UTMB® yarışlarının 16ncı tekrarı 2 Eylül 16:30’da resmen tamamlandı ve şimdiden patika koşusu tarihinde önemli bir sayfa oldu. Tek cümlede özetlersek UTMB 2018 öngörülmeyenlerin yılı oldu. Elit seviyedeki onlarca koşucu hava koşullarındaki ve kendi içlerindeki git-geller ile inanılmaz bir yarış ortaya koydular. 31 Ağustos Cuma akşamı 18:00’de 2567 kişinin başladığı yarışı 20 saat 44 dakika koşan Fransız Xavier Thévenard kazandı. Chamonix kasabasında 100 ülkeden yarışma içinden gelmiş koşucu ve izleyiciler tarafından kahraman gibi karşılandı. Kalabalık haksız değildi. Jura Dağları’nda doğan genç adam hem müthiş bir rekabeti son kilometrelerde rahat bir şekilde kazandı, hem de bu zor yarışı 3. kez kazanan 3. sporcu oldu. Bu ünvana sahip diğer sporcular Kilian Jornet (İspanya) ve François d’Haene (Fransa). Thévenard’ın onlardan farklı bir başarısı da UTMB’nin TDS®, CCC® ve OCC yarışlarına katılmış ve hepsini birinci bitirme başarısına sahip olması! UTMB® yarışı koşanlar ve yakınları için çok yoğun duygular yaşatır. Bu sene de farklı olmadı.

UTMB® start çizgisine gelmek için koşucu çok şey feda eder. F: Frank Oddoux

UTMB® 2018: Öngörülmeyenlerin Yılı

Patika ultra maratonlarında kesin ve garanti diye birşey yoktur. Bu özel spor bilim tarafından hala tam çözümlenip formüle edilememiştir ve en küçük ihtimaller bile günün gerçeği haline gelebilir. 2018 yarışları bunu hepimize tekrar hatırlattı.

Yarış koşulmadan ilk Mimmi Kotka’nın (SWE) seslendirdiği önemli bir gerçek vardı “Patika koşucusu egosunu büyütmemeli – büyütürse dağlar gerekli boyuta geri döndür” (” A trail runner can’t have an ego or the mountains will quickly put them in their place.”) Herkes Jim Walmsley (USA) and Kilian Jornet (ESP) arasındaki rekabete odaklanmışken, bazı koşucular kendini göstermeye çalışırken  Xavier Thévenard (FRA) yarıştan önce kalender demeçler veriyordu “Ultra koşu farklı bir disiplin. Neler olacağını önceden kestiremezsiniz”. Yarış planını da şu şekilde açıklamıştı: “Hedefim çok net, Mont-Blanc kütesini olabildiğince hızlı koşmak, bunu yaparken yarışma rekabetine pek odaklanmayacağım. Belirli bir zaman hedefim var. Bu hedefe ulaşabilirsem kazanmaya aday olduğuma inanıyorum.”

Thevenard’ın 3. kez zafer anı. F: Pascal Tournaire

Cuma akşamı yarış ön grup için çok hızlı başladı. Koşullar hava tahminlerindeki gibi kısa sürede sertleşti. Yüksek geçitlerde sıcaklık -10 dereceye düştü, saatlerce yağış ve rüzgar vardı. İddialı koşucular çeşitli sebeplerle – soğuktan, hızlı başlama sebebiyle “patlama”- vücutları bir şekilde onlara ihanet ettiği için teker teker yarıştan çekildiler: Jim Walmsley (USA), Kilian Jornet (ESP), Luis Alberto Hernando (ESP), Sylvain Court (FRA), Ryan Sandes (RSA), Alex Nichols (USA), Tim Tollefson (USA), Benoît Cori (FRA), Michel Lanne (FRA), ve Zach Miller (USA). En başından beri kendi stratejisini uygulayan “Küçük Prens” ipi göğüsledi. Yarım saat kadar arkasından sürpriz bir isim geldi: Romaya’dan Robert Hajnal. Üçüncülük kürsüsüne İspanyol Jordi Gamito çıktı.

Kadınların elit grubunda da benzer durumlar yaşandı. Yarış öncesi çoğu kişinin favori ismi olan Mimmi Kotka (SWE) daha 30. km’de, Les Contamines istasyonunda dizindeki ağrı sebebiyle çekildi. Yarışı başından beri lider götüren Magdalena Boulet (USA)  Combal Lake (km 66) kontrol noktasında pes etti, böylece Caroline Chaverot (FRA) liderliği ele aldı.  Ancak o da Grand Col Ferret geçidinde (km 101, 2500m rakım) hipotermi sebebiyle yarıştan çekildi… Yarışın en önemli 3 favorisi de çekilince tecrübeli isimler vites arttırdı. İki İtalyan hanım, Francesca Canepa ve Katia Fori, 150km sonra Vallorcine’ne vardıklarında aralarında sadece 8 dakika vardı. Ancak Katia La Flégère’e çıkan son yokuşta tükenince 5inciliğe düştü.  Fransız Jocelyne Pauly 3. olurken hızlanan İspanyol Uxue Fraile 2015’te 2., 2016’da 3. olarak bitirdiği yarışı tekrar ikinci kadın olarak bitirme başarısını gösterdi. Ondan sadece 5 dakika daha önce, Francesca Canepa 26:03 süresi ile kadınlarda ipi göğüsledi. “Bugün muhtemelen koşu kariyerimin en önemli günü” diyerek varış çizgisinde mutluluğunu dile getiren İtalyan kadın Mont-Blanc dağının İtalya tarafında doğup büyümüş. “Kazanmayı gerçekten planlamamıştım. Stratejim sabırlı olmaktı. Ancak bu yarışın başında herkes sizi geçerken hiç kolay uygulanmıyor. Les Contamines’e vardığımda sanırım kadınlar yarışında 20inci sırada bile değildim. Hem yarışın sonuna enerji saklamak, hem de kendi tempomda koşmak istiyordum. Yarışın coşkusuna kapılıp herşeyi berbat etmek çok kolay. Sakin kalmayı başardım, fazla endişelenmedim ve günün sonunda stratejim işe yaradı.

