2 Aralık 2012 günü düzenleyeceğimiz VII. Kurabiye Macera Yarışı hazırlıkları için bugün saha keşfindeydim. Ayağımdaki Merrell Chameleon ayakkabılarımın 6. kurabiye yarışı olduğunu fark ettim. Sanırım hizmet ettiği 6 sene boyunca toplamda 20den fazla yarış organizasyonunda günlerce görev yaptı. Gençlerin önünü açmak için onu 3 Aralık sabahı emekliye ayırmaya karar verdim. Ancak koşu-yarış ayakkabısı olarak kullanmasam da, bu efsanevi konfor ve performanstak yiğidin hakkını bir yazı ile vermek istedim.

Merrell Chameleon -the originals

2007 yılında Yeşil Kundura için Merrell Üniversite road-showunu yaparken ekip ayakkabısı olarak hediye edilmişti bana. Chameleon I serisinin üst görünmünü çok estetik bulmadım hiç . Ancak ayakkabı çok rahat, sahada zemin tutuşu iyi olduğu için giydim, kullandım ve 6 sene sonra diyebilirim ki dayanıklı. En azından benim 6 sene kullanabildiğim tek hafif treking ayakkabısı.

Arka topuğu kavrayıp yükselen dış taban ve bilek altından saran plastik destekler ile ayağın sabilitesi mükemmel. Vibram tarafından Merrell’e ve hatta Chameleon serisine özel üretilen Vibram® Chameleon tabanı karakteristik bir ize sahip. İlk başlarda tasarım canbazlığı olarak gördüğüm taban birçok zeminde iyi tutuyor. Gri renkli bölümler daha yumuşak, kayalık zeminde daha fazla sürtünme sağlıyor.

Benim ihtiyar delikanlar kardeşleri için parkur hazırlarken ( The Merrell Mudrace 2012 şantiyesi)

İlk sene sonunda yüzü biraz eskiyince ben chameleonlara tam ırgat muamelesi yapmaya başladım. Yarış hazırlıkları, outdoor eğitim kurulumları, oryantiring antrenmanları parkur sonrası ayakkabısı, ev-bahçe işleri… sanırım 5 senedir sinemaya gitmedi:) 6 sene az süre değil. Haliyle taban eridi, ama açılmadı. Dikiş patlamadı. kauçuk bantlar sağ tekte çok ufak olarak tek noktada aralandı.

Caner’in Chameleon I’leri: Emekliliğe 7 gün kala

Chameleon 3 Axiom Sport

 

Chameleon serisi ortaya çıktığından beri Merrell’in yaz ve kış kolleksiyonlarında hiç olmazsa 5-6 değişik seri ve toplamda 50ye yakın farklı ürün (low-mid-high-aqua-vb, ayrıca normal ve Gore-tex, ayrıca kadın-erkek, ayrıca en az 3er renk) olarak yer alan, çok beğenilen ve satan modellerinden biri. 2012 Kış sezonunda Türkiye’de Chameleon 3 ailesini satın alabilirsiniz.

Chameleon Trek Goretex

 

Benim aklımda şehir kullanımı için Chameleon Trek Gore-Tex alma fikri var, Merrell’da benim beğendiğim modellerde 8 aydır ayak numaram yok sattığı için daha bir cesaret toplayıp alışverişe gidemedim.

Bu arada efsane 4. nesil ile devam ediyor. Gelecek sezon Türkiye’de de satışa çıkacak Chameleon 4 serisi dış görünümü biraz daha modernleştirmiş, kilitli bağcık sistemi kullanmaya başlamış ve en radikal olarak

Merrell Chameleon 4 Stretch Hiking

Yeni dış taban: Vibram® Chameleon4 Sole/TC5+Rubber

Diğer Papuç testlerim:
Nike Lunar Glide 4
Nike Lunar Glide 3
Salomon XA Pro 3D Ultra patika koşu ayakkabısı
Asics Gel Kayano 16 koşu ayakkabısı
Scott Comp koşu ayakkabısı
TDS papuç testi: TNF ULTRA105 mi, TNF SINGLE-TRACK mi?

Share This