Nike, yeni geliştirdiği LunarGlide+4 modeliyle, koşu ayakkabısından daha fazlasını bekleyenleri kendine çekmeyi hedefliyor. Nike’ın popüler LunarGlide+ serisinin en yeni üyesi, ilk bakışta file dış kumaşı ve bağcıkların geçtiği iplerle dikkat çekiyor. Bu ipler, Londra 2012 atletleri için geliştirilen Nike Flywire teknolojisi. Bağcıklar ayağınızın iki yanını tabandan itibaren saran bu ip halkalarından geçiyor. Sonuç çorap gibi saran bir ayakkabı.

Lunarlon Dynamic Support taban sistemi, Lunar Glide 3 modelindeki hafiflik, dayanım ve stabiliteyi taşıyor. Topuk destek plastiği (heel clip) ayağın ayakabı içinde oynamasını önlüyor. Waffle Fill (Waffle Şekilli) dış taban bir çok zeminde etkili tutuş sağlıyor, 3. seriye göre en büyük fark her bir waffle dörtgeni üzerindeki mikro kanallar.

üstteki/upper: LunarGlide 3
alttaki/bottom: Lunar Glide 4 tıkla-büyüt

Lunarlon malzeme çok hafif ve yumuşak. Bu sebeple hızla aşınıyor. Lunar Glide3 ilk alındığı zaman karelerin ortasında bir toplu iğne başı ile iyi tutuyordu. Lunar Glide 4 taban deseninde çeşitli derinliklerde ince kanallara giderek yağmurlu-ıslak zeminler ve tozlu asfaltlarda koşu performansını iyileştirmeyi amaçladıklarını düşünüyorum. Son koşumda 3,5km kadar taşlık patikada agresif koştum, Lunarlon’un yumuşak yerleri ezildi. Temelde yol ve düz zemin için yapılmış, uzun ömürlü kullanmak isterseniz, bu tip zeminlerde koşun.

Dış kumaşının özel ağ yapısıyla hem koşu esnasında ayağa çok iyi hava aldırıyor, hem ayağın kavislerini güzel sarıyor hem de hafiflik sağlıyor. Ayakkabının bir diğer artısı yüksek görünürlüğü. Gün ışığında farklı tasarım ve renkleriyle, gece ise her yönden reflektif malzemesi ve (bendeki siyah yeşil renk seçeneğinde) fosforlu taban bandıyla dikkat çekiyor.

Nike+ sistemi var ama ben iPhone/iPod kullanmadığım için bu uygulamaya tamamen uzak bir Garminciyim.

Yeni Nike Lunar Glide+4lerimle henüz 4 koşu yaptım, ilki test ayakkabısını alır almaz 1,5km, sonra 3 koşuda 35km. Uzun koşularda deneyip belki Avrasya’da kullanıyor olabilirim.

Lunar Glide 4, yurt dışında yeni başlayan ve ileriki yaşlardaki koşucular için vurgulanıyor. Özetle, çok iddialı ve hızlı değilseniz (10km’yi 40 dakika altında, maratonu 3:20 falan koşmayacaksanız) rahat edersiniz. Bu hızda koşuyorsanız da, bence ne giyseniz yine koşarsınız…

Diğer Papuç testlerim:
Asics Gel-Excel33
Nike Lunar Eclipse 2
Nike Lunar Glide 3
Salomon XA Pro 3D Ultra patika koşu ayakkabısı
Asics Gel Kayano 16 koşu ayakkabısı
Scott Comp koşu ayakkabısı
TDS papuç testi: TNF ULTRA105 mi, TNF SINGLE-TRACK mi?

Share This