başlayan ve 2013 başında işaretlemesi tamamlanan proje ile Karya ülkesi sınırlarında kalan ve halen büyük bölümü bakir topraklardaki eski patikaların birleşimiyle yeni bir uzun mesafe yürüyüş rotası kazanmış oldu Türkiye.

Carian Trail, is a 800km marked long distance hiking route in the rural Mugla. It follows the traces of ancient Caria, which is considered one of the oldest nations believed to be native anatolian. Was independent BC11th -6th centuries, became a state of east Roma Empire and later faded.

Rota çıkartma Yunus Özdemir, Altay Özcan,  Dean Livesley  ve Volkan Demir tarafından yapılmış, ilk üçü kitabın yazım aşamasına da katılmışlar. Kitap Türkçe ve ingilizce olarak iki dlde basılmış. Kitapla beraber bir de HGK onaylı, 100.000 ölçekli çift dilli bir rota haritası geliyor. GPS koordinatlarını indirmek mümkün. Ben Türkçe kitabı satın aldım, GPS koordinatlarını indirdim ama bilgisayarımdaki programlarda açamadım.

Kitap Künyesi:
Adı: Karia Yolu Rehber Kitabı, Akdeniz’den Egeye Bir Yürüyüş Yolu Rehberi
Yazarlar/Authors: Yunus Özdemir, Altay Özcan, Dean Linesley
ISBN: 978-605-63825-0-5 (english edition ISBN: 978-605-63825-1-2)
Ebatlar (Diemensions): 12x22cm
TR: 180 Sayfa, Mat Kuşe Kağıt
EN: 186 colour pages
Kitapla beraber 1:100.000 ölçekli Güzergahı gösteren Karia Yolu Haritası da verilecektir.
A 1/100.000 scale, full color map included
Fiyat: 35 TL / 14.99 £

karia-yolu-kitabi-haritasi

Karia Yolu Türkçe Kitap ve haritası

Yorumlarım:

Kitabı Bayram öncesi edinip Datça yarımadası bölümünü inceledim, bir kısmını da koştum. Arazi işaretlemeleri genel olarak iyi, koşarak bile takibi mümkün. Kitapta rota parçaları için mesafe ve yükseklik blgleri verilmesi güzel. Denediğim 15km.lik Datça-Domuz Çukuru kısmından memnun kaldım.

Ancak harita tatmin edici değil. Öncelikle, kağıt selofonsuz ve daha dört kere açıp bakınca kat yerleri kesildi. Alır almaz şeffaf film veya koli bandı kaplamak gerek. İçeriği malesef çok yüzeysel görünüyor. Kitapta vurgulanan rota üzerindeki görülesi yerler rotada işaretli değil, rota izi altındaki patika veya yolları tamamen kapatıyor, harita lejandı bir çok sembolü içermiyor, 1:250.000 ölçekli haritadan büyütülmüş ama yürüyüşçülerin kesin ilgisini çekecek tepe isimleri ve rakımları eklenmemiş (Google earth ile kombine kullanmak gerekiyor), vs. Belki ikinci baskıya düzeltirler.

My comments and experience : I purchased the Turkish edition locally at Datça and did a trail run on the Datça-Domuz Çukuru (first 15K) part. Book explanations are sufficient, I liked the elevation and terrain data. Route marking was fair enough to run. The complimentary map did not meet my expectations with the information printed. Also, material is delicate, recommend to tape or film-on immediately.

Internet sitesi ve online satış: Türkçe veya İngilizce (English Website and online store)

Share This