Geçen kış edindiğim The North Face Xenon ceket için bir yorum yazma zamanı geldi. Özellikle Göynük’te fırtınada koştuktan sonra bu tüy ağırlığındaki ceketin zırh kadar koruyucu olduğunu yazmak abartı değil.

Gore-Tex Paclite kumaş ile inanılmaz hafif (240gr), aksiyon için özel kesimi ile spor yaparken vücudu mükemmel sarıyor. Hareket ederken üzerinizde olduğunu unutuyorsunuz. Kullanmadığınız zaman neredeyse 2 yumruk büyüklüğüne kadar ufalttığınız ceketi taşımak çok kolay. Bu ceket aslen bisikletçiler için tasarlanmış, hızlı hareket sırasına yüksek koruma amaçlıyor.

Boynu sıkı saran yakanın içindeki ince tüylü kumaş, boğazı kesmeden rüzgar ve yağmuru uzak tutuyor. Ön fermuarı boydan boya kapatan fırtına katının üst birleşiminde mıknatıslı düğme kolay kulanım sağlıyor. Kol paçalarında standart cırta benzeyen, daha hafif ve kolay kullanımlı bir kapatma sistemi var.

İki cebi var: Göğüs cebi, kullanışlı ebatta. Arka cebi bisiklet sürüşü düşünülerek yerleştirilmiş, ufak şeylere rahat erişim sağlıyor.

Bel kısmı özellikle sırtta güzel oturuyor ve uzun. Elbette her Gore-Tex ürün gibi tamamen su geçirmez, dikişleri bantlı.

İlk başlarda yan cepleri olmamasını yadırgadım. Bel veya sırt çantası ile koşmuyorsan daha az şey ile koşman gerekiyor. Göğüs cebi ince koşu eldivenlerini rahat taşıyabildiği için sabah koşularında da kullanabiliyorum. Kapşonu yok ama boğaından içeri su çok az geliyor. Yağmur ve fırtınada boru bandana ile koşmuş birisi olarak hayran oldum. Fiyatı kendi kadar hafif değil, indirim dönemi yakalamakta fayda var.

Kapuşonu olmadığı için UTMB organizasyonunda kullanamadım, yerine The North Face Venture ceketi kullandım. Bir sonraki yazının konusu olsun..

 

Share This