Simone Moro, Cory Richards ve Denis Urubko’dan oluşan ekip 2 Şubat 2011 tarihinde Gasherbrum II dağının ilk kış tırmanışını gerçekleştirmişlerdi.Şimdi onu anlatıyorlar.

Bu çıkış, Pakistan sınırlarında yer alan 5 sekizbinlik içinde ilk kış tırmanışı olma özelliğinde. Dünyanın en yüksek 13. dağı olan Gasherbrum II (kısaca GII) zirvesne özellikle son yıllarda birçok kış denemesi yapılsa da hepsi başarısız olmuştu. Pakistan 8000likleri, Nepal’dan çok daha kuzeyde olduğu için kışın çok çetin koşullara sahip.

Cory Richards, 8000lik kış çıkışı başaran ilk Amerikalı olarak tarihe geçerken Lhotse’den sonra ikinci kere 8000 üstü metre zirve yaptı. İtalyan Simone Moro ise bu tırmanışla Polonyalı iki ustat Krzystof Wielicki ve Jerzy Kukuczka’dan sonra 3 kış 8000liği olan üçüncü isim oldu. Daha önce Shishapangma ve Makulu’ya da kış tırmanışı gerçekleştirmişti. Ekibin Kazak üyesi Denis Urubko, Moro’ya Makalu’da da ip partnerliği yapmıştı. Urubko, Makalu çıkışından sonra yeni bir rotadan Cho Oyu’ya tırmanarak 14 sekizbinliğin tamamına tırmanmıştı.

GII tırmanışı için ana kampa helikopterle uçtukları için eleştirilen ekip, tırmanışlarının epic hikayesini Avrupa’da bir dizi sohbet semineri ile paylaşıyor. The North Face Never Stop Exploring Speaker Series başlığı altında 5 ülke ve şehiri dolaşan tur 17 Kasım’da son ayağı olan Londra’da bitiyor. The Royal Institute of Great Britain’da GMT 19:30 (Türkiye saati 21:30) ile başlayan seminer internetten canlı izlenebilir.

Ekip hakkında daha fazla bilgi almak ve 17 Kasım’da konuşmalarını dinlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

GII’ye 2005 yılında Türkiye ‘den Ordos 6 kişilik takım ile zirveye ulaştı ve hikayelerini www.g2-2005.org/ sitesinde yayınlıyorlar. Tunç Fındık, 2009 yılında K2 ve GII için yaptığı denemeyi kötü hava sebebiyle sonlandırmıştı.

Share This