First time in 2011, Turkish climbers participated in  Petzl RocTrip . This time the destination was Getu-China.  Mümin Karabaş and Zorbey Aktuyun were sellected as Petzl Team Turkiye by the national distributor Toros Kamp. These two bold climbers shared their journey, pre-festival preparations and the festival athmosphere with an outstanding presantation in Istanbul, on December 1st. It could easily end to be an usuall slide show but their inspiring spirite and effort to share out-pf-the-picture details combined with humour fired the audience. Ask their story if you meet them at a crag.

Petzl RocTrip her yıl dünyanın başka bir köşesinde yapılan çok önemli bir kaya tırmanış şenliği. Hatta dünyanın en büyük gezici şenliği diyebiliriz. Sıradışı kaya yapısı ve büyük gelişme potansiyeli olan bölgeler seçilip neredeyse sıfırdan orta veya gelişmiş ölçekte bir “tırmanış bahçesi” haline getirilip şenlik yapılıyor.
Bu sene Çin-Getu Vadisi’nde yapılan Petzl Rock Trip 2011 etkinliğinin bizler için önemi mekandan ziyade katılımcıları: Türkiye’den Mümin Karabaş ve Zorbey Aktuyun, Petzl Türkiye takımı olarak katıldılar. 26-30 Ekim tarihleri arasında yapılan şenlik için diğer ülke Petzl sporcularının çoğu gibi bir hafta öncesinden gidip hazırlıklar içn yardım ettiler, elit tırmanıcıların buluşmasına katıldılar. Petzl RocTrip’te bu sene değişik ülkelerden toplam 44 Petzl takım sporcusu vardı.

Petzl Türkiye – Toros Kamp tarafından Petzl RocTrip 2011 öncesinde kurulan Petzl Türkiye Takımı (PTT) yaşadıkları deneyimi geçen hafta ilk kez tırmanış camiası ile de paylaştı. Tirmanis.org organizasyonu ve  Yıldız Teknik Üniversitesi Dağcılık Kulübü-YTÜDAK’ın ev sahipliğinde 1 Aralık perşembe akşamı YTÜ Yıldız kampüsü oditoryumunda gerçekleşen sunumu izleme şansı bulanlardan biriydim. Şans diyorum, çünkü tırmanış deneyimi ile ilgili bugüne gördüğüm kadar en keyifli sunumu takip ettim.
Genç ve renkli PTT tırmanıcıları sahnede bütün acemiliklerine rağmen uyum içinde, stand up shpw havasında defalarca bizi gülmekten kırarak 20 günlük tırmanış ve yolculuk hikayelerini anlattılar. Tırmanışın teknik detaylarından daha çok, festivalin havasını, neden bir yurtdışı festivale gidilmesi gerektiğini, tırmanış festivalinde neler olabileceğini, elit tırmanıcıların afilli resimleri dışındaki hallerini, Çin’i, başka birçok şeyi ve elbette internette şehir efsanesi-mi dedirten “efsane kadın tırmanıcı Lynn Hill ve Mümin Karabaş 2000 kişinin önünde göbek attı mı?” sorusunun cevabını paylaştılar. Bu konuları ve son sorunun cevabını merak ediyorsanız, ya Mart ayında yayınlanması planlanan resmi videoyu bekleyin, ya da bir sonraki sunumu kaçırmayın! Heralde bu performans üzerine bir turneye çıkarlar….

Petzl takımlarındaki sporcuların belki yarısı ile önceden tanışsalar da, Türk Takımı olarak orada bulunmaları hem Türkiye’nin itibarı açısından, hem de şuan farkında olmasak da tırmanışın gelişimi için birçok açısıdan çok önemli. Toros Kamp’ın bu adımı ile tırmanıcılar için PTT üyesi olabilmek gibi bir reel hedef oluştu. Piyasadaki diğer distribütörler için de X-TT kurma hedefi oldu ki dünyanın her yerinde ve diğer sporlarda gelişimi sponsorlu takımlar sağlar. Son olarak, belki ilk kez bu ölçekte bir fetsivale gidilmedi ama deneyimler ilk kez bu kadar net ve derli toplu olarak paylaşılıyor. Tırmanıcılar çok iyi bilir ki sınırlar ve engeller ilk önce zihinde, beyinde aşılır. Peztl RocTrip’e bu sene sadece 2 kişi gitti, ama sanki hepimiz oradaydı.
Teşekkürler…

 

 

 

Share This