Tom Denniss will start his “700 marathons in 700 days” around-the-world-running tour from Sidney this New Year. His first run will on Dec 31st, will start and end his trek at the Opera House. For more in english, visit his blog.

Forrest Gump, filmdeki koşusunun 3. yılını bitirirken “eve gitme zamanı”  dedi ve koşmayı bıraktı. Gerçek hayatta Tom Denniss bu sahneden ilham almış ve koşarak dünya turu planlıyor.

31 Aralık 2011 günü, Sydney’li  koşucu, 700 günde 700 maraton tamamlamak için koşmaya başlayacak. Böylece yürüyerek/koşarak  Dünya’nın çevresini en hızlı dolaşma rekoru ile Guinness dünya rekorlarına girme iddiasında.

Yolculuğu boyunca, Antartika hariç her kıtada koşacak ve 20’den fazla ülkeden geçecek. Her yerde koşabilir ama bir güzergahtan mutlaka geçecek: Gump’ın koşusunu bitirdiği Monument Valley (ABD.) “Ona katılanlar gibi insanlar bana katılacak mı, bilmiyorum,” diyen Tom 50 yaşında. Koşmyı diğer istediği yerler Andes Dağları, Nullarbor çölü, Grand Kanyon ve 24 saat gün ışığı zamanı Kuzey Kutup Dairesi içinde bir yer. Rekor denemesi sırasında yanında olacağı garanti olan sadece iki kişi var şuan:  eşi ve onun en iyi arkadaşı. Bu “küçük destek ekibi” onu her gün bir araçla arkadan takip edecek.

“Tabii ki fiziksel olarak zorlayıcı olacak ama daha zor olanın, soğuk ve ıslakken bile, her gün kalkıp ve önünüzde başka bir maraton veya daha onlarcası fazlası olması düüncesine olan zihinsel meydan okuma olacağını düşünüyorum,” diyor Tom Denniss.
Her gün 45-50km koşmayı hedefleyen Denniss, projeye hazırlandığı son bir yıl boyunca günde 20-25km koşarak hazırlanmış.

İki yıl önce,  Melbourne’dan  Sydney’e 2,5 haftada koşarak kanser araştırmaları için para toplamış. Bu sefer, takipçilerinden küresel yardım kuruluşu Oxfam için destek istiyor. Koşuları ve bağış yönlendirmesi tomsnextstep.com isimli blog üzerinden takip edilebilir.

Çocukluğunda sprinter olarak koşan Denniss uzun mesafe koşmaya 30 sene önce başlamış ve kendini iyi bir uzun-mesafe koşucusu olarak görmüyor. ” Koşarken keyif alıyorum, o kadar” diyor.

Dünyada koşarak bağış toplamak çok yaygın. Türkiye’de de koşarak bağış toplamak isteyenler genelde Adım Adım çatısı altında başlıyor.

Bu yazı ultralegends.com daki haberden derlenmiştir.

Share This