KAYA TIRMANIŞI HİÇ BU KADAR HAFİF OLMAMIŞTI
Geçtiğimiz günlerde Antalya, Olimpos Bölgesi’nde düzenlenen “Red Bull Psikoblok Olimpos”, Türkiye’yi yepyeni bir spor dalıyla tanıştırdı. Uluslararası tırmanış camiasında da dikkat çeken proje 30 metre yüksekliğe kadar herhangi bir emniyet ipi ya da güvenlik ekipmanı kullanılmaksızın yapıldığı için sporcuları oldukça zorladı. Olimpos’un keskin kaya bantları, derin su solo tırmanışı disiplini (namı diğer psikoblok) için kusursuz bir yer olarak, dünya’nın en iyi tırmanıcıları İspanyol Iker ve Eneko Pou kardeşlerle, Türkiye’nin başarılı dağcıları ve milli sporcularımız Uğur Yılmaz ve Evren Karadağ Yılmaz çiftine ev sahipliği yaptı.  Su seviyesinden başlayan psikoblok tırmanışları derin sulara inen yüksek ve negatif (içerlek) kayalıklarda yapılabiliyor. Antalya, Olimpos Bölgesi’nin coğrafi özellikleri bu açıdan büyük önem taşıyor ve büyük bir tırmanış turizmi potansiyeline işaret ediyor.

Binlerce yıldır efsanelere ve farklı kültürlere ev sahipliği yapan Olimpos; bu sefer yepyeni bir efsanenin yazılışına tanık oldu. Dünyanın en iyi iki psikoblok (solo derin su tırmanışı) tırmanışçıları Eneko ve Iker Pou, Türkiye’nin en iyi tırmanış sporcuları arasında gösterilen Uğur Yılmaz ve Evren Karadağ Yılmaz’la bir araya gelip Türkiye’yi dünya tırmanış camiasında ön plana çıkartacak bir projeye imza attılar. 5 gün süren proje için Türkiye’nin psikoblok disiplinine en uygun yeri olan Antalya, Olimpos Bölgesi’ni seçen ekip zaman zaman 25 metre yüksekten suya düştü. Yılmak bilmeyen, yüksekliğe rağmen vazgeçmeyen ekip proje sonunda yeni bir tırmanış rotası çıktı. Ekip, aynı zamanda Türkiye’de Psikoblok’un tanınması ve Türkiye’nin dünya Psikoblok çevrelerine tanıtılması için özel bir belgesele imza attı.

Psikoblok su seviyesinden başlayan ve negatif (içerlek) açılı yüzeylerde yapılan solo bir tırmanış şekli.  Diğer tırmanış disiplinlerinden en büyük farkı, sporcunun fiziksel zorluğun yanında bir de psikolojik zorluğu aşması gerekliliği. Herhangi bir emniyet ipi kullanılmadığı için sporcular belli kilit noktaları aşarken suya düşebiliyorlar. Suya düşüş yüksekliği rotaya göre 25 hatta 30 metreyi bile bulabiliyor. Böyle bir durumda sporcu hem suya nasıl gireceğini iyi bilmeli; hem de yeniden aynı rotayı tırmanırken bir önceki sefer düştüğü yeri geçerken psikolojik bir engeli aşmak için ekstra çaba sarf etmeli. Suya 2 metreden bile düşülse, sporcu için suya düşmek; tırmanış rotasındaki bir zorluğun aşılamaması anlamına geliyor. Sporcu her suya girdiğinde, aşamadığı bu nokta zihninde bir psikolojik kilit olarak kalıyor. Yeniden tırmanırken yüzey özellikleri, yorgunluk, sıcaklık gibi faktörlerin yanı sıra bu psikolojik bariyerin de aşılması gerekiyor. Disiplinin adı olan “Psikoblok” adı da buradan geliyor.

Milli Sporcumuz Uğur Yılmaz, “Red Bull Psikoblok Olimpos”projesiyle ilgili:
“Türkiye’de Psikoblok yapılabilen en uygun bölge Antalya, Olimpos Bölgesi. Pou kardeşler dünyanın en iyi psikoblokçuları. Özellikle Psikoblok denildiğinde, tüm dünyada akla bu iki isim gelir. Onlarla birlikte rotalar yeni ve hatlar açtık. Türkiye’de henüz tırmanış sporunun bu dalına dünyada olduğu gibi bir ilgi gösterilmiyor. Red Bull Psikoblok Olimpos” Projesi hem bize cesaret verdi hem de Eneko ve İker’in bizlere verdiği tüyolar bizim için önemli bir tecrübe oluşturdu. Türkiye gibi tırmanış sporunun yeni yeni canlandığı bir ülkede böyle bir proje çok büyük önem taşıyor” dedi

Bugüne kadar Brezilya’dan, Kolombiyaya, İtalya ve İspanya’dan Portekiz’e birçok bölgede tırmanış yapan Red Bull Sporcusu Iker Pou yorumu ise şöyle oldu:
“Tırmanış dünyasında dostluk çok önemlidir. Biz her şeyden önce bu projeyle Türkiye’nin önde gelen tırmanışçılarıyla dost olduk. Onlara kendi hayat kaynağımız olan Psikoblok’u sevdirdik ve zorlandıkları anlarda tecrübemizi onlarla paylaştık. Her sporda, hayatta her şeyde insan en çok öğretirken öğrenir. Çünkü her yeni durum yeni çözümler gerektirir. Antalya, Olimpos Psikoblok sporu için çok uyun bir yer. Bence Uğur ve Evren bu projeden sonra birçok Türk sporcunun buraya gelmesini sağlamalı. Biz kendi adımıza bu muazzam coğrafyanın Psikoblok sporuna kazandırılması için elimizden geleni yapacağız.”

Share This