İznik Ultra Maratonu yaklaşırken organizasyona gelen sorulardan hareketle bir Sıkça Sorulan Sorular ve cevapları hazırladık. Çoğunun cevabı yarış bülteninde olan bu soruların detaylı planlamanıza yardım olmasını dileriz. Soru katkısı için Ilgaz Kuruyazıcı‘ya teşekkür ederim. (Hazırlık öneri maddesi en sondadır.)

0. İznik Ultra Maratonu’na katılanların taşıması zorunlu olan malzemeler nelerdir?
C.  İznik Ultra 126km ve 60km parkurlarına katılanlar şu malzemeleri yanlarında taşımak zorundadır:

 • Cep telefonu (şarjı tam ve sürekli açık, ıslanmaya karşı korunarak))
 • Kimlik belgesi
 • katlanabilir yarış bardağı

  En az 15 cl fincan veya sapsız su bardağı (su şişesi kabul edilmeyecektir)

 • Su kabı (matara, şişe veya torba) : 126K en z 1.2 litre, 60K en az 750ml.
 • En az bir fener
 • Fenerin yedek pilleri
 • Min. 1.40m x 2m boyutunda acil durum battaniyesi
 • Düdük
 • Elastik Bandaj veya sargıda kullanılabilecek yapışkan elastik bant (min. 100cm x 6 cm)
 • Yiyecek
 • Su geçirmez ve nefes alır malzemeden, tercihen kapşonlu, kötü hava koşullarına dayanıklı ceket
 • Min. 180g ağırlığında uzun ve sıcak tutan giysi (ikinci katman tipi, pamuk içermeyen)
 • Şapka veya bandana
 • Eldiven
 • Reflektif yelek veya kıyafet (EN 471 veya 1150 standartlarına uygun)*
 • Zorunlu malzemeler ve diğer gereklileri taşımaya uygun sırt/bel çantası

*İUM 126km koşucuları hava kararırken zorunlu malzemeleri olan reflektif yelekleri  giymek zorundadır. Yarım Göl Koşusu 60km için zorunlu değildir.


UzunPatika Test Odası kategorisinde birçok malzeme için geçmiş testler mevcuttur.

1.  60km ve 126km’yi tek seferde durmadan mı koşmam gerekiyor? Dinlenme hakkım var mı?
C.  Yarışlar tek etaplıdır. Kronometre arada durmaz, ama ultra mesafelerde mola verip dinlenmek, yürüyüş molaları vermek yarışın bir parçasıdır, planlayıp uygulanır.

2.    Yürürsem diskalifiye olur muyum?
C.  Yürümek ultralarda normaldir, zaman sınırlarında geçtiğiniz sürece diskalifiye olmazsınız. Birçok yarışmacı dik yokuşları yürür, belirli aralıklarla yürüyüş molası verir, durmak yerine yürürken yeme-içme ihtiyacını giderir, ağrılar yaşadığında yürüme molaları verir.

3. Tuvalet ihtiyacı için yol boyu WC var mı? Kadınlar için bir çözüm düşünüldü mü?
C.  Organizasyon parkura ek bir tesis kurmayacaktır. Yol üstündeki camii, kahvehane ve diğer bulabildiniz tesisler veya uygun yerlerde doğa içinde ihtiyaç giderilebilir. Doğa içinde çevreye tuvalet kağıdı bırakılmaması gerekmektedir.

 4.   Yol işaretli mi? Harita pusula ile takip etmem gerekiyor mu?
C.  Yolun tamamı işaretlenecektir. Yön bulma yarışı değildir, harita ve pusula ile yön bulmak gerekmez. İşaretler yolda/yol kenarında boyalı oklar, ikaz kurdeleleri ve belli yerlerde tabela şeklinde olacaktır. 60km sonrasındaki ikaz kurdelelerinde reflektif bant bulunacaktır.

5.   Kaybolursam ne olacak?
C.  İşaretleri son gördüğünüz noktaya geri dönüp çevreye daha dikkatli bakınız. Normal koşullarda en fazla 150-200 metre aralıkla (yolun tek ve sapaksız olduğu yerler) işaret göreceksiniz. Ortalama aralık 50mt gibi olacaktır.

