Petzl RocTrip, 2002’den bu yana Petzl markasının kaya global kaya tırmanış şenliği. Önceki senelerde her sene tek mekanda yapılan organizasyon, Bu sene bir Doğu Avrupa Turnesi formatında. Size petzl.com/roctrip adresinde yazılı bilgileri özetlemeyeceğim. Anlatmak istediğim Türkiye ayağındaki ilk durak olan Bafa’dan izlenimlerim. Böylece belki Antalya’daki Geyikbayırı (10-14 Ekim) ve Olimpos (15-20 Ekim) etaplarına katılmak için fırsat yaratabilirsiniz.
roctrip-2014-intro
RocTrip’in Türkiye’ye gelmesini birkaç sebepten önemsiyorum: Kaya tırmanış bölgelerimizin global ve resmen akreditasyonu. Bireysey elit ziyaretlerinden öte, 40-50si tescilli, yüzlerce iyi tırmanıcı beraber geliyorlar. Ülkemizdeki tırmanıcılarının alacağı feyz, ilham, knowhow, ne dersen de, oldukça büyük. Dergi kapaklarındaki adam olmaktan öte, topo alıp verdiğin, aynı sofrada yediğin insanoğlu olarak neleri bizden fazlaymış görme fırsatı! (biyolojik farkın pek önemli olmadığını da anlama zamanı.) Liste uzayıp gider. Şunu eklemek isterim ki, Türkiye’de kaya tırmanışı sporunun yurt dışına dönük yüzü olarak takdir ettiğim Mümin Karabaş ve Zorbey Aktuyun gibi iki genç tırmanış tutkunu başarılı tırmanıcının organizasyonlarına destek olmak, beni 1500km git gel yol yapmak için motive eden önemli bir unsurdu.

RocTrip, kaya tırmanışı ve boulderingden oluşuyor. Bafa’da, odak bouldering. Tırmanışa uzak olanlar için kısa not: Kısa kaya olarak da bilinen bouldering de ip kullanılmaz. Tırmanıcı fazla yükselmeden kısa ama zor (hatta kimi zamna çok çok çok zor) problemleri dener. Kimi rota 4-5 hamleden ibarettir.Kısa rotalarda sık sık tekrar yapar. Denemek, düşmek işin parçası. Spotter denen emniyetçi, yerde crash pad denen portatif minder kullanımı önemli tavsiye edilir.

IMG_3289.JPG

Bafa’da göl kenarında kamp alanı hazırlanmış

Kendi hikayem, yoğun bir Eylül sonrasında Bayram tatilinde eşim iş gezisine gidince ayrı plan yapmak farz oldu. 12 yıl önce jandarma olarak Bafa karakolunda askerliğimin bir kısmını yaparken Kapıkırı köyünün doğasına aşık olmuştum, sportif olarak ziyaret etme fırsatım olmamıştı. Antik dönemde liman kenti Heraklia olan köye  3 gün gelme fırsatını kullandım. Yorucu bir gece sürüşünden sonra 4 Ekim  sabahı Kapıkırı Köyü’ndeyim işte!

Zorbey'in zeytin bahçesi ve komşu tarla kamp alanı olarak düzenlenmiş.

Zorbey’in zeytin bahçesi ve komşu tarla kamp alanı olarak düzenlenmiş. Fotoda görünmeyen sahra tipi WCler, lavabolar, duşlar, uzatmalarla dağıtılan priz/şarj istasyonları çok düzenliydi. Bu arada UTMB’de iki senedir gördüğüm talaş WC sistemini İznik Ultra‘dan önce Bafa’da Türkiye’ye uyarlamış oldular. Koku yok gerçekten!

IMG_3288.JPG

Etkinlik alanı, kamp alanından önce yer alan Muammer’in (Mami) evi ve bahçesi düzenlenerek oluşturulmuş. Kayıt kuyut burada. Kamp alanı için sembolik ücret, istersen yiyecek, içecek.

IMG_3320.JPG

Kamp Merkezi (Center) gündüzleri boş. Sabah kahvaltı veriliyor, akşam herkes yemeğe veya yemek sonrası birşeyler içip sohbete geliyor. Müzik keyifli. Benim ayrıldığim gece Dalaman’a inen Petzl DJi ünlü partilerine başlamıştır.

