See English text below.
Geçen aylarda yemeye hazır gıda ürünleri üreten UNIFO  fabrikasında ürün çeşitlerini yerinde incelerken paketlemesini yaptıkları bir ürün gösterdiler. Koska Süper İkili Tahin Pekmez karışımı. Sıkılabilir yumuşak ambalajı tekrar kullanılabilir vidalı kapaklıydı, tadı lezzetliydi.

Üzerinden zaman geçti, 2 hafta kadar önce Can Berk ile atıştırmalık almak için markete girdiğimizde o en sağlıksız ben en sağlıklı seçimleri arıyordum. Gözüme bir sepet Koska Süper ikili takıldı. Oğlum pekmezi çok sever, tahin pekmez ikilisini kabul etti.

Ürünün tadı ve kıvamı çok yerinde. Kullanımı çok kolay. Kapağını aç, istediğin kadar em ve kapat. Dayanıklı.  Temelde susam yağı ve üzüm suyu içerdiği için çok besleyici. 100gr için 505 kcal enerji veriyor, enerjinin 410 kcal’si yağlardan geliyor. Sızdırmaz ambalaj teknolojisi ile 200 gramlık paketlerde satışa sunulan, hiçbir koruyucu ve katkı maddesi içermeyen ‘Koska Süper İkili’ çocuk besinleri için piyasaya sürülmüş, benim aklım hemen enerji jeli, koşu/yarış gıdası olarak kullanmaya gitti. Oğlumun %25ini emdiği paketi birkaç gün sonra koşuya götürdüm. Koşarken yemesi kolay, tuzlu tat seven biri olarak lezzetli bulduğum bir ürün. Sonuç: Geneneksel Türk damak tadında, sporcu jeli gücünde, ağırlık/enerji dengesi gayet iyi bir ürün. Başlık doğru: Turkish Energy Gel !

Dezavantajı, 200gr paket çok büyük. Tavsiyelere uyup olarak saatte 100-125 kcal emecek olsanız 5-6 saatlik antrenmanda veya 3 saatlik 5 ayrı günde anca tükenir. Çanta yan ceplerine kıvırarak sokmak gerekli . Birkaç paket tükettikten sonra, çok sıkıştırdığınızda kapak bölümüne yakın yırtılabildiğini de gözlemledim. Tüketici hattına mail atarak ufaltmalarını önerdim. Dün beni telefonla geri arayıp teşekkür ettiler, hak verdiler ve yönetime sunacaklarını ilettiler. En azından yazdığımı okuyan, dinleyen bir Türk markası ile tanışmanın mutluluğu ve güzel bir ürünü paylaşmaya karar verdim.

Aşağıdaki besin değerlerine baktığınızda ultralar, dağcılık ve macera yarışları için (eğer tahin pekmeze alışıksanız) çok harika, doğal ve ekonomik bir seçim (Mayıs 2012 migros fiyatı 3.45 TL-200gr paket). Günlük ve yarış sırasındaki beslenmesini yağ ve protein ağırlıklı yapmak isteyenler için gökte ararken yerde bulunan bir ürün..

Not: Ambalajda susamın alerjik olabildiği uyarısı var, ben çevremde hiç  görmesemde.

Ambalaj üzerinde yazan Besin değerlerine hızlı bakış (100gr için) :
Enerji Değeri: 505 kcal
Yağdan gelen Enerji: 410 kcal
Protein 14.8 ,
Toplam Karbonhidrat: 37.6,
Şeker:30 ,
Nişasta: 0,
Toplam Yağ: 32.8 ,
Tekil Doymuş Yağ Asitleri: 16.4,
Çoklu Doymuş Yağ Asitleri: 14.6,
Doymuş Yağ Asitleri: 1.8,
Trans yağ Asitleri: 0,
Kollesterol: 0
Lif: 3.0
Sodyum (mg): 100
Kalsiyum (mg): 87.71
Demir (mg): 6.03
Vitamin B1 (mg):1,08
Niasin (mg):4.5

İnternette bulduğum Basın  Bülteninden:
E, C ve B vitaminleri açısından zengin olduğu bilinen tahinin kansere karşı koruyucu etkisi olduğu kabul ediliyor. İçerdiği protein oranı ile kemik gelişimini destekleyen tahinin hafıza kaybını önlemede de olumlu etkileri bulunuyor.
Uzmanlar, mide rahatsızlıklarına karşı olumlu etkileri bulunan tahinin, pekmezle karıştığında enerji vermesinin yanı sıra, eşsiz bir lezzet kazanarak soğuk havalarda üşümeyi engellediğini de sık sık dile getiriyor. Bağışıklık sistemini güçlendiren “Süper İkili”nin, besinlerin midede uzun süre kalmasına yardımcı olarak acıkma hissini de ertelediği kabul ediliyor.

Tahin-Pekmez is the traditional mixture of Susame paste and grape molasses. When you mix these 45% and 55% regarngly, you get a superb cream, consumed in Anatolia for centuries. Due to the nature of contents, this natural product has high energy with electrolites in it. Most of the energy comes from sesame oil, thus lasts long. If your daily diet depends on fat and protein as well as charbonhydrate ( I mean if you are not eating %60 percent carbs all the week) this is a booster ! Little salty taste, offers 505kacl per 100gr, 410kcal coming from fats. Many electrolites and vitamins inside. If you are in Turkey, must try !

Benzer Yazılarım:
Kamp, yarış ve acil durum için “Hazır Yemek” almak artık daha kolay
Seğmen Tüpleri

Share This