Petzl Zoom -1981de başlayan efsane

Petzl dünyanın en prestijli kafa feneri üreticilerinden biri. Mağaracılık kökenli marka, karpit-asetilen lambalarıyla başlayan yolculuğunu 1981de yer üstüne çıkartan firma bugün neredeyse her aktiviteye uygun modellerden oluşan yelpazesi ile devam ettiriyor.

1994 yılında dağcılık yapmaya başladığımda efsane ZOOM modelinin hayallerini 2 sene kurup bir tane edinmiştim. Milleniuma geçmeden, pilini sıcak tutabildiğim ve büyük boyla uzun süre dayanan MEGA BELT edinip 4 sene önce hacılayan arkadaşıma kadar uzun süre kullandım.

Petzl, ürettiği her ürün gamında olduğu gibi kafa lambalarında da innovasyon ile fark yarattı. Güncel modellerini çok kurcalama fırsatı bulamamış biri olarak heyecanla 5 modelini test ettim. İznik Ultra Maratonu öncesinde, ışık sponsoru Petzl Türkiye‘den gelen fenerleri kolaylık olması için Yıldız Parkı Kuzey Ana Patika Turu’mda test ettim. Yaklaşık 1600metre uzunluğunda 60 mt kadar tırmanış içerek ve %90 bozuk zemin olan parkurumu ortalama 12dk’lık turlarla döndüm (günün yorgunluğu ve evet, çok formda değilim…)

Petzl Koşu Fenerleri‘ni koştuğum sırayla yazacağım:

Petzl MYO RXP Kafa Feneri
Test ettiklerimden şuan staın alınabilen en iyi fener. Myo RXP 3 farklı konumda ve 8 ile 140 Lümen arasında 10 farklı güçte programlanabiliyor. İçine yüklenmiş 10 değişik seviyenin seçilmiş 3 tanesi kullanılabiliyorsunuz. Bu 3 seviyeyi ihtiyacınıza göre seçebiliyorsunuz.  3 adet AA boy pil ile ağırca (fener 100gr + piller 75gr), ama piller ensede taşıdığınız için dengeli ve rahat. Ben paketten çıkan başüstü perlonunu takmadan koştum, sallanmadı. Fenerin iki adet düğmesi var. (1) no.lu düğme daha çıkıntılı, ana açma kapama düğmesi. Programlar arası geçişi de sağlıyor. (2) no.lu düğme, 20sn için BOOST dedikleri 160 lümen/97metre aydınlatma sağlıyor. (3) ile işaretli yuvadaki özel LEDin yaydığı ışık demetini önündeki mafsallı mercek (4) ile sağlayabiliyorsunuz.

MYO RXP program seviyeleri ve temel parçaları

Tam açıkken (aşağıdaki gibi) en uzağa daha dar ışık atan fener, mercek kapalıyken yayında çok geniş  aydınlatma sağlıyor. Benim tercihim, patikada koşarken merceği 30-40derece açıda tutmak oldu. Böylece ışık 4-5 metre önümde yoğunlaştı, yanlar ve daha uzağı yaklaşık olarak aydınlatıyor. 10. programda ilk başta 77mt, 30 dk sonra 68 metre, 10 saat sonra 22metreye düşen mesafeleri aydınlatabiliyor. (pil zayıfladıkça mesafe düşüyor bütün fenerlerde, hep taze pille en yüksek değer broşüre basılıyor…)

Son Yorum: İznik Ultra 126K parkuru gibi gece koşacakların imkanı var ise MYO RXP aydınlığına kavuşmaları. Taşıdığınız gramların karşılığında koşu hızında güvenlik mesafeniz net.

PETZL TIKKA 2 PLUS

Kardeşi Tikka 2’nin 4 LED’i yerine 1 Adet Yüksek Güçlü LED (ve acil durum işaretli için 1 adet kırmızı LED) taşıyan Tikka 2 Plus, 3 adet AAA boy pil ile oldukça hafif (fener + piller = 83gr). 50 Lumen gücündeki ışığı ilk başta 35mt, 30 dk sonra 26 metre, 10 saat sonra 15metreye düşen mesafeleri aydınlatabiliyor. Tikka 2’ye göre biraz daha dar, daha uzağa ışık demeti atıyor.

