TDS yaklaşıken malzeme testleri ve seçimlerini de neredeyse tamamladım. Test odasına dha önce bazı malzemeleri yazmış idim, buraya tıklayarak malzeme listesi ve yorumladıklarımın bağlantılarına ulaşabilirsiniz.

Bu yazımda ayakkabı tercihimi anlatacağım.

TNF ULTRA 105 mi, TNF SINGLE-TRACK mi?
TNF Ultra 105
110k koşacaksanız ayaklarınızı emanet ettiğiniz ayakkabılarınız haliyle çok önemli. The North Face’in iki ayakkabısını test edip Single-Track ile koşmaya karar verdim.

Nasıl olsa kullanıyorum diyerek Ultra 105 ve Single Track’lerden birer çift aldım. Öncesinde Ultra 105 ile UTMBye gitmeyi planlarken daha mağazadaki ilk denememde Single-Track’lerin sihirli bir hissi vardı.

İkisi de çok iddialı olan ayakkabılar esasında kullanım yelpazesinin iki ayrı ucuna yakınlar.
Ultra 105; korunaklı 9 kat orta tabanı ile vaat ettiği gibi zemin ne kadar bozuk olursa olsun ayağı koruya, sivri taşları hissettirmeyen bir arazi ayakkabısı. Haliyle daha sert bir ayakkabı, uzun yaklaşım yürüyüşleri ve hiking için de ideal olduğu belli. Koşu için Goretex ayakkabı sevmediğim için normalini aldım ve henüz ıslak ortamda kullanmadım ama su tahliyesi de çok rahat olacak gibi. Bileği sarışı güven veriyor.

TNF Single-TrackSingle-Track; ince tabanlı, ayağı çorap gibi saran, yere yakın bir koşu ayakkabısı. Parmak ve topuk arasındaki yükseklik farkı çok az ve ayağınıza giydiğinizde yerinizde duramıyorsunuz. Bastığınız yeri hissediyorsunuz ama patentli hafif snakeplate destek tabanı zemin bozukluklarına karşı ayağınızı koruyor.

Günlük kullanım ve Yıldız parkı koşularından sonra TDS için ibre SingleTrack’e döndü. Yusufeli ve orman koşularında pekiştirip gün boyu ayağımda kalma testi için DASK ADAMa da katıldık. Açıkcası ADAM 2011 için doğru ayakkabı Ultra 105 idi. 4 saat sonra aştığımız çarşaklar ve otların arasındaki taşlar bunu bana gösterdi. İki günde 23 saat yürüdük, çoğu bozuk taşlık-çarşak arazide. Bunlar Ultra 105in güçlü tabanına ihtiyaç duyduğunuz zemin ve süreler. SingleTrackin güçlü yanı ise düz patikalar, ezilmiş iyi taşlık patikalar ve orman içlerinde ortaya çıkıyor. UTMB patikaları tam bu tanımda. Bozuk zemine yıllardır alışık olduğum için ayakkabı performansımı etkilemedi. Kayalar ve dikenler arasında “TDS ayakkabıma ne yapıyorum?” endişesi dışında:) sıkıntım yoktu. 2. Gün giydiğim farklı çorap kombinasyonu ile konfor ve uzun soluklu kullanım testinden de en yüksek notla mezun oldu.

The North Face koşu ayakkabıları Türkiye’de pek tanınmıyor. TNF bayiilerinin çoğunun dağ ve kamp malzemesi satması ve dağ koşusu/patika koşusu /macera yarışlarına çok yakın olmaması sebebiyle daha yeni yeni “running” kolleksiyonunu Türkiye’de görebiliyoruz. Oysa bu kolleksiyon hem tekstil hem ayakkabılarda çok geniş ve başarılı. Equipment dediği çantalarda ise az ama öz seçeneklerle nokta vuruşu yapıyor TNF. Son olarak, iyi haber şu ki fiyatlar Türkiye’de zıplamıyor…

Diğer Papuç testlerim:
Scott Comp koşu ayakkabısı
Salomon XA Pro 3D Ultra patika koşu ayakkabısı
Asics Gel Kayano 16 koşu ayakkabısı
Nike Lunar Glide 3
TDS papuç testi: TNF ULTRA105 mi, TNF SINGLE-TRACK mi?

Share This