Koşu mekanizması üzerine faydalı okuma mı arıyorsunuz?
Yürüyor veya koşuyorsunuz, tamam. Bunlara ek olarak adımlarınız hakkında düşünüyor musunuz? Yürüme – koşma mekaniğinin temelinde birkaç önemli ve bir birine bağlı mekanizma var. Bunların hepsi “adım atma”nın (yani: yürümek için yapılan ayak atışlarından her biri (ing. Step)) bileşenleri:
Adım: ayağı yere nasıl bastığınız
Kadans: iki adım arasındaki zaman, adım süresi
Koşu Formu: koşu adımları sırasında vücudun yandan görünümü, vücudun diğer organlarının ayaklara göre pozisyonunu da kapsar.

Geçen günlerde dailymiledan Ankaralı koşucu dostumuz Mert Derman kişisel bloğunda bu konulardan özellikle kadans ve koşu formu üzerine çok güzel bir yazı derledi. Yazıyı takip ettiği 5 ayrı blogdan, neredeyse 1 yıl arayla yazılan 10a yakın inceleme ve yorumdan derlemiş. Kaynak bağlantılar ile beraber önce yazarların gözlem ve düşüncelerini paylaşmış, en sonda kendi yorumu ile kapatmış.

Güzel bir Türkçe, akıcı bir dil, araştırmacı ve aydınlatıcı bir içerik. “Daha iyi ve sağlıklı nasıl koşarım?” sorusunu düşünüyor ve artık antrenman programı kadar işin tekniğine de kafa yormalıyım diyorsanız, bu yazı tam size göre. Mert Derman’ın diğer yazılarına bakmanızı da öneririm…

Share This