Düzenli koşuya ilk başladığımda evdeki arazi/patika koşu ayakkabıları ile antrenmanlara çıktım. Papuçlar eskiyince koşu odaklı bir ayakkabı almak için bakınmaya başladım. Outdoor malzemelere hakim, koşu gibi geleneksel malzemeler uzaktım ve itiraf ediyorum internette araştıracak vakit ayıramadım. Türkiye’deki spor mağazaları veya zincirlerin spor reyonlarında spordan anlayan, doğru bilgi veren personel de bulunmadığı için pahalı-şık klasik markalar yerine teknik özelliklerine güvendiğim Scott markasını tercih ettim. Scott Comp koşu ayakkabısı, rahat yapısı, destekli orta tabanı ve ıslak zemine de uygun taban deseni ile tercihim oldu.

Ayakkabıyı günlük antrenmanlarımda sürekli kullanmaya başladıktan sonra ilk olarak 2009 Avrasya 15K da, sonra riva 10 ve 15K yarışlarında ve Runtalya 2010 YM mesafesinde kullandım. Üst tarafı çok yumuşak olduğu için ayağınıza baskı uygulamayan, rahat ve hafif bir ayakkabı. Parlak sarı rengi karanlıkta görünürlüğünüzü ve güvenliğinizi arttırıyor.

Scott, bisiklet, kayak ve cross motor kullananların çok iyi tanıdığı bir marka. Ayakkabıları özellikle yurtdışında triatlon sporcuları tarafından çokca tercih ediliyor.

Avrasya 2009’da Eminönü’nden geçerken

Bir sene boyunca aynı ayakkbı ile antrenman ve yarış koştuktan sonra Ekim 2010’da 42.2K koşacağım Avrasya yaklaşırken 2. bir çift edinmeye karar verdim ve maratona yeni Scott Comp’larımla katıldım. Maraton sonunda sarı papuçlarımla aramdaki aşk sona erdi: İki ayağımda toplam 5 noktada su toplandı, 4 tanesi kan doluydu. Her zamanki çorabım ve ayak tabanlarımı bantlamama rağmen ayaklarım çok tahriş olmuştu. Bu noktada belirtmeliyim ki 94den beri dağcılık ve tırmanış, 2001den beri oryantiring ile uğraştığım için ayakklarım artık pek narin değil: Aşınmalar, darbeler ve baskılara alışıp belli yerlerde sertleşti.

Başkalarından aldığım (geç de olsa) yorumlar da mesafe uzadıkça Scott Comp koşu ayakkabısının ayakta su toplama eğilimini arttırdığı yönündeydi. Ayakkabının ayağı sarması çok sıkı değil, büyük alanlar yumuşak kumaş ile geçilmiş ve stabilite bantları az. Bu kısa mesafelerde “patik rahatlığı” verirken uzun koşularda çok az oynamaların on binlerce kere tekrar etmesi tahrişi arttırıyor. Kaliteli ve %100 sentetik koşu çorabının teri ayak teninden hızla uzaklaştırmasına rağmen süre uzadıkça ayak deriniz yumuşuyor ve ufak hareketler tahriş ediyor.

Sonuç, aldığıma pişman olmadığım, hatta hala kısa (<10K) mesafe antrenmanlarında kullandığım bir papuç . Günlük kısa koşular, en fazla 15K mesafeler için (iyi çorap ile) kullanılması deal bir model olduğunu düşünüyorum. Distribütörü Marintek’in ithalatına son verdiği söyleniyor. Oysa fiyat-performansı çok iyi bir modeldi. Şuan kalan numaraları Marintek online satış sitesinden görebilirsiniz. Bu arada scott-sports.com adresinden güncel modellere bakmak isteyebilirsiniz.

Diğer Papuç testlerim:
Salomon XA Pro 3D Ultra patika koşu ayakkabısı
Asics Gel Kayano 16 koşu ayakkabısı
Nike Lunar Glide 3
TDS papuç testi: TNF ULTRA105 mi, TNF SINGLE-TRACK mi?

Share This