The North Face Ultra Trail du Mont Blanc yarışlarının isim babası ve en zorlusu olan UTMB yarışının başlamasına 4 saatten az zaman kaldı. Fransa’dan İtalya’ya, oradan İsviçre’ye ve sonra Fransa’da başladığımız  Chamonix kasabasına dönmek üzere başlayacağımız patika 168km uzunluğunda, 9600m tırmanıp iniyor.

Bu yarışa bu sene Türkiye’den kalabalık bir grup olarak katılım hakkı kazandık. Ocak-Ağustos arasında çeşitli sebeplerle gelemeyen, yarışamayanlar oldu. Arkadaşlarımız Çarşamba günü TDS’ye, bu sabah CCC parkurlarına başladılar. UTMB parkuruna katılacak bizler de şuan yarış öncesi iç gerginliklerimizle başa çıkmaya çalışıyoruz. Benim yöntemim bu kısa yazı ile biraz zihnimi rahatlatabilmek.

2012 yılında, daha uzun hazırlıklarla geldiğim Chamonix’de kötü hava sebebiyle 104km’ye kısalmış bir UTMB koştum, yarışımı bu yazımda anlatmıştım. Bu sene, belki çok fazla yarışma hedeflediğim için, belki Mart sonrası çok yoğunlaşa iş tempomdan, belki ailevi koşturmacalardan hem fiziksel, hem de zihinsel olarak fazla bir hazırlık yapmış hissetmiyorum kendimi. Ağustos başında okumaya başlayıp 1 haftada bitirdiğim “Koşucu” (Bilge Kültür Sanat yayınları) isimli kitap en büyük mental hazırlığım ve yarış için toparlanma noktam oldu. (bu kitabın bir incelemesini dönünce yazmaya niyetliyim.)

Buraya gelmeden hepimiz yapılan düzenlemelerle mutlaka 100mil koşacağımızı biliyorduk. Neyse ki hava orjinal parkuru takip edebileceğimiz kadar güzel. Birkaç saat sonra zorlu bir yolculuğa adım adım başlayacağız. Ülkemde Zafer Bayramı’nın buruk kutlanmak zorunda bırakıldığı bir dönemde, kendi içsel zaferimize ulaşmaya çalışacağız. Kimse kolay olmayacağını biliyor, en azından buna inanmak başarmanın yarısı…diye tekrarlıyoruz.

Aklımdan ve kalbimden geçenleri kelimelere dökmek için şuan zaman yok. Bizleri merak edip takip etmek isteyenler için kendi “evdeki hesabım”ı paylaşıyorum. Aykut’un benden %10-18 daha hızlı gideceğini öngörüyorum. Elena’nın da 60-80km arasında yetişip devam edeceğini. Artık düşünmenin sonu, sadece yalın ve ileri doğru devam edecek eylemin, hareketin zamanı. Dananın kuyrunun kopacağı zaman.

utmb-gecis-zamanlari

Yukardaki tabloda yeşil sütun Caner’in tahmini varış saatleri (yerel saat ile, TR saati +1saattir). Aşağıdaki eğim profili ile eşleştirebilirsiniz.

Profil-UTMB-2013

Bizi canlı takip etmek için twitter ve facebook hesaplarımı kullanabilirsiniz. Daha ayrıntılı olarak LIVE TRAIL.net sitesinde sol üst köşedeki arama kutusuna ODABASOGLU veya CANER yazarak beni izleyebilirsiniz. Bu sitede bir sonraki kontrol noktalarına beklenen varış zamanımı da göreceksiniz.

SON DAKİKA haberi olarak, The North Face Ultra Trail du Mont Blanc kapsamında 2015’te yeni ve 50km lik kısa bir kardeş yarış yapılacağı açıklandı dün. Bu beşinci yarış İsviçreden başlayıp Chamonix’de bitecek. Kısaca OCC diye bilinecek.
– Name/ Adı: OCC, acronym for Orsières – Champex – Chamonix
– Take off / Başlangıç Noktası: Orsières
– Arrival /Bitiş Noktası: Chamonix
– The Thursday of the week of The North Face® Ultra-Trail du Mont-Blanc® Yarış haftasındaki Perşembe günü yapılacak.
– Distance / Mesafe : 50 km
– Positive hight gain / tırmanış: 3,100 m
– No qualification points needed / Başvurmak için puan aranmayacak.
– Points cumulated for the finishers / Bitirenler kaç puan kazanacak: 1 point
– Maximum participants registered / En fazla katılımcı sayısı: 1,000

Share This