The North Face Single Track Hayasa, çok hafif bir patika yarış ayakkabısı. TNF atleti Tsuyoshi Kaburaki (Japon) tarafından geliştirilen bu ayakkbıyı TNF, yüksek performans hedeflenen yarışları koşmak için öneriyor. Bu ayakkabıyı 2012 yazında çok araştırmadan TNF Single Track‘e olan güvenimden dolayı Runfire Cappadocia öncesi  almıştım.

2012 Temmuz: İlk ST Hayasa'larım

2012 Temmuz: İlk ST Hayasa’larım

Rahatlığından 6 gün bu papuçlarla koştum. Hakikaten hızlı koştum:) Her yüksek performans aracı gibi, çok daha kısa sürede yıpranıyor. 300km sonrasında tabanı bayağı erimişti. Antrenman kayıtlarıma göre 320milde (500km olmadan) emekli etmişim, bazı noktalarda tabanı tamamen erimişti-ancak o kadar rahat ve konforlu bir koşu sunuyordu ki, neredeyse delinene kadar kullanmak istedim. 2013 Ağustos’unda bir çift hediye gelince haliyle çok mutlu oldum. Böylece henüz paralanmamış çift ile blog incelemesi yazmaya karar verdim.

Single Track Hayasa is a high performance light weight trail shoe, developed with close collaboration with The North Face athlete Tsuyoshi Kaburaki. Very soft and extreemly light, yet offers good protection esp. on the sole. TNF recommends these esp. for short fast races and skyrunning. I enjoyed running in them. Actually almost got addicted. Literally wore-out the first pair, more sensitive with the second.

TNF Single Track Hayasa

TNF Single Track Hayasa

TNF Single Track Hayasa’ların en büyük özelliği üst yapısının dikişsiz -yapıştırma tekniği ile-imal edilmiş olması. Bu hafifleştiriyor ve çorap gibi rahat olmasını sağlıyor. Ayakkabı hafif ama yeteri kadar korunaklı olmak üzere tasarlanmış. Topuk-parmak ucu farkı 10mm (18/8mm) olmasına rağmen, yere yakın e yumuşak olduğu için zemini mükemmel hissettiriyor. topuğu sıkı kavrıyor, ayağınızı iyi sarıyor.

Hayasa Üst Görünüm

Hayasa Üst Görünüm

Bağcıkları yumuşak tüp yapıda, kendiliğinden gevşemiyor. Dilin üst kısmı asimetrik ve bileği iyi kavrıyor.

single-track-hayasa-sideviewAyakkabının her detayındaki fazlalık kesilip atılmış. Geriye taşlık arazide 20-25Km’ye kadar ayağı güzel koruyan, toprak patikalarda ve stabilize yollarda mükemmel konfor sunan, parmakları yeteri kadar çarpmalardan koruyan, topuk yastıklaması yeterli bir ayakkabı çıkıyor. TPU Snake Plate ön ayak koruması,  TPU ve EVA Cradle topuk yastıklama sistemi isimleri TNF’nin patentli markaları. Hafiflik detayı yan panel ve iç tabanda öne çıkıyor.

Hayasa detay

Hayasa detay

Hayasa iç taban detayı

Hayasa iç taban detayı

İç taban kurutma kolaylığı için çıkıyor. Sağdaki kırmızı yüzey ayağın bastığı ter emen dokulu taraf. Ortadaki gri aşağıya gelen köpük yüzey, terin uzaklaştırılması ve hafiflik için delikler var. Burun iç taraftaki çentikler tabanın papuç içinde sabit kalmasını sağlıyor.

TNF Hayasa dış taban

TNF Hayasa dış taban

Dış taban, bence Single Track Hayasa‘nın en zayıf yeri. Taban deseni, kuru ve nispeten düz zeminler için optimize edilmiş. ABD’deki birçok yarış için geçerli (ki ticari olarak çok önemli), ama Avrupa ve bizim çamurlu Geyik Parkuru için en ideal taban yapmıyor. Normal Single Track ile aynı desen olmasına rağmen, daha yumuşak bir malzemesi var: Kuru kayada daha iyi tutuyor ama daha hızlı eriyor… Single Track’lerle de çok km. yaptığım için ben çok kaymıyorum, ama hızlı erimesine üzülüyorum… Bu yaz İtalya ürün müdürüyle sohbet ederken özellikle Skyrunning serisi içi öne sürdüklerini söyleyince yumuşak kauçuğun doğru seçim olduğunu kabul ettim. 

Sonuç:
Çok uzun olmayan mesafelerde konforlu, hafif, zemini iyi hissettiren bir patika ayakkabısı istiyorsanız ideal seçimdir. Bu ayakkabıyla İznik Dağ Maratonu’nu koşabilirsiniz, ama 50-60 veya daha uzun kilometreler için doğru seçim olmaz. Kullanım alanı olarak daha önce inceleme yazısı yazdığım Asics Gel Fuji Racer ile benzer. Konforu daha yüksek.

Diğer Papuç testlerim:
Asics Gel Fuji Sensor 2 patika koşu ayakkabısı
The North Face Single Track patika koşu ayakkabısı
Asics Gel Fuji Racer patika koşu ayakkabısı
Salomon XA Pro 3D Ultra patika koşu ayakkabısı
Asics Gel-Excel33
Nike Lunar Eclipse 2
Nike Lunar Eclipse 2
Nike Lunar Glide 4
Nike Lunar Glide 3
Asics Gel Kayano 16 koşu ayakkabısı
Scott Comp koşu ayakkabısı
TDS papuç testi: TNF ULTRA105 mi, TNF SINGLE-TRACK mi?
Merrell Chameleon

Share This