6.   Yol çok karanlık olur mu? Basit bir fener yeterli olur mu? Gece işaretleri nasıl göreceğiz?
C. Rotanın %99u aydınlatılmamış yerlerden geçmektedir. 14 Nisan gecesi yarım ay beklenmektedir. Zifiri karanlık olacağını düşününüz. Tercihen kuvvetli en az bir fener bulundurunuz. Fener pilleriniz ve yedekleri taze olmalıdır. Gece etabında reflektif (ışıkta parlayan) işaretleme malzemeleri kullanılacaktır. Fenerinizin uzağı aydınlatabilmesi daha uzaktakileri görmenizi sağlayacaktır. ( Caner’in kullandığı fener testleri için tıklayınız.)

7.   Cep telefonu her yerde çeker mi?
C. Cep telefonu rotanın çok büyük kısmında çeker. İlk 60km.de en iyi Turkcell çeker.

8.   Baton kullanımına izin var mı?
C.  Var. Unutmayınız ki batonla başlayanlar batonlarını bitişe kadar taşır, yolda bırakamaz, destek ekibine veremez, bırakma çantasına bırakamaz. ( Caner’in kullandığı baton ve karar kriteri için tıklayınız.)

9.  Uykum gelirse uygun bir yerde yatıp dinlenebilir miyim?
C. Dinlenme stratejiniz gerektirirse yapabilirsiniz, güvenli noktalarda uyumalısınız. Unutmayın ki uyuduğunuz zaman boyunca süreniz durmaz.

10.  İstasyonlarda neler verilecek?
C. 3 tip istasyon vardır. Su, Mini, İkmal. İznik Ultra bültenlerinde hangisinin kaçıncı kilometrede olduğu ve ne içerdiği detaylı bir şekilde yazmaktadır. Beslenme ve sıvı alım stratejinizi buna göre kurabilirsiniz.

11. GPS serbest mi? Koşu rotasını yükleyip yanıma alabilir miyim?
C.  GPS serbesttir, isteyenler organizasyonun ilan edecegi gpx datasını cihazına yükleyip yanında taşıyabilir. Organizasyon GARMIN GPS cihazlarını önerir.

12.  İstasyonlarda her yarışmacının yemek hakkı belirli ve sınırlı mı? İstediğim kadar yiyip içebilir miyim?
C.  İstasyonlardaki yiyecekler katılımcıların ultra koşu sırasında ihtiyaç duyabileceği yiyecek ve içecekler, yarış beslenme ihtiyaçları ve o istasyona varacak yarışmacı sayısı düşünülerek hesaplanacaktır. Yarışmaya devam eden koşucular istedikleri kadar yiyip içebilirler. Bu besin ve sıvılara uzun bir koşu sırasında vücudunuzun vereceği tepkiyi düşünerek bilinçli tüketiniz.

13.  Feneri aradaki bırakma çantama koysam olur mu? Başlarda hava nasıl olsa aydınlık olacak?
C. Hayır, fener ve yedek piller yarışın en başından en sonuna kadar taşınır. Acil bir durmda yardım gelene kadar hava kararırsa hayati fonksiyonu olacaktır.

 

14.  Reflektif yeleği  aradaki bırakma çantama koysam olur mu? Başlarda hava nasıl olsa aydınlık olacak?
C. Hayır, reflektif yelek/ceket yarışın en başından en sonuna kadar taşınır.

15.  Yolda köylerden yiyecek içecek satın alabilir miyim?
C.  Ücretini öderseniz evet.

16.  60K bırakma torbalarına kuru çamaşır konabilirmi, Kullanmadığımız veya ıslak olan malzemelerimiz torbalanıp geri bırakılabilir mi?
C.   Bırakma çantanıza istediğiniz yiyecek, içecek, kıyafetlerinizi, vb malzemelerinizi bırakabilirsiniz. Kıyafetinizi kısmen veya tamamen değiştirmek stratejinize bağlıdır. Taşınması zorunlu olmayan malzeme ve kıyafetlerinizi torbaya bırakabilirsiniz. (Torbanın yaklaşık 30lt hacimli olacağını unutmayın!)

17.  Yol boyu mesafe gösteren tabelalar var mı? Ne kadar kaldığını nasıl bileceğim?
C.  Kontrol noktalarında alınan ve kalan mesafe yazan tabelalar olacaktır.

