Bir süredir koşu şortları üzerine bir inceleme yazısı yazmak istiyordum. 2009’da başlayan koşu hayatımın ilk iki senesini tek bir şortla geçirdikten sonra her sene yeni bir şort hayatıma girdi. İlk göz ağrımı emekli etmeye hazırlandığım bu günlerde birkaç şortumun fotoğraflarını çekmiş olmama rağmen tek bir geniş yazı için fırsat bulamadım. Başlangıç noktası olması için, son göz ağrımın fotoğraflarını hazır çekmişken yayınlamaya karar verdim. Böylelikle planlanan incelemeyi de takvime almam farz olur.

The North Face (TNF) koşu serisindeki Better Than Naked Long Haul Short, patika ve ultra koşularının ihtiyaçları için hazırlanmış kısmen kompresyon özellikli 2 katlı bir şort. Yani şortu içinde bir kısa tayt (isteyen don da der) var. Diğerlerinden ayrıldığı nokta cepleri ve taşıma kapasitesi: Long Haul Short toplam 7 adet cep içeriyor. Bunların dördü iç tayt içinde, bacak yanlarına bir şeyler sıkıştırmak için, 3ü dış şorttun arkasında. Aşağıda detaylarını görebileceğiniz bu ceplerde anahtar ve bozuk para dışında jel, kuruyemiş, çikulata, vb ufak malzemeleri taşıyabiliyorsunuz.

Önden Görünüm / Front View

Önden Görünüm / Front View

Arkadan Görünüş / Back View

Arkadan Görünüş / Back View

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Flight Series, TNF’in hafif ve hızlı hareket için tasarladığı kıyafet serisi. Better Than Naked (Türkçe’ye  çevirisi: Çıplak Olmaktan Daha İyi) iddialı bir terim ve şuana kadar bu isme uygun koşu kıyafetleri ürettiğini gördüm. Çok hafif ve yumuşak polyester kumaşlardan yapılmış. Dış şort FlashDry özellikli.

İç şort, vücudu sarıp teri hemen emiyor ve buharlaştırmaya yardımcı oluyor, böylelikle bacaklarınızın arası daha kuru kalıyor, tahriş olma olasılığı düşüyor. Bu iç kısmın dikişleri yassı veya ters yapılmış, böylece teninize dikiş değmiyor, baskı uygulanan yerlerde kalınlık yapmıyor. Alışıldık koşu şortlarında iç kısım slip şeklindedir, bu beni belli bir süre sonra biraz rahatsız eder. Burada tayt şeklinde, iç paçalardaki silikon bad yukarı kaymasını önlüyor. İstanbul yazında 3,5 saatlik antrenmanlardaki  performansına bakarak Lakeland 50 mil (80km) yarışına (koşu taytlarını giyerken yaptığım gibi) ince bir sentetik külot giyerek kullandım ve son derece rahat ettim.

Şortun ön tarafındaki logo ve arkasındaki Flight Series logosu reflektif malzemeden olduğu için karanlıkta kolay görülüyor.

Sonuç:
Özellikle, başlamadan önce nereye sokuşturacağınızı bilemediğiniz ufak şeylere baka kaldığınız koşularınız için mükemmel seçim olabilir. Koşarken atıştırmalıklar, para, anahtar, içip bitirdiğiniz yumuşak şişeleri taşımak için ideal. Çok rahat bir koşu şortu.

The North Face ABD web sitesinde incelemek için tıklayınız.

tnf-better-than-naked-long-haul-short-stow-pocket-left

İç Şort sağ cep: Burada 3 adet ufak cep var. Jeller, mini çikolatalar veya badem-fındık gibi kuru yemişlerden 8-10 adet sıkıştırıp yolda teker teker yemek için uygun ebatta

tnf-better-than-naked-long-haul-short-stow-pocket-right

İç Şort sağ cep: Sağ tarafta tek büyük cep var. İri ve eğilebilir şeyleri taşıyabilirsiniz. Bu karede Koska tahin pekmez tüpü ve bir GU jel beraber. Ufak cep telefonu sığabilir.

tnf-better-than-naked-long-haul-short-back-pockets

Arka Cepler: ortada bir fermuarlı cep. Şuan içinde anahtar, kredi kartı ve 1 adet gel var. Boyutu çoğu akıllı telefon için ufak ama ufak birçok şey sıkışabilir. Her iki yanında, parlak yeşil biyesi olan elastik file cepler. Bir tarafında gel, sağ tarafta ucu dışarda şuan 100ml dolu bir soft flask (yumuşak şişe) mevcut.

Konu fotoğraflarının çekimindeki yardımları için Emre Tok‘a teşekkür ederim.

 

Share This