Ultra maraton ve patika koşanlar için ayakkabı önemli bir konu. Eğer haftada 50km (yılda 2500km) koşuyorsanız, yıl içinde 3-5 çift koşu ayakkabısı değiştiriyorsunuz, bir kaç tanesi de özellikle arazi ve patika için oluyor. The North Face Ultra Trail, iddialı isminden de anlaşılacağı üzerine uzun patika koşuları için tasarlanmış. Erkek (Men’s) ve Kadın (Women’s) olarak iki kalıbı var.

the-north-face-mens-ultra-trail-shoe

Ayakkabı markanın koşu ve ultra pazarındaki pazarını arttırmak için 2014 yılında yenilenen yelpazesinin merkezinde, en genel amaçlı modeli. Canlı renkler ve şık bir tasarımı var .  Hafiflik (42 numaranın çifti 482 gram) , dayanım ve zeminden gelen darbeleri emmeyi optimize etmeyi hedefliyor. En dikkat çekici yanı tabanı:numarada bir çift

sıradışı Vibram taban deseni

sıradışı Vibram taban deseni. İlk 7km sonra.

Vibram tarafından üretilen dış taban 3 boyutlu ve farklı ebatlı altıgen dikdörtgenlerle kaplı. Ön tarafta iki kanal, ve ayak ortasında kemer bırakılmış. İlk başta “şık tasarım, çalışmayan fikir” olabilir mi dedim, ama koştukça tabanın başarılı bir tasarım olduğunu yaşadım.

Tabanlar ilk Geyik Parkuru Sonrası. Yoğun çamur için yapılmadığı kesin.

Tabanlar ilk Geyik Parkuru Sonrası. Yoğun çamur için yapılmadığı kesin.

Lakeland50 yarışı sonrası. Bu yarışta ıslak çimen ve ıslak kayalar üzerindeki tutuşunu çok beğendim.

Lakeland50 yarışı sonrası. Bu yarışta ıslak çimen ve ıslak kayalar üzerindeki tutuşunu çok beğendim.

Dış Tabanın altındaki orta taban, TNF patentli EVA CRADLE™ GUIDE sistemi ile darbeleri emiyor. Tırmanışlı ve bozuk zeminli 80km yarışı, şuana kadar en uzun koşum oldu. Onlarca kilometre sivri uçlu taşlarda koşmak için biraz ince olmakla beraber desteğinin farkını hissettim. (TNF Hayasa ve Asics Fuji Racer ile karşılaştırılmayacak kadar konforlu).

Çıkabilir iç taban

Çıkabilir iç taban

Ultra Trail’lerin her TNF koşu ayakkabısında olduğu gibi çıkabilir iç tabanı var. Ayakkabının iç yüzeyi, özel FLASH DRY kumaşla kaplı, teri hızla emip uzaklaştırıyor. FLASH DRY, kıyafetlerde büyük fark yaratan bir kumaş, sıcak koşularda ayakları da rahatlatıyor.

Üst kısmı çok yumuşak ve hafif

Üst kısmı çok yumuşak ve hafif

Ultra Traillerin üst malzemesi çok yumuşak, ayağınızı çorap gibi sarıyor. Sprint Traiatlon yarışında 5km çorapsız koşup hiç rahatsız olmadım. Yeni yassı bağcıklar The North Face Single Track kullanılandan farklı ve bağlı kalmaya eğilimli:)  Ayakkabının dili üstünde ve topuğunda büyük reflektif baskılar var, gece görünmeyi kolaylaştırıyor.

tnf-ultra-trail-kosu-ayakkabisi

Lakeland 50 mil sonrası papuç halleri

Peki mükemmel papuç bu mudur? Malesef beklentimin altında kalan yanları da var. Üst kısım da kullanılan hafif Ultra Airmesh malzeme umduğum kadar sağlam değil. Dikenli ve kayalık parkurlarda minik delikler oluştu. Başka marka hafif kumaşlı modellerde de gördüğüm bu delikler ultra Trail’de şimdilik yavaş büyüyor. İnternet yorumlarında neredeyse tek eleştiri aldığı nokta bu, sanırım gelecek sezon düzeltirler.

Diğer Papuç testlerim:
TNF Single Track Hayasa patika koşu ayakkabısı
Asics Gel Fuji Sensor 2 patika koşu ayakkabısı
The North Face Single Track patika koşu ayakkabısı
Asics Gel Fuji Racer patika koşu ayakkabısı
Salomon XA Pro 3D Ultra patika koşu ayakkabısı
Asics Gel-Excel33
Nike Lunar Eclipse 2
Nike Lunar Eclipse 2
Nike Lunar Glide 4
Nike Lunar Glide 3
Asics Gel Kayano 16 koşu ayakkabısı
Scott Comp koşu ayakkabısı
TDS papuç testi: TNF ULTRA105 mi, TNF SINGLE-TRACK mi?
Merrell Chameleon

Share This