18.  Köpeklerden korkuyorum, kırsal alanlarda köpek çıkma riski var mı?
C. İznik kırsalında av ve çoban köpekleri olabilir. Serbest köpeklerin yakınında genelde sahibi vardır. Köy içlerinde köpekler genellikle zincirlidir. Bu şekilde olması muhtarlar tarafından halka duyurulacaktır.

19.  İstasyon arasında bir yerde yarışı bırakmaya karar verdim, bitişe nasıl ulaşacağım?
C. Öncelikle en yakın ara istasyona varıp görevliye haber vermelisiniz. Organizasyon o noktayı kaldırırken sizi nakledebilir veya kendi imkanlarınızla dönebilirsiniz. Çantanızda sizi saatlerce idame ettirecek yiyecek ve koruyucu kıyafet taşıyorsunuz.

20.  İstasyonlardan aldığım su biterse arada çeşmeler var mı?
C.  Rota üzerinde çeşmeler mevcuttur, ancak işaretli olmayacaklar.

 

Süleymaniye köy meydanındaki çeşme. İlk 25km 4-5 çeşme var.

21.  Çeşme veya akarsulardan, İznik Gölü’nden su içsem hastalanır mıyım?
C.    Çeşmelerin çoğu güvenlidir, akarsulardan içmenizi önermiyoruz, İznik Gölü’nden kesinlikle içmeyin.

22.  Yarışı bitirince ne kazanacağım?
C.  Her bitiren anı madalyası kazanır. Genel kategoride ilk üç plaket/kpa, yaş kategorilerinde ilk üç madalya kazanır. Süre limitinde her bitiren UTMB için parkurunun akredite olduğu puanı kazanacaktır.

23.  126km diye kayıt yaptırsam ama 60km de bıraksam kısa parkuru tamamlamış sayılır mıyım?
C.  60km geçişini geçip devam zaman sınırında kapılara veya finişe yetişemezseniz 60km parkuruu bitirmiş ilan edilirsiniz (puan kazanırsınız) ama genel veya yaş kategorilerinde dereceye giremezsiniz.

24.  Arkadaşlarım yolda koşarak veya araba ile bana eşlik edebilir mi? Koşu boyunca olmasa da bazı yerlerde buna izin var mı?
C. Iznik Ultra 126km parkurunda Kaplıca ikmal noktasından sonra bir koşucu sadece yanınızda koşarak ve konuşarak size destek olabilir. Malzemenizi taşıyamaz, taşıdığı yiyecek ve içecekleri size veremez. Parkurun önceki kısımlarında “pacer” eşliğine izin verilmez. Tanıdıklarınız trafiğe açık yollarda araçlarıyla dolaşmakta özgürdür, parkurda yarışanları görüntüleyebilir, alkışlayabilirler. Bazı toprak yollar yarışmacıların güvenliği ve yarış akıcılığı için izleyici trafiğine kapalı olacaktır. Yarım Göl Koşusu 60km parkurunda eşlik eden koşucuya (pacer) izin verilmez.

25.  Arkadaşlarım kontrol noktalarında beni bekleyebilir mi?
C. Evet, kontrol noktasının yakınında bekleyebilirler. Noktadan 50 metreden uzak olmamak kaydıyla size kendi taşıdıkları yiyecek ve içecekleri verebilirler.

26.  Kontrol noktalarında arkadaşlarımdan yemek veya malzeme desteği alabilir miyim?
C. Evet, Noktadan 50 metreden uzak olmamak kaydıyla. Zorunlu malzemelerinizi ve batonunuzu bırakamazsınız. Parkur içinde onlardan yardım alamazsınız.

27.  O tarihte hava güzel ve yağmursuz olacak gibi gözüküyor, bere, eldiven, ceket ve uzun paçalı giysi bulundurmama gerek var mı?
C.  Zorunlu malzemelerin hepsini yarış boyunca taşımak zorunludur. Beklenmeyen durumlarda ihtiyacınız olabilir.

28.  Çanta taşımak şart mı?
C. Zorunlu malzemelerinizi taşıyabileceğiniz bir sırt veya bel çantası taşımak zorunludur.

 

29.  Her kontrol noktasında çantalar boşaltılıp malzeme kontrolü yapılacak mı?
C. Her noktada değil ama her yarışmacı için farklı noktalarda kontrol yapılacaktır.

