Ultra maratonların bir kısmında yürüyüş batonu kullanılması serbestir. Dağ ultraları batonların en faydalı olduğu yarışlardır. 5500-9000Mt tırmanışları ve daha da fazla inişleri ile UTMB yarışlarında baton kullanmak organizasyon ve katılımcılar tarafından tavsiye edilir.

Yürüyüş batonunu kayak batonundan ayıran temel özellik istediğinizde ufaltıp çantanıza kaldırabilmeniz veya daha da önemlisi boyunu anlık olarak mmlik olarak ayarlayabilnenizdir.

Leki Makalu Corklite 2153 Baton

Batonlar görüntüden öte fayda sağlar ve o çubukları taşımaya değer. Her adımda, vücudumuuzn ağırlık merkezi yükselir ve alçalır. Her temaz ettiğimizde ağırlığımız ve hızımızla orantılı kuvvetler eklemlerimize biner. Birkaç saatlik bir yürüyüşte 10larca tona ulaşan bu kuvvetler sizi sadece daha fazla yormaz, sınırlarınızı zorluyorsanız sakatlıklara yol açabilir. Bu sebeple baton kullanmak ve doğru kullanmak çok önemlidir. Baton kullanımını ayrıca yazacağım.

17senedir baton kullanıyorum ve bu kadar dağlık bir parkurda son yıllarda ortaya çıkan Z-katlamalı (çadır çubukları gibi) ultra hafif ama tek boy batonların işe yaramayacağını biliyordum. (dostum Emre TOK edindiği sinano’lardan DASK ADAM yarışında verim alamadı, ona da cork lite aldık. Sinanoları yol ultraları için kullanacak)

Kriterlerim: hafiflik, kolay ayarlanabilme, ufalıp kompakt olabilme, elbette fiyat, Türkiye’de hazır olması ve ADAM yarışında denemek.

Salewa carbon batonlarını daha hafif ve Kutupayısı‘ndan Semih’in nazik ultra TDS indirimine karşın 2boğumlu olması ve yeterince ufalmaması için eledim.
Kolay ayarlı birçok modeli olan Black Diamond batonlar Türkiye’de hazır değillerdi o dönemde. Son durumda Leki Corklite Aergon SpeedLock (2153 kodu ile daha kolay buluyor mağazalar) modelini seçtim.

Eksileri: Çok ucuz değil, en hafif baton değil, 3 parça daha kısa batonlar var.
Artıları: Fiyat performansı çok iyi. Sadece 575gr, SpeedLock ayar sistemi sorunsuz ve kullnımı çok kolay, karpit uçu taşlık zeminde iyi tutuş sağlıyor, bilek perlonları çok rahat, mantar elcik konforlu, elcik başı geniş-avuçlayıp dinlenmesi rahat.

Bu özelliklerle hafif, dayanıklı, kompakt bir yürüyüş, trekking, dağcılık batonu olduğunu düşünüyorum. Dünyada da satış başarısı olan bir model.

Leki Corklite Aergon SpeedLock Teknik özellikleri:

Elcik başı detayı

Ağırlık (çift) 575gr
Gövde malz. Aluminyum
Elcik malz. Mantar
Ayrlanabilir mi? Evet
Maximum boy (cm) 134.9 cm
Minimum boy (cm) 67 cm
Kilitleme mekanizması Kilitli dış manivela
Şok emme Yok
Cinsiyet Unisex

II.gün Emre Tok ve Caner Odabaşoğlu

ADAM arazi test sonucu:

Çok memnun kaldım. SpeedLock sayesinde sürekli değişen eğime göre sağ ve sol baton boylarını ayarladım. Mekanizmada sıkıntı yok. SpeedLock’un iki renkli yapısı az ışıkta ve ilk kullanımda (ADAMdan bir gün önce alıp sabah karanlıkta kullanmaya başladım) bile tereddütsüz kullanım sağlıyor. Perlonlar çok rahattı.

 

Türkiye dağıtıcısı  Bahriyeli’deki ürün sayfası için tıklayınız.

Benzer Ürün Testlerim:

Petzl Koşu Fenerleri
Black Diamond Storm kafa feneri
Salomon XA Pro 3D Ultra patika koşu ayakkabısı
Asics Gel Kayano 16 koşu ayakkabısı
Scot Comp
Nike Lunar Glide 3
TDS papuç testi: TNF ULTRA105 mi, TNF SINGLE-TRACK mi?

Share This