Despite the inner voice, I drove near the forest and did this year’s my first long Sunday of the week. With the 4,5kg pack, aiming time with walk and feeding slows and “hello guys!” minutes. My DailyMile route is here with Garmin GPX data.

Ultra için Uzun Pazar antrenmanı da nereden çıktı ?Hedefim UTMB 2012. Ağustos’un 31ine çok var gibi. Ama 166km tamamlamak için de çook kilometre lazım. Haftalık belli mesafelere ek olarak hafalık back-2-back uzunlar yapmak lazım. Tamamını belli bir tempo (pace) ile koşmaya çalışmak yerine yarışı simule ettiğiniz antrenmanlar bunlar. Esasında maraton ve YM antrenmanları ile kıyaslandığında antrenman bile sayılmayabilirler. Zira sohbet ederek koşu, ara ara atıştırma yürüyüşleri, zorlandığında yürümeye dönme… Çanta taşıyacağınız bir yarış ise benzer bir çanta ile koşmak önemli. Yorgunluk ve aile programları bu uzunları en fazla zorlayan unsur. Bu antrenmanın ana parametresi ZAMAN (SÜRE.) Gittiğin mesafeden daha önemlisi, gitmeye devam ettiğin süre. Bu süre enerji sistemlerinin değiştiği 3-3,5 saat ve 5 saati aştığında vücudunun davranışı, yolda aldığın değişik besinlere reaksiyonun, kıyafetlerinin sorun çıkartıp çıkartmadığı gibi şeylere bakıyorsunuz.  Yarışın uzunluğuna bağlı olarak bunların uzunluğu değişiyor. Örneğin İznik 60K için ilk gün 3 saat, 2. gün 5 saatten daha uzun bir şey yapmaya gerek yok. Sonuçta 1 gün 30dk koşup 2,5 saat yürüdükten sonra ikinci gün 30 dk koş-2 saat yürü 30 dk koş 2 saat yürü bile size kesintisiz 8-10 saat yarışma hissiyatı veriyor. Tabii derece hedefleyecek olanların daha farklı tempoları ve antrenmanları olacaktır, benim yazdığım “bitirme amaçlı” katılımcılara öneriler. Benim ilk gün 5 saat, 2. gün 6 saat gibi ayda birim, diğer haftasonu daha kısalarım olsun istiyorum ama nasıl olacağını göreceğiz…

Sezonu açmayı başardım. Dünkü 90dk üstüne bugün 4saat ile geçen haftaki plansız uzunu devam ettirdim.  Ne taşıdım? Sırtımda Enduro13, ,5+,7lt suluklara ek olarak ,5 powerade, 1 ceket, 2 tadımca bar, 1 mesir macunu tüpü (hala açmadım) 50gr kraker, 2 adet yerli muz, 2 adet mini snikers, 2 adet bilice poaçası:), yedek bandana, elastik bandaj, metal döşeme zımbası, 8 Geyik Koşusu bayrağı ve ilk kez telefon+kulaklık. Tükettiklerim: 1 muz, RaidLight 0,7lt su, powerade, 1 tadımca, 2 poaça, 8+1 bulduğum bayrak (bunları çaktım).
İsteksizce oyalanarak 08:05te Bilice börekçisinden koşmaya başladım. Valide bentlerindeki arka girişten 15cm kar kaplı ormana girdim.  09:00da Neşetsuyunda Suna’yla buluştuk. (dk60, km8)

Fatih Çeşmesi'nden kuzeye tırmanan orman yolunda ilerleyen Suna.

Neşet parkurunda 2 tur dönecektik ama sağolsun Valide Bendinde bulduğum bayrağı İOG antrenmanına götürme teklifimi kabul edince temiz yollardan Fatih Çeşmesi’ne vardık, tempomuzu sohbet edebileceğimiz şekilde koruduk. Dönüşü orman yollarından yaparak Neşet parkurunun ortasına çıkıp parkuru tamamladık. (dk150, km22) Suna Işıl’ı beklerken ben Alper’ler (Işın Duran) ile konuşurken bir muz yedim (3 dk). Kömürcü bendine giderken bir tadımcayı hareket halinde yedim, powerade açıp Kömürcüdeki son konteynıra çöpünü attım. Meşhur 10.4 ve sonrası kaygandı:) 11,5 ve sonrasına bayraklarımı çakarak Geyik Parkuru 1. kmden Neşetsuyu-çıkış kapısı- araba rotasını yollardan izledim. (zaman 4:02, km 32,53, tırmanış 576mt). Börek, çay, süt. Sırada dinlenme var.

Günden kalanlar: Orman içinde 15cm yumuşak kar ve altında çamur var. Bu sebeple yorucu bir zemindi. 2 haftadır kullandığım neopren çoraplarıma ihtiyacım vardı, neden evde bıraktığımı yol boyunca kendime sordum:(   Telefondan müzikleri shuffle dinlerken Koşturmaca Podcast bölüm 2 açıldı aniden. Kayddetmişim. “Yahu son bölümlerini dinlemedim” diyerek ilk kez koşarken BB üzerinden Koşturmaca bölüm 11i dinledim. Bereket Turkcell 3G ormanın büyük bölümünde çekiyor.

Koşu DM datam için tıklayınız.

Share This