UT4M– Ultra Tour des 4 Massifs

Fransa’nın Güneydoğusunda, Alplerin Batı ucunda bulunan Grenoble kenti, dört tarafındaki dik dağların ortasında neredeyse dümdüz bir kent. Kökeni 2000 yıl öncesinden başlayan bu kent bugün Fransa’da mühendislik denince akla geliyor. Grenoble Üniversitesi’nin kuruluşu 14.yy’a uzanıyor. Bugün malzeme biliminde önemli analizlerin yakıldığı elektron hızlandırıcısı ESRF’yi de barındıran kent, her sene 5000 yeni mühendis mezun etmek dışında Schider Electric ve HP gibi devler tarafından mühendislik merkezi olarak kullanılıyor.

1968 kış olimpiyatlarına ev sahipliği yapan şehrin içinde ve çevresinde her türlü sporu yapmak için alt yapı ve topluluk mevcut.

Dört yanı 4 ayrı dağ kütlesi ile çevrili şehirde yıl boyunca birçok patika, dağ ve ultra koşusu yapılıyor. Ultra Tour des 4 Massifs adını bu 4 dağ kütlesinden alıyor. 2018 yılında 6. kez düzenenlen organizasyon 10 ayrı yarıştan oluşuyor. Etkinliğin “baba” yarışı olan UT4M Xtrem parkurunda 169km’de 11.000 metre tırmanış ve iniş olması 4 dağ kütlesi hakkında bir fikir verebilir.

UT4M parkurunu özel yapan konulardan biri bu hattı koşmak için çeşitli olalısılıklar sunması. 169km’yi bir kerede koşmak istemeyenlerin 4 günde 4 ayrı start alarak kademeli koşmaya veya 4 ayrı yarış olarak herhangi birini koşma imkanları var.
UT4M160 Challenge kademe yarışında bir yurt binasında 6 gece konaklama seçeniğini de satın alarak tam bir koşu kampı haftası yaşayabilirsiniz.

Dört ayrı parça halinde (muhtemelen 1-2 adet) koşmak isterseniz koştuğunuz dağ kütlesinin ismiyle anılan dağ maratonları koşma imkanınız var: Sırasıyla Vercors (Verkor) , Oisans-Taillefer ( Vazon-Tayfer), Belledonne (Beldon) and Chartreuse (Şartruz) hattını izleyen 40-47km mesafe ve 2500-3500m tırmanış iniş içeren yarışlar.

UT4M Master yarışı 100km yatay ve 5500m dikey ilerleme içeren parkur. Son iki dağ kütlesini dolaşıyor. Organizasyon 20K ve 1 adet 10K olmak üzere2 adet yarışı da barındırıyor. Tahmin edeceğiniz üzere oldukça tırmanışlı yarışlar. Bu on ana yarış dışında, çocuklar için koşu ve biathlon, konferanslar ve Mayıs ayında yapılan bir dikey kilometre (VK) koşusu ile tam bir festival. Yıllardır Ağustos’un 3. Haftası yapılan organizasyon 2019’dan itibaren Temmuz başına taşınmaya hazırlanıyor. Böylece hem daha fazla yarışmacı, hem de gönüllü çekilmesi hedefleniyor. 2018 yılında toplam 4000e yakın yarışmacı ve 700 kadar gönüllü ile 24 Ağustos’taki ilk start işaretine geri sayıyor.

Neden UT4M?
Birkaç senedir duyduğum UT4M için Şubat ayında bir davet alınca kabul etmek için faza düşünmedim. Fransa’nın en zor parkurlarından birinde, oldukça karmaşık bir organizasyonu yerinde görmek ve gönüllü ekibine kıyısından da olsa dahil olabilme fırsatı Kurban Bayramı haftasına denk gediği için oğlumla beraber bir yolculuk fırsatı olacaktı.

Yılın en uzun yarışı olarak Kapadokya 110K’yı belirlediğim için, iki adet 40km koşmayı talep ettim. Kendimi Challenge koşacak seviyeye getirebilsem bile oğlumun peş peşe 4 gün (evden eve) 8-10 saat yanlız kalmasını ve mutlu olmasını beklemek yanlış olacaktı.

Seçimim iki adet 40K yarışı oldu:
23 Ağustos’ta Vercors 39.9km’de 2670m tırmanış ve 25 Ağustos’ta Bellodonne 41,6km’de 2460m tırmanış yarışları.

Vercors 40K eğim profili

Belledone 40K eğim profili

18-19 Ağustos’ta kit çantaları ve parkur işaretlerinin hazırlanmasında oğlum Can Berk ile beraber toplam 8 saat kadar gönüllü olmuştuk.

2nd day as #benevole ( #volunteer ) at #ut4m 2018. All kits are ready, distribution center organised with tables and barriers, way markers prepared for course markers. Can Berk made innovation at his task post and improved efficiency. Then we have rest time! Organizasyondaki gönüllülüğümüzün 2. Günü sıkı tempoda 6 saat ile geçti. Bütün yarışmacı kitleri tamamlandı, dağıtım merkezi düzenlendi, parkur işaretleri tekrar çubuklara takıldı. Planlanandan 2 saat erken paydos yapınca soluğu bir köy havuzunda aldık. Atom karıncanın hala uykusu gelmedi ama:( #ut4mgrenoble #ultratrail #patikakoşusu #trailrunning #trailwork #mountains #volunteering #neverstopexploring #dadandson #babaoğul

Caner Odabasoglu (@devrimcaner75)’in paylaştığı bir gönderi ()


Kitimi almaya geldiğim 22 Ağustos günü de açıkta kalan son dakika işlere (fotoğraf sergisinin asılması, 2 palet suyun taşınması, vb) el attım.
23 Ağustos sabahı, ben koşuya hazırlanırken Can Berk arkadaşı Deniz ve Deniz’in annesi ile 05:30’da start noktasında koşucular için hazırlanan ikram noktasında çalışacaklar (sanırım ben de ısınmamı orada yapacağım.)
25 Ağustos’ta bu sefer Belledonne üstünde bir görevleri olacak.

26 Ağustos’ta son Extrem koşucularına bakmaya gideceğiz. Mini parkurda bizim ufakların eğlenmesini umuyoruz. Akşamına koşucu & gönüllülerin partisi olacak.

7 senedir çoğu Avrupa’da 30dan fazla patika ve yol yarışında hem yarışıp hem organizasyonları inceleyerek kendimi ve yarışları geliştirmeye çaba gösterdim. Ülkemizdeki yarışların dünyadaki emsallerine yaklaşabilmesi için, zincirdeki en zayıf halkalarımızın güçlendirilmesi gerektiğine inanıyorum. UT4M için çok daha “içeriden” bir bakış açısı yakalayabildim. Daha yarış başlamadan, organizasyona kendini adamış bir arkadaşımla hergün sohbet etme imkanı bulduğum için daha önce hiç fikrim olmayan yasal mevzuatlar, kısıtlar, zorunluluklar ve verilere eriştim. Yurtiçi yarışlarda dostlarımıza gönüllü yardım etmişliğim az değil ancak yurtdışı gönüllülük deneyimi çok değerli bir tecrübe oldu. Süreci tamamladıktan sonra paylaşmam daha doğru olacak.

Yarışın Web sitesi: www.ut4m.fr
Yarış sonuçları adresi: https://ut4m.fr/en/races/results 

Share This