 

30.  Özel bir ayakkabıya ihtiyaç var mı? Asfalt koşu ayakkabısı olur mu?
C.  Parkurun %80 toprak zeminde olacaktır. %25i bozuk veya teknik arazi üzerindedir. Arazi/patika koşu ayakkabısı ile katılmanız daha rahat ve güvenli basmanızı sağlayacaktır. (Ultra koşu ayakkabı seçim örneği için tıklayınız.)

 

31.  Çip sistemi olacak mı? Ayakkabımıza mı bağlayacağız, el ile mi basacağız?
C. Sportident standart çip sistemi kullanılacaktır. Omuz veya bilekte taşınacak çipi kontrol noktalarındaki istasyona basarak okutmalısınız.

32.  Daha önce maraton koşmadım, ultra koşabilir miyim?
C. Ultra maratonlar 10-21-42km mesafelerine göre daha uzun süre ama daha az şiddette aktivitelerdir. Maraton tamamlamış olmaktan daha önemli olan 6-8-10 veya daha uzun süreli aktivite yapılıp yapılmadığıdır. Dağcılık, kamp yüküyle yürüyüş, gün boyu durmadan yürümek gibi aktiviteleri yaptıysanız Yarım Göl Koşusu için potansiyel alt yapınız hazırdır. Geçmişiniz, fiziksel hazırlığınız ve zihinsel hazırlığınızın toplamına bakarak karar vermelisiniz.

33.  Daha önce hızlı maraton derecelerim var, ultra koşabilir miyim?
C. Hızlı maraton tamamlamak disiplinli ve ağır programlar uygulamayı gerektirir. Programınıza yavaş uzunlar ve ardaşık uzunlar ekleyerek rahatlıkla ultra yapabilirsiniz. Unutmayın ki ilk ultranızda hızlı bitirmeye değil, tamamlamaya odaklanmalısınız. Ultra antrenmanlarında koşulan mesafe ve tempodan çok durmadan gidilen süre daha önemlidir. Vücudunuzu “uzun”lara alıştırmalısınız.

34.  4 saatte maraton koşabiliyorum (veya 2 saatte yarı maraton) 126km koşmak istesen yaklaşık ne kadar sürecektir?
C. Daha önce 60-80km koşmadıysanız ve tırmanışlı parkurlara alışık değilseniz, 126km’nin 20-25 saat süreceğini öngörebilirsiniz.

35.  Yolda bir yarışçı yardım isterse durup yardım etmeli miyim?
C. Fairplay gereği evet. 126km uzunluğundaki parkurda yarışçının en büyük dostu diğer yarışmacıdır.

36.  Yarışçılardan yardım isteyebilir miyim?
C. Gerçekten zor durumda olmadıkça her yarışmacı kendi imkanları ile ilerlemelidir. Yarışın esası kendi kendine yetmektir. Sınırlarınızı bilip tam tükenmeden yardım istemek de erdemli bir davranıştır.

37.  Suyum yiyeceğim biterse diğer yarışçılardan destek alabilir miyim? Ben destek olabilir miyim? Bu şekilde diskalifiye olunur mu?
C. Ultra yarışlarda “yol yarenliği” çok sık yaşanan bir durumdur. Diskalifiye olmazsınız ama her katılımcı kendi kararlarından sorumludur. Kendi kendinize yeterek tamamlamayı hedeflemelisiniz.

38.  Start finiş alanında duş, soyunma kabini var mı?
C. İznik start –finiş alanında duş ve soyunma kabini olmayacaktır. İsteyenler yaklaşık 1km mesafedeki İznik Belediyesi Kayıkhane tesisleri içindeki soyunma odası ve duşları kullanabilir.

39.  Müzik çalar serbest mi? Kamera taıyabilir miyim?
C.  Yarışmacılar kulaklıkla istedikleri şekilde müzik, vb dinleyebilir, hoparlör ile dinleyemez. Fotoğraf makinası veya video kamera taşımak ve tecrübenizi belgelemek serbesttir.

40.  Oteller ile start/finiş arasında ulaşım desteği olacak mı?
C. Hayır olmayacak. İznik içindeki bütün konaklama noktaları start/finiş alanına en fazla 1km uzaklıktadır. Start alanına yakın park yerleri çok kısıtlıdır, yürüyerek gelmenizi rica ederiz.