İlk gün ne yaptım; kalıbı dinlendirdim, uyudum, kitap okudum. Sonra benden bekleneceği üzere, akşamüstü 8km kadar kamp çevresinde koştum. Ne güzel patikalar var...

İlk gün ne yaptım; kalıbı dinlendirdim, uyudum, kitap okudum. Sonra benden bekleneceği üzere, akşamüstü 8km kadar kamp çevresinde koştum. Ne güzel patikalar var… #neverstopexploring

5 ekim pazar günü, sabah uzatmak istediğim bir koşuya çıktım. Ayrı bir yazıyı birkaç güne yazacağım koşu 9 saat ve yaklaşık 40km sürdü, 1400m rakıma yakın Tekerlek Zirvesinin hemen altındaki batı zirvesini de yaptığım uzun traversim yorucuydu, bulguru ancak kaynattım.

6 Ekim Pazartesi günü kaçmaktan vazgeçip tırmandım. On senedir düzenli vakit ayırmadım, son 5 senede en fazla 5 kere tırmanmışım. Haliyle kimi yarı yaşımdaki çakı gibi gençlerin alay konusu olmaktan çekiniyorum, kendimi sakatlamaktan çekiniyorum, rotaların zorluğuna ön yargı besliyorum… İhsan Ağabey (Erzurumlu)  ile Hanuman sektöründe sözleştiğimiz gibi Çukurova Üniversitesi Dağçılık Kulübü (ÇÜDAK) ekibini buluyoruz. Gençler bizi çok sıcak ve saygıyla karşılıyor. Egodan uzak, keyifli tırmanışlarını izliyoruz. İçimdeki merak ve özlem bastırıyor. Çantamdan kimisinin yaşına denk tırmanış ayakkabılarımı çıkartıp deniyorum. Olmuyor. 1998de aldığım ayakkabılar artık iptal. Artık

Bafa'nın dokusu ve kaya yapısı çok etkileyici. F: Mustafa Gürmani

Bafa’nın dokusu ve kaya yapısı çok etkileyici. F: Mustafa Gürmani

Sektör Hanuman, sanırım 33. blok. ÇÜDAK ekibinden Tuğçe ve Çağlar (Bıldırcın) komşu rotalarda. (ben Tuğçe'nin girdiği rotayı çıktım)

Sektör Hanuman, sanırım 33. blok. ÇÜDAK ekibinden Duygu ve Çağlar (Bıldırcın) komşu rotalarda. (ben Tuğçe’nin girdiği rotayı çıktım)

33. Blokta, Boulder sisteminde 3 derece olduğu rivayet edilen rotada. Sit Start yapamasam da, birkaç kere tekrarladım:))

33. Blokta, Boulder sisteminde 3 derece olduğu rivayet edilen rotada. Sit Start yapamasam da, birkaç kere tekrarladım:))

Gençler güzel tırmanıyor. Başka bir blokta ÇÜDAk'tan Yahya Koç tırmanıyor. F: Yahya Koç

Gençler güzel tırmanıyor. Başka bir blokta ÇÜDAk’tan Yahya Koç tırmanıyor. F: Yahya Koç

Daha önce (14 snee?) parmak tendonlarımı sakatladığım için tırmanışlar arası uzun molalar veriyorum. Zor bloklarda doğrudan kitabıma devam ediyorum. Bu selfi de ispatı:) Duymamışım bile! F: Ayşe veya Şeyma!

Daha önce (14 snee?) parmak tendonlarımı sakatladığım için tırmanışlar arası uzun molalar veriyorum. Zor bloklarda doğrudan kitabıma devam ediyorum. Bu selfi de ispatı:) Duymamışım bile! F: Ayşe veya Şeyma!

Hatırlatma: petzl.com/roctrip adresinden Geyikbayırı (10-14 Ekim) ve Olimpos (15-20 Ekim) etapları için detaylı bilgileri alabilir, günlük haber, fotoğraf güncellemelerini takip edebilirsiniz.

instagram’da #petzlroctrip olarak daha fazla fotoğrafa erişebilirsiniz.

Unutmadan, Zorbey Bafa Bouldering Rehberi hazırladı.  Başak Gürbüz Derman’ın Zorbey ve Bafa üzerine çok keyifli bir videosu var:

Bafa Bouldering, April 2014 from Basak Gurbuz Derman on Vimeo.

Share This