CCC® ve OCC: Çinli koşucuların bariz yükselişi

Cuma akşamı İngiliz Tom Evans evinde hissettiği “tipik İngiliz” hava koşullarında mükemmel yönettiği performansıyla 2018 CCC® yarışını kazandı. Yarışın neredeyse 90km’sini lider götüren Çinli Min Qi‘ye adım adım yaklaştı ve geçti. Evans yarışın büyük bölümünde Min Qi ve Marco De Gasperi (ITA)’nin kapışmasını arkadan takip edip yolu yarılayınca gaza bastı, herkesi yakalayıp geçti. Min Qi, Çin bayrağını ikinciliğe taşıdı. Yarışın başında bocalayan İspanyol Pau Capell de orta mesafeden sonra hızlanarak 3. olmayı başardı. Bu başarı kendisini Ultra-Trail® World Tour‘da an itibarıyla liderliğe taşıdı.

Min Qi CCC’de lider olduğu sırada. F: Frank Odduox

2018 CCC® kadınlar yarışında Min Qi’nin sevgilisi Mia Yao inanılmaz bir yarış koşarak genelde 11 saat 57 dakika sonra 12. sırada çizgiyi geçerek tamamını açık ara lider götürdüğü yarışı kazandı. Kadınlarda tanınmış üç isim sırasıyla 2nci, 3üncü ve 4üncü oldular: Katie Schide (USA), Ida Nilsson (SE) ve Anne-Lise Rousset (FR).

Çin’in yükselişi esasında ilk olarak Perşembe başladı. Agresif koşu stratejisi ile Erenjia Jia OCC’yi kazanarak UTMB® yarışlarında şampiyon olan ilk Çinli oldu..

TDS® yarışı 2018’de zorlu hava şartlarında gerçekleşti. Polonyalı Marcin Swierc kazanırken, ikincilik Dylan Bowman ile ABD’ye,  üçüncülük Dmitry Mityaev ile Rusya’ya gitti.

Türk Koşucular ve UTMB®:

İlk olarak 2010 yılında 3 ve 2011 yılında 7 koşucunun katıldığı ülkemiz sporcuları organizasyona bu sene rekor başvuru ve katılım gösterdi. Türkiye’de patika yarışlarının ve yarışlara katılımın (en azından 100km’den kısa mesafelerde) artmasını UTMB® yarışları için puan toplamak mı sağlıyor, yoksa bunların sonucunda daha fazla insanın doğal olarak “şimdi ne yapabilirim?” sorusunu sorması sonucu mu katılım arttı? Katılım yelpazesine bakarak ikincinin daha güçlü bir rüzgar olduğunu düşünüyorum. Katılım artınca, haliyle mutluluk ve hüzün de kol kola geldi.

Ocak ayında kura sonuçları açıklandığında katılım şu şekildeydi:

OCAK 2018 Top. Başv. Red Kabul
UTMB 13 7 6
CCC 30 16 14
TDS 4 1 3
OCC 60 44 16
Toplamlar 107 68 39

Kuradan çıkmayan OCC başvurularına MCC yarışına başvurma şansı verildi, ilk listede olmayan bazı isimler ek başvurularla eklendi yarış haftası Türkiye’den 49* kayıtlı sporcu vardı. ( * Elena oturum TUR, vatandaşlık RUS olduğu için sonuç listelerinde çıkmıyor. Benzer şekilde yurtdışında oturan veya vatandaşlığı olan koşucumuz varsa gözden kaçmış olabilir. Lütfen bildiriniz.)

Yarıştan sonra durum özetle şu şekilde oldu:

2 Eylül 2018 Kayıtlı DNS Başladı DNF Bitirdi Bitirme %
UTMB 8 8 4 4 50%
CCC 16 1 15 5 10 67%
TDS 3 3 3 100%
OCC 16 3 13 13 100%
MCC 6 1 5 5 100%
Toplamlar 49 5 44 9 35 80%

Burayı kalabalıklaştırmamak için kayıtlı 49 arkadaşımızın sonucunu ayrı olarak bu sayfaya topladım.
Resmi sonuçlara şu adreslerden de ulaşabilirsiniz: https://utmbmontblanc.com/en/live/ veya https://utmb.livetrail.net/

Öncelikle katılan herkesi cesareti için, varışa ulaşanları da azim ve gayretleri için tebrik ediyorum. Şimdi biraz da temsilcilerimize bakalım:

CCC®:
Katılan her 3 temsilcimizden 1inin tamamlayamadığı bu yarışta 2147 kişinin start aldığı 2018 yılı terk istatistiği %24,45. 100km üstü yarışlar içinde en güzel hava koşullarında koşulan parkurda en fazla üzüntünün yanında tarihi bir ilk de yaşadık. Ülkemizdeki çoğu yarışta son yıllarda kürsüde gördüğümüz 53 yaşındaki Kemal Kukul 14:12 yarışma süresi ile genelde 74. VH2 yaş gurubunda 1. olarak kürsüye çıktı. Açtığı yoldan genel kürsüye uzanacak sporcularımızın da günleri gelecektir.

Kemal Kukul varış çizgisinde! 14 saat 12 dk: Genel 74. VH2 kategori birincisi! F:Caner Odabaşoğlu

UTMB®:
Önde büyük rekabetin yaşandığı ana yarışta organizasyon CCC®’de olduğu gibi bitirme oranının çok yüksek olduğunu ve başlayanların %70inin başardığını duyurdu. Yukarıda yazdığım gibi Cumayı Cumartesiye başlayan gece yağış altında -10 derece sıcaklıkta mücadele etmek ve bunu ikinci geceye taşımak hiç kolay değil. Tamamı çok tecrübeli ve dayanıklı koşucular olan arkadaşlarımız arasında Elena 35 saat 38 dakika koşmayı başardı.

TDS®:
Tabloyadan göründüğü üzere az tercih edilen ama UTMB® yarışlarının (ana yarıştan sonra ve PTL’li yarış saymadan) en zoru kabul edilen TDS®’de, elbette çok ufak katılım olduğu için istatistik sayılmaz, başlayanların hepsi bitirmiş. Aslı Sertçelik çok güçlü bir kadın olduğunu 26:49’luk zamanı ile gösterdi. Can Artam ise topallayarak varış çizgisine vardı. Umarız kalıcı bir şey kalmaz. Bazen yarış sırasında bazı sinyalleri gözardı edip kendimize zarar verme pahasına devam ediyoruz. O durumu birden fazla yaşadığım için her durumun kendi özgü olduğunu kabul ediyorum.

OCC ve MCC:
Organizasyonun kısa yarışlarını koşmak UTMB® coşkusunu yaşamanın en az acılı yolu. Düşük puan istediği için başvurması kolay. Bitirenlerin ortak yorumu “ne uzun inişler, ne uzun çıkışlar” oldu. OCC’de Kamil İnak 7:28 ile başarılı bir ilk Alp koşusu yaptı. Tecrübeli Cenk Turan, OCC’yi de koşarak UTMB®-CCC®-TDS® bitirmiş ve kare demiş oldu. Artık MCC olduğu için bir de floş için koşması gerecek tabii. OCC kayıdı olan Ahmet Arslan’ın WMRA dünya şampiyonası milli takımında olduğu için koşmaması yazık oldu. WMRA yarışlarından farklı ikmal, zemin ve stratejiler içeren patika ultraları için kontrollü antrenman koşup önemli bir tecrübe kazanabileceğine inanıyordum.

UTMB® web sayfası: www.utmbmontblanc.com
Sonuçlar: https://utmbmontblanc.com/en/live/ veya https://utmb.livetrail.net/
Türk koşuların sonuçlarına hızlı erişim: http://www.uzunpatika.com/utmb-2018de-turk-kosucular/

UTMB® nedir ?

Özet olarak Mont Blanc dağı eteklerinde aşağıdaki 7 sıra dışı ultra patika koşu yarışını barındıran organizasyondur:

UTMB®: 171km & 10,000m dikey kazanım – 2300 koşucu – Başlangıç Cuma 18:00, Chamonix – 46:30 saat azami süre
TDS®: 122km & 7300m dikey kazanım – 1600 koşucu – Başlangıç Çarşamba 06:00, Courmayeur – 33 saat azami süre
CCC®: 101km & 6100m dikey kazanım – 1900 koşucu – Başlangıç Cuma 09:00, Courmayeur – 26:30 saat azami süre
OCC: 56km & 3500m dikey kazanım – 1200 koşucu – Başlangıç Perşembe 08:15, Orsières – 14:30 saat azami süre
MCC: 40km & 2300m dikey kazanım – 1000 koşucu – Başlangıç Pazartesi 10:00, Martigny-Combe – 10 saat azami süre
YCC: 15km & 1200m dikey kazanım – 300 koşucu – Başlangıç Çarşamba 10:00, Courmayeur – 4 saat azami süre
PTL®: yaklaşık 300km & 25,000m dikey kazanım – 300 koşucu (2-3lü takımlar) için uzun bir durmayan macera- Başlangıç Pazartesi 09:00, Chamonix – 151:30 saat azami süre

Share This