41.  Bitişte yemek verilecek mi?
C. Bitişte bir mini noktası ve yürüyüş mesafesindeki bir lokantada geçerli bitiş yemeği (1 tabak makarna) kuponu sizi bekliyor olacak.

42.  Maratonlardaki gibi kendi içecek şişemi istediğim istasyonda ve km de alabilecek gibi teslim edebilir miyim?
C. İznik Ultra Maraton organizasyonu sadece 60km için bırakma çantanızı teslim alacaktır.

46.  Yüksek yerlerden korkuyorum, tehlikeli kaya geçişleri uçurumlar var mı?
C.  Parkurda tehlikeli yüksek yamaç geçişleri yoktur.

47.  Koşudan önce veya sonra maraton fuarı olacak mı? Malzeme satışı yapılacak mı?
C.   Maraton fuarı olmayacaktır. Kayıt merkezinde ultra koşularda kullanılabilecek bazı malzemeler ve yiyeceklerin satışı planlanmaktadır. Son dakika ihtiyaçlar için minik alışveriş noktaları şeklinde olacak bu standlar Mart sonunda netleşecektir.

48.  Yarış anı malzemeleri satılacak mı? T-shirt, mug, çanta, anahtarlık vs.
C.  Kısıtlı sayıda İUM anı malzemesi üretilmesi planlanmaktadır. Mart sonunda açıklanacaktır.

49.  Kayıt numaralarımı nerden teslim alabilirim?
C. Kayıt numaranızı ve çipinizi 12-13 Nisan günleri veya 14 Nisan sabahı 06:00-06:30 ilan edilecek İUM Kayıt Merkezinden alabilirsiniz.

51.  Kayıt için lisans isteniyor mu?
C.  Kayıt için dayanıklılık sporu lisansı veya sağlık raporu gereklidir.

52.  Zaten koşuyorum ve sağlıklıyım, tekrar doktor raporuna gerek var mı?
C.  Yasal zorunluluk gereği bu tip bir yarışa katılabilecek kadar sağlıklı olduğunuzu yazılı beyan etmelisiniz.

53.  Doktor raporumu İznik’te alabilir miyim? Sağlık ocağı veya hastane var mı?
C.  Kayıt formunuzun işleme alınabilmesi için sağlık raporu veya lisansınız gerekmektedir. İznik’teki sağlık kurumları ile sağlık raporu anlaşmamız yoktur, İznik içinde efor testi imkanı yoktur.

54.  Bağış toplamak istiyorum, kayıtta bir indirim oluyor mu?
C.. Organizasyon komitesi içinde birçok kişi Adım Adım için koşarak bağış toplamaktadır. Bağış toplanmasını destekliyoruz ancak katılım ücretine indirim olarak yansıtamıyoruz.

55.  60km den sonra tepeler bitiyor gibi gözüküyor, 60km yi tamamlasam devam edip 126km tamamlamak kolay olur mu?
C.  126km hiçbir zaman kolay geçmez. Uzun ultralarda 60-70km’den sonra başınıza nelerin gelebileceğini ve nasıl tepki vereceğinizi bilemezsiniz. Herşeye hazırlıklı olmalısınız.

56. İznik Ultra Maratonuna katılmak istiyorum. Nasıl antrenman yapabilirim?
C.   Ultra Maraton antrenmanı, belki diğer mesafe antrenmanlarından daha da fazla, kişiye özeldir. Kısa ve genel bir cevabı yoktur. Bu konuda kitap ve çeşitli kaynaklardan okuyabilir, bu mesefaleri koşanlara danışabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken bazı noktalar şunlardır:

Süre Bazlı Antrenman: Ultra maratona yeni başlayanları en çok yoran şey aktivitenin uzunluğudur. Hızlı gitmek yerine uzun süre daha yavaş bir tempoda gitmeyi çalışmalısınız.

Yarış Yükü ve Malzemesi: Saatlerce taşıyacağınız çantanıza ve diğer malzemelere alışmalısınız. Çanta ile koşmak yarışta sırt ağrısı çekmenizi önler, baton kullanacaksanız kullanmaya ve ayarlamaya alışmalısınız. Daha önce çanta ile koşmadıysanız çanta ağırlığını kademeli arttırmalısınız. Yarış kıyafet ve malzemelerinize iyice alışmalısınız.