Son Yorum:  Tikka 2 Plus kısa (1-2 saat) gece koşuları için ideal.  Süre uzadıkça, düz zeminler (orman yolları, şehir koşuları) için hala verimli. Mutlak karanlık veya teknik etaplarda 3-4 saat sonra ışığı size az gelecektir. Geceleri ara ara koşan ve İznik Yarım Göl Koşu’suna katılanlar tercih edebilir.

Petzl Tikka 2

Yenilenerek Tikka 2 olan başarılı ufak fener 4 LEDi ile genel kullanım için ideal ve güvenilir bir fener. 3 adet AAA boy pil ile oldukça hafif (fener + piller = 81gr). 40 Lumen gücündeki ışığı ilk başta 29mt, 30 dk sonra 23 metre, 10 saat sonra 14metreye düşen mesafeleri aydınlatabiliyor. Işığı güzel yayıyor, yakın mesafede geniş görüş açısı veriyor.

Son Yorum: Tikka Plus2’ye performansta yakın olmasına rağmen %30 daha ucuz. (kırmızı LED karanlıkta iş yapmayanlara gerekmiyorsa ideal)  Tikka 2 kısa (1-2 saat) gece koşuları için ideal.  Süre uzadıkça, düz zeminler (orman yolları, şehir koşuları) için hala verimli. Mutlak karanlık veya teknik etaplarda 3-4 saat sonra ışığı size az gelecektir. Geceleri ara ara koşan ve İznik Yarım Göl Koşu’suna katılanlar tercih edebilir. Ekonomik ve sağam bir genel maksat feneri.

Tikkina 2

Yenilenerek Tikka ailesinin en ucuz ve ufak üyesi.  elimin altında fener olsun, ucuz olsun ama güvenilir olsun diyenler için ideal. 3 adet AAA boy pil ile oldukça hafif (fener + piller = 80gr). 23 Lumen gücündeki ışığı ilk başta 23mt, 30 dk sonra 20 metre, 10 saat sonra 15metreye düşen mesafeleri aydınlatabiliyor. Piller doluyken performansı koşmak için zayıf ama 4-5 saat sonra Tikka ailesindeki neredeyse her feneri yakalıyor…

Son Yorum: Tikina 18Euro’luk fiyatıyla piyasadaki en ucuz düzgün ve sağlam fener.  Kısa (1-2 saat) ve zemini düz gece koşuları, yedek fener olarak taşımak için ideal. Gece az aktvite yapıyorum, zorunlu malzeme olarak en ucuzunu alayım diyenler için.

Petzl NAO
Test Ettiğim 5. Petzl NAO. Esasında itiraf ediyorum ki NAOyla iki tur koştum: açılışta ve kapanışta- koşu keyfini maksimumda bırakmak için. Temmuz 2012’de satışa çıkacak olan NAO, 150 Euro’luk fiyatıyla MYO XRP’nin bile neredeyse iki katı maliyetli. Ama çok acımasızca başarılı. Eğer gece koşuyor, aktivite yapıyorsanız her kuruşuna değer. Burada detay vermeyeceğim. İki sebebi var; Öncelikle satışa çıkmamış bir ürünü canınız çekmesin, hayıflanmayın:) İkincisi, yenilikçi özellikleri başlı başına bir inceleme hak ediyor, buraya sıkışmasın. Ve yazdım: Peztl NAO Headlight incelemesi.

Size şu kadarını yazayım; “Reklam filmindekiler gerçek… UTMB 2012de başka bir fenerle koşmayı düşünemiyorum…”

Petzl fenerlerinin tüm yelpazesi ve online fener seçici için lütfen tıklayınız.

Benzer Ürün Testlerim:
Peztl NAO Headlight
Black Diamond Storm kafa feneri
Nike Lunar Glide 4
Salomon XA Pro 3D Ultra patika koşu ayakkabısı
Asics Gel Kayano 16 koşu ayakkabısı
Scot Comp
Nike Lunar Glide 3
TDS papuç testi: TNF ULTRA105 mi, TNF SINGLE-TRACK mi?
TDS baton seçimi: Leki Corklite Aergon SpeedLock

Share This