Ard Arda Yükleme: Birçok ultracı, haftada bir ardaşık uzun antrenman yapar. 6-8 saat sürebilecek bir 60Km koşusu için, ilk gün 2-3, ikinci gün 2-4 saat yürüme molalı kesintisiz antrenmanlar ile vücudunuzu alıştırırsınız.

Dinlenme ve cross training: Uzun antrenmanlara yeni başlıyorsanız kademeli olarak koşmayı arttırmanız önerilir. Bisiklet, yüzme, spor salonu egzersizleri, çantalı yürüüşler ile koşu kasları ve eklemlerini yormayan antrenmanlar da yapmalısınız. Bütün programlarda olduğu gibi, antrenmanlardan sonra yeterince dinlenip toparlamalısınız.

Zemin ve Koşullara Alışma: Yarış toprak zeminde olacaksa en azından haftada bir yol dışında koşmalısınız. Yarıştaki tırmanış varsa yokuşlu parkurlarda çalışmalı, belki yokuş antrenmanı yapmalısınız. Yarış günü yağmur bekleniyorsa, tam malzeme yağmurda uzun antrenman yapmalısınız. Geceye kalmanız olasıysa, gece karanlığında (aydınlatılmamış) bir parkurda koşmalısınız.

Beslenme: 3 saat üstü yarışlarda mutlaka sıvının yanında yiyecek de alarak vücudun kaybettiklerini yerine koymalısınız. Uzun egzersizlerde bünyenizi zorlamayan yiyecekleri denemeli, kendinizi alıştırmalısınız. Az az ama sürekli beslenmeyi, sıvı almayı unutmayın. Hareket halinde beslenin.

Strateji: Ultra maraton yarışı bir strateji oyunudur. Beslenme, tempo, malzeme, ikmal, moral motivasyon konularını düşünüp planlamalısınız.

Yavaş ama Sürekli: Ultranın temel stratejisi “süreklilik”tir. Sürekli ama  yavaş gitmek, tempolu gidip durmaktan daha hızlıdır. Birçok ultracı yarışın ilk 40-50km.sinde “çok hızlı” olduğu için sıkıntı yaşar. Mola ve beslenmelerinizi de durmadan/az durarak yapmacağınız bir tempo tutturmalısınız. Yürüme etaplarına geçmekten çekinmeyin. Hareket eden fiziksel olarak da zihinsel olarak da sıcak kalır.

Parçalara Böl: 8 saat veya 24 saat çok uzun zamanlardır. Yarışı ufak parçalara (genelde kontrol noktaları kullanılır) bölmeli, her etabı planlamalısınız. Parkurda zihniniz kalan 100km veya 22 saati değil, etabın 15km.sini veya 2 saatine younlaşmalı, bunları geri saymalıdır.

Psikolojik Hazırlık : “Zihin inanırsa beden takip eder” Birçok ultracı buna inanır, inancını yitiren güçlü ve dayanıklı kişiler devam edecek takaati bulamaz.

Bilinmeyene Hazırlık: 7-20 saat veya 100km’de her şey olabilir. İstediğiniz kadar detaylı plan yapın, yarış günü başınıza sürprizler gelebilir. Beklenmedik koşullarda esnek olmalı, moral bozmamalı, devam etmelisiniz. Zihninizi sürekli minik hedeflerle oyalamalı, olumlu telkin yapmalı, başarmaya odaklanmalısınız.

Sınırlarını Tanımak: Ultra maraton kişinin kendi sınırlarını zorladığı bir yarıştır. Parkurda başkaları da vardır ama kürsüye çıkanlar da dahil herkes kendi sınırları kadar gider. İlk birkaç ultranızda sınırlarınızı keşfedersiniz, bunu güvenli aralıklarda yapın. Vücudunuzu kırmayın, ağrılar ve acılar şiddetlendiğinde durabilmek de bir erdemdir.

2011 TDS hikayemizi anlatan Online Video bölümleri, sizi bir ultra dağ maratonunda nelerin beklediği hakkında fikir verecektir. İzlemek için buraya tıklayınız.

İznik Ultra Maratonu Sayasına dönmek için tıklayınız.

İznik Ultra’yı twitter‘da takip etmek için buraya tıklayın.